Գագիկ Ծառուկյանի մամուլի խոսնակն արձագանքել է Նիկոլ Փաշինյանին
Գագիկ Ծառուկյանի մամուլի խոսնակ Իվետա Տոնոյանն արձագանքել է այսօրվա բրիֆինգում Նիկոլ Փաշինյանի հնչեցրած մի քանի ձևակերպումներին։
«Այսօրվա հայտարարությունների շեշտադրումները շատ նման էին 44-օրյա պատերազմից օրեր անց արվող հայտարարություններին, երբ երկրի ղեկավարը՝ գերագույն գլխավոր հրամատանատարը, պարտության մեջ մեղադրում էր տարբեր կամավորական ջոկատներին և անհատներին, ովքեր չունեին ո՛չ լծակներ, ո՛չ հնարավորություններ՝ որոշումներ կայացնելու։
Այսօր գրեթե նույնն էր․ մեղադրել այս պահին արտախորհրադարանական ուժի ղեկավարին արտաքին քաղաղաքական ինչ-որ խնդիրների կամ կնճռոտ հարցերի մեջ՝ իսկապես լուրջ չԷ։ Կարելի էր այսքանով ավարտել, բայց քանի որ խոսվել է «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության և նրա նախագահի մասին՝ մի քանի կոնկրետ փաստ հիշեցնեմ։
Բելառուսի նախագահի հետ հարաբերությունների մասին․ անձնական հարաբերությունները այլ բան են, միջպետական հարաբերությունները՝ լրիվ այլ պատասխանատվության դաշտ։ Երբ հայ բլոգեր Բելլա Բաբախանյանին Ադրբեջանը պահանջում էր արտահանձնել Բաքու, Հայաստանի կառավարությունը ոչ մի քայլ չձեռնարկեց, և բացառապես Գագիկ Ծառուկյանի շնորհիվ Բելլան եկավ Հայաստան։
«Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը նաև շատ լավ հարաբերություններ ունի Եվրոպական քաղաքական ընտանիքի հետ և հանդիսանում է Եվրոպական պահպանողականների և ռեֆորմիստների դաշինքի անդամ:
Հիշեցնեմ նաև, որ այն ժամանակ, երբ դեռ «Արցախը Հայաստան էր, և վերջ» փուլն էր ու եզակի եվրոպացի պաշտոնյաներ էին այցելում Արցախ՝ ԲՀԿ-ի և Գագիկ Ծառուկյանի ջանքերով մեծաթիվ Եվրոպական պատվիրակություններ էին բերվում Արցախ, այդ թվում շուրջ 30 Եվրախորհրդարանի պատգամավորներ։ Այսօր էլ ԲՀԿ-ն շարունակում է աշխատել իր եվրոպական գործընկերների հետ։
ԲՀԿ-ն ունի նաև շատ լավ հարաբերություններ Ռուսաստանի առաջատար քաղաքական ուժերի հետ, այդ թվում իշխող՝ «Եդինայա Ռոսիայի» հետ։ Ու ասեմ նաև, որ պատրաստվում ենք առաջիկայում մեր ռուսաստանցի գործընկերների հետ քննարկել հայ արտադրողների, մեր գյուղմթերքների և այլ արտահանողների, մեր արտագնա աշխատանքի գնացողների, և այլ շրջանակների համար ստեղծված խնդիրերը կարգավորելու և լուծումներ գտնելու ուղղությամբ։ Խնդիրներ, որոնք հասկանալի է, որ ստեղծվել են ամենևին ոչ «Բարգավաճ Հայաստան»-ի չհաշվարկված քայլերի պատճառով»,- ասվում է Տոնոյանի պատասխանում։

Пресс-секретарь Гагика Царукяна отреагировала на заявления Никола Пашиняна
Пресс-секретарь Гагика Царукяна Ивета Тоноян отреагировала на ряд формулировок, озвученных сегодня премьер-министром Николом Пашиняном в ходе брифинга.
«Акценты сегодняшних заявлений очень напоминали заявления, звучавшие спустя несколько дней после 44-дневной войны, когда руководитель страны — верховный главнокомандующий — возлагал вину за поражение на различные добровольческие отряды и отдельных лиц, которые не имели ни рычагов, ни возможностей принимать решения.
Сегодня произошло практически то же самое: обвинять лидера внепарламентской силы в каких-то внешнеполитических проблемах или сложных вопросах — действительно несерьёзно. На этом можно было бы закончить, но поскольку речь зашла о партии "Процветающая Армения" и её председателе, напомню несколько конкретных фактов.
Что касается отношений с президентом Беларуси: личные отношения — это одно, а межгосударственные отношения — совершенно иная сфера ответственности. Когда Азербайджан требовал экстрадиции армянского блогера Беллы Бабаханян в Баку, правительство Армении не предприняло никаких шагов, и исключительно благодаря Гагику Царукяну Белла смогла приехать в Армению.
Партия "Процветающая Армения" также имеет хорошие отношения с европейской политической семьёй и является членом Альянса европейских консерваторов и реформистов.
Напомню также, что в тот период, когда ещё звучала формула "Арцах — это Армения, и точка", и лишь немногие европейские чиновники посещали Арцах, благодаря усилиям партии "Процветающая Армения" и Гагика Царукяна в Арцах были организованы визиты многочисленных европейских делегаций, включая около 30 депутатов Европарламента. И сегодня партия продолжает работать со своими европейскими партнёрами.
ППА также поддерживает хорошие отношения с ведущими политическими силами России, включая правящую партию "Единая Россия". Кроме того, в ближайшее время мы намерены обсудить с нашими российскими партнёрами пути урегулирования и поиска решений проблем, возникших у армянских производителей, экспортёров сельхозпродукции, трудовых мигрантов и других групп. Очевидно, что эти проблемы возникли вовсе не из-за непродуманных шагов партии "Процветающая Армения"», — говорится в заявлении Тоноян.