«Երախտագիտությո´ւն ազատության և անկախության պայքարի մարտիկներին». Սերժ Սարգսյանի անունից այսօր ծաղկեպսակ է դրվել Եռաբլուրում
08/05/2026 10:47
Հայաստանի Հանրապետության երրորդ նախագահ, Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության նախագահ Սերժ Սարգսյանի անունից այսօր ծաղկեպսակ է դրվել «Եռաբլուր» զինվորական պանթեոնում` հայրենիքի ազատության և անկախության համար իրենց կյանքը զոհաբերած քաջորդիների սխրանքը հավերժացնող հուշապատին:

“Gratitude to the fighters of the struggle for freedom and independence”: wreath laid at Yerablur on behalf of Serzh Sargsyan
08/05/2026 11:05
A wreath was laid today on behalf of Serzh Sargsyan, the third President of the Republic of Armenia and Chairman of the Republican Party of Armenia, at the Yerablur Military Pantheon military pantheon – at the memorial wall honoring the heroism of the soldiers who sacrificed their lives for the freedom and independence of the homeland.
“Eternal glory to the devoted martyrs of the homeland, gratitude to the fighters of the struggle for freedom and independence,” the statement says.