Հայաստանն ու Լեհաստանը համատեղ զորավարժություններ կանցկացնեն
Լեհաստանի փոխվարչապետ, ազգային պաշտպանության նախարար Վլադիսլավ Կոշինյակ-Կամիշն ու Հայաստանի պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը բանակցությունների արդյունքներով որոշել են համատեղ զորավարժություններ անցկացնել։
«Կայունությամբ, անվտանգությամբ և համագործակցությամբ հետաքրքրված երկրները մեր երկխոսության գործընկերներն են։ Ահա թե ինչու մենք հետաքրքրված ենք համատեղ զորավարժություններով, ռազմական ակադեմիաների միջև համագործակցությամբ և Լեհաստանի ու Հայաստանի պաշտպանական արդյունաբերության միջև փորձի փոխանակմամբ։ Այսօր ես այս հարցերը քննարկեցի պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանի հետ», - ասել է Կոսինյակ-Կամիշը, փոխանցում է Լեհաստանի ՊՆ մամուլի ծառայությունը։
Նա նշել է, որ Վարշավայում Հայաստանի դեսպանատանը նախատեսվում է նաև ռազմական կցորդի գրասենյակ բացել։
«Ժամանակակից աշխարհում անվտանգությունը կառուցվում է ոչ միայն ռազմական հզորությամբ, այլև տարածաշրջանի ապագան ռազմավարականորեն դիտարկող երկրների միջև պատասխանատու գործընկերության և երկարաժամկետ համագործակցության ցանցով», - ընդգծել է Լեհաստանի պաշտպանության նախարարը։

Польша и Армения договорились о совместных военных учениях
Вице-премьер, министр национальной обороны Польши Владислав Косиняк-Камыш провел переговоры с главой Минобороны Армении Суреном Папикяном, сообщила пресс-служба польского военного ведомства.
"Страны, заинтересованные в стабильности, безопасности и сотрудничестве, являются нашими партнерами по диалогу. Именно поэтому нас интересуют совместные военные учения, сотрудничество между военными вузами и обмен опытом между оборонной промышленностью Польши и Армении. Сегодня я обсуждал это с министром обороны Суреном Папикяном", - прокомментировал итоги переговоров Косиняк-Камыш, которого цитирует пресс-служба.
Он добавил, что также запланировано открытие офиса военного атташе в посольстве Армении в Варшаве.
"В современном мире безопасность строится не только военной мощью, но и сетью ответственных партнерств и долгосрочным сотрудничеством между странами, которые стратегически рассматривают будущее региона", - подчеркнул глава польского Минобороны.