Փորձելու ենք անել այնպես, որ մեր Էջմիածինը դառնա այնպիսին, ինչպիսին մուսուլմանների համար Մեքքան է. Կարապետյան
07/05/2026 14:10
Քրիստոնեությունն ու մեր եկեղեցին ոչ միայն զարգացնելու ենք Հայաստանի ներսում, այլև ամբողջ աշխարհով թնդացնելու ենք, որ առաջին քրիստոնեական պետությունն ենք, պետք է բոլոր քրիստոնյաները դա հարգեն, մամուլի ասուլիսի ընթացքում ասաց «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության վարչապետի թեկնածու Սամվել Կարապետյանը։
«Փորձելու ենք անել այնպես, որ մեր Էջմիածինը դառնա այնպիսին, ինչպես մուսուլմանների համար Մեքքան»,-նշեց կուսակցության առաջնորդն ու ասաց, որ Վեհափառի դեմ դուրս եկած հոգևորականների դեմ ոչինչ չի անի, նրանց դատավորն Աստված ու եկեղեցին կլինեն։

Мы постараемся сделать так, чтобы наш Эчмиадзин стал для нас тем же, чем Мекка является для мусульман — Карапетян
07/05/2026 14:17
Христианство и наша церковь, по словам кандидата в премьер-министры от партии «Сильная Армения» Самвела Карапетяна, будут развиваться не только внутри Армении, но и «греметь» по всему миру, чтобы подчеркнуть: мы — первое христианское государство, и все христиане должны это уважать. Об этом он заявил в ходе пресс-конференции.
«Мы постараемся сделать так, чтобы наш Эчмиадзин стал таким, как Мекка для мусульман», — отметил лидер партии.
Он также заявил, что не будет предпринимать никаких действий против священнослужителей, выступившего против Католикоса, добавив, что их судьёй будет Бог и церковь.