Կրեմլում ափսոսում են, որ Հայաստանը շարունակում է «երկու աթոռի վրա նստելու» փորձերը
Երևանը շարունակում է պահպանել «երկու աթոռի վրա նստելու» քաղաքականությունը, ասել է Ռուսաստանի նախագահի օգնական Յուրի Ուշակովը՝ մեկնաբանելով Երևանում տեղի ունեցող իրադարձությունները, այդ թվում՝ Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովը։
«Ցավոք, Երևանում փորձում են նախկինի պես պահպանել «երկու աթոռի վրա նստելու» քաղաքականությունը։ Ես չգիտեմ, թե որքան կարող է սա շարունակվել»,-լրագրողներին ասել է Ուշակովը։
Նա պատասխանել է «Ինտերֆաքս»-ի հարցին, թե Մոսկվայում ինչպե՞ս են ընկալել Երևանում անցկացված վերջին միջոցառումները, այդ թվում՝ Հայաստանի և Մեծ Բրիտանիայի միջև ռազմավարական գործընկերության մասին հռչակագրի ստորագրումը, և արդյոք Կրեմլում դա չեն դիտարկո՞ւմ որպես Ռուսաստանի հետ համագործակցության խզման ճանապարհ։
«Այս ամենը, իհարկե, վնասակար է մեր երկկողմ հարաբերությունների զարգացման համար, որոնք այդքան օգտակար են և՛ Ռուսաստանի, և՛ Հայաստանի համար։ Ես կասեի, որ դա ավելի օգտակար է մեր հայ ընկերների համար, քան նույնիսկ մեզ համար», - ասել է Ուշակովը։

В Кремле сожалеют, что Армения продолжает попытки усидеть на двух стульях
В Ереване по-прежнему придерживаются политики «сидения на двух стульях», заявил помощник президента РФ Юрий Ушаков, комментируя мероприятия в Ереване, включая саммит Европейского политического сообщества.
«К сожалению, в Ереване пытаются по-прежнему придерживаться политики «сидения на двух стульях». Насколько долго так можно в такой позе пребывать, я не знаю», - сказал Ушаков журналистам.
Так он ответил на вопрос «Интерфакса», как в Москве восприняли последние мероприятия в Ереване, в том числе подписание Арменией и Великобританией декларации о стратегическом партнерстве, и не расценивают ли это в Кремле, как путь к разрыву кооперации с Россией.
«Все это идет, конечно, во вред развитию наших двусторонних отношений, которые столь выгодны и для России, и для Армении. Я бы сказал, что более выгодно для наших армянских друзей, чем даже для нас», - сказал Ушаков.