Տղերք ջան, ձեզ համար Հայաստանում չի կարող լինել փակ դուռ, հերթ, ձգձգումներ, անհարմարություններ. Գագիկ Ծառուկյանը՝ հայրենիքի պաշտպանությանը մասնակցած տղաներին
07/05/2026 12:17
Այսօր դիմում եմ 44-օրյա պատերազմի և հայրենիքի պաշտպանությանը մասնակցած մեր տղաներին, Facebook-ում գրել է Գագիկ Ծառուկյանը։
«Ինչպես գիտեք, եղանակների լավանալուց հետո Քրիստոսի արձանի շինհրապարակ ուխտագնացությունը վերսկսվել է, և արդեն հազարավոր քաղաքացիներ հերթագրվել են՝ իրենց մասնակցությունն ունենալու համար։ Տասնյակ հազարավոր մեր հայրենակիցներ ուզում են մասնակիցը դառնալ պատմական այս կառույցի շինարարությանը։
Ցանկացողների թիվը շատ ավելի մեծ է, քան մենք կարող ենք ապահովել նույնիսկ ամենօրյա ռեժիմով խմբեր բարձրացնելու պարագայում։ Սա է իրականությունը։ Ջանք ու եռանդ չենք խնայում մարդկանց հոսքերը կանոնակարգելու և շինհրապարակ ուղեկցելու համար։ Բոլորն ուզում են աղոթքը շուրթերին մի քար դնել այս իսկապես պատմական կառույցին։
Այնուամենայնիվ, կան մարդիկ, որոնց ցանկությունն ինձ համար վեր է ու կարևոր է ամեն ինչից։ Մեզ շատ են դիմում հայրենիքի պաշտպանությանը մասնակցած մեր տղաները՝ ցանկություն հայտնելով իրենց մասնակցությունը բերել շինարարությանը։
Ես հանձնարարել եմ, որ մեր տղաների խմբերին առաջնահերթություն տան։ Վստահ եմ, որ մյուս հերթագրվածները՝ Հայաստանից և սփյուռքից, ըմբռնումով կմոտենան։ Մենք շատ քիչ բան կարող ենք անել այս տղաների սխրանքը փոխհատուցելու և նրանց մեր երախտագիտությունը հայտնելու համար։ Սա թող լինի խորհրդանշական մի քայլ։
Տղերք ջան, ձեզ համար Հայաստանում չի կարող լինել փակ դուռ, հերթ, ձգձգումներ, անհարմարություններ։ Բոլոր նրանք, ովքեր ցանկություն ունեն բարձրանալու արձանի շինհրապարակ, խնդրում եմ դիմել տեղեկատվական գրասենյակ կամ իմ օգնական, ձեր մարտական ընկեր Էրիկին և ձեր խմբերը առաջնահերթության կարգով կբարձրանան Հատիս լեռ։ Ես մեծ սիրով կդիմավորեմ, կուղեկցեմ ձեզ»։

«Для вас, ребята, в Армении не может быть закрытых дверей, очередей, задержек и неудобств»: Гагик Царукян — участникам защиты Родины
07/05/2026 12:28
Сегодня я обращаюсь к нашим ребятам, участвовавшим в 44-дневной войне и в защите Родины, — написал в Facebook Гагик Царукян.
«Как известно, с наступлением благоприятной погоды возобновилось паломничество на строительную площадку статуи Христа, и уже тысячи граждан записались, чтобы принять участие. Десятки тысяч наших соотечественников хотят стать частью строительства этого исторического сооружения.
Желающих значительно больше, чем мы можем обеспечить даже при ежедневной организации групп. Такова реальность. Мы не жалеем усилий для того, чтобы упорядочить потоки людей и организовать их сопровождение на строительную площадку. Все хотят с молитвой на устах вложить свой камень в это действительно историческое сооружение.
Однако есть люди, чьё желание для меня выше всего и имеет особую важность. К нам часто обращаются наши ребята, участвовавшие в защите Родины, выражая желание принять участие в строительстве.
Я поручил обеспечить приоритет для групп наших ребят. Уверен, что остальные записавшиеся — как из Армении, так и из диаспоры — отнесутся к этому с пониманием. Мы можем сделать очень немного, чтобы воздать должное их подвигу и выразить им нашу благодарность. Пусть это будет символическим шагом.
Ребята, для вас в Армении не может быть закрытых дверей, очередей, задержек и неудобств. Все, кто хочет подняться на строительную площадку статуи, прошу обращаться в информационный офис или к моему помощнику, вашему боевому товарищу Эрику, и ваши группы в приоритетном порядке будут подниматься на гору Хатис. Я с большой радостью вас встречу и сопровожу».