Որևէ երկրում երբեք խաղաղություն չի լինի, եթե նրա ղեկավարն ասում է՝ «կա՛մ ինձ կընտրեք, կա՛մ կլինի պատերազմ». Արտակ Զաքարյան
Հայաստանի հանրապետական կուսակցության (ՀՀԿ) Գործադիր մարմնի (ԳՄ) անդամ, ՀՀ պաշտպանության նախարարի նախկին առաջին տեղակալ Արտակ Զաքարյանը գրում է. «Պետք է հաղթի առողջ բանականությունը
Ութ տարի շարունակ Հայաստանում ձևավորվել է հանրային գիտակցությունը բթացնելու, մարդկանց ուղեղները լվանալու, կեղծիքներով սնելու, տարատեսակ հիմարություններ ու ցնդաբանություններ հանրային խոսույթ մտցնելու, ներքին ատելություն սերմանելու տեղեկատվական միջավայր:
Ութ տարվա ընթացքում, չեմ հիշում որևէ հարցի շուրջ թեկուզ մեկ բանական, առողջ և օգտակար քննարկում:
Օրինակ՝ դրանց ասում և ապացուցում ես, որ սխալ արտաքին քաղաքականություն են վարում ու պատերազմի դուռ բացում՝ ասում են «ձեզ մերժել են», «մարտի 1», «հոկտեմբերի 27», «թալան», «30 տարի», «ասֆալտ», «սրա-նրա դղյակներ, միլիարդներ» և թեմայի հետ կապ չունեցող նմանօրինակ այլ ցնդաբանություններ:
Ասում ես, ինչո՞ւ եք պատերազմի առիթ տվել, կամ դրանից հետո ինչո՞ւ եք գնացել Պրահայում Արցախը ճանաչել Ադրբեջանի կազմում, երբ կարելի էր պահել Արցախի մնացած մասը, և քիչ, թե շատ՝ ընդունելի լուծում գտնել:
Հիմնավորված պատասխանելու փոխարեն վայնասուն են դնում՝ «5-րդ շարասյուն», «ռուսամոլ», «նախկինները ուզում են գալ», «30 տարի առաջ են հանձնել Ղարաբաղը», «եկեղեցում մոմ են ծախում», «ռևանշիստ» և այլ բնույթի մառազմ ու ատելության խոսք:
Կասկածից վեր է, որ մեր երկրի կորուստների ու դժբախտությունների պատճառներից մեկն էլ իշխանության սանձազերծած տեղեկատվական պատերազմն է:
Ուզում եմ հավատալ, որ հունիսի 7-ին մեր երկրում հաղթելու է առողջ բանականությունը:
Որովհետև՝ որևէ երկիր չի կարող երկար գոյատևել, որտեղ իշխանությանն ասում է՝ «կամ ես կլինեմ վարչապետ, կամ երկիրը վարչապետ չի ունենա»: Որևէ երկրում երբեք խաղաղություն չի լինի, եթե նրա ղեկավարն ասում է՝ «կամ ինձ կընտրեք, կամ կլինի պատերազմ»:
Երբեք չի կարող երջանիկ ու բարեկեցիկ լինել այն ժողովուրդը, որի մի մասին հայրենազրկում, ունեզրկում, նսեմացնում ու բռնի տեղահանում են, հետո ցինիկաբար հայտարարում, որ իրենք ավելի շատ բան են արել Ղարաբաղի համար:

Ни в одой стране никогда не будет мира, если её лидер говорит: «либо вы выбираете меня, либо будет война»: Артак Закарян
08/05/2026 12:30
Член исполнительного органа Республиканской партии Армении (РПА), бывший первый заместитель министра обороны Армении Артак Закарян написал:
«Должен победить здравый смысл
На протяжении восьми лет в Армении сформировалась информационная среда, направленная на притупление общественного сознания, промывание мозгов, откармливание людей ложью, внедрение в публичный дискурс различных глупостей и абсурдных утверждений, разжигание внутренней ненависти.
За эти восемь лет я не помню ни одной содержательной, рациональной и полезной дискуссии по какому-либо вопросу.
Например, когда им говоришь и доказываешь, что они проводят ошибочную внешнюю политику и подводят страну к войне, они отвечают: «вас отвергли», «1 марта», «27 октябрь», «грабёж», «30 лет», «асфальт», «дворцы и миллиарды тех и  этих» и другими подобными, не имеющими отношения к теме, абсурдными заявлениями.
Когда задаёшь вопрос, почему вы допустили войну или почему после неё вы в Праге признали Карабах частью Азербайджана, хотя можно было сохранить оставшуюся часть Арцаха и найти более или менее приемлемое решение — вместо аргументированного ответа начинается шум: «пятая колонна», «русофил», «хотят вернуть бывших», «30 лет назад сдали Карабах», «продают свечи в церкви», «реваншисты» и прочие проявления ненависти и маразма.
Несомненно, одной из причин наших потерь и бедствий стала также информационная война, развязанная властью.
Хочу верить, что 7 июня в нашей стране победит здравый смысл.
Потому что ни одна страна не может долго существовать, где власти говорят: "либо я буду премьер-министром, либо у страны не будет премьер-министра". Ни в одной стране не будет мира, если её лидер заявляет: "либо вы выберете меня, либо будет война".
И никогда не может быть счастливым и благополучным народ, часть которого лишают Родины и имущества, унижают и насильственно переселяют, а затем цинично заявляют, что они сделали больше для Карабаха.
Без здравого смысла у обществ нет будущего».