Տավուշում անցկացվել են հատուկ տակտիկական ուսումնավարժություններ
Ապրիլ ամսին Տավուշի մարզի մի շարք դպրոցներում անցկացվել են ուսումնավարժություններ, որոնց ընթացքում խաղարկվել է արհեստանոցներում բռնկված պայմանական հրդեհի սցենար։
«Չինարիի Վ. Սաղոյանի անվան միջնակարգ դպրոց» ՊՈԱԿ-ում «Հրդեհաշիջման և տարհանման աշխատանքների իրականացում, անվտանգության ապահովում, տուժածների հայտնաբերում և առաջին օգնության ցուցաբերում» թեմայով հատուկ տակտիկական ուսումնավարժություն է անցկացրել ՓԾ քաղաքացիական և բնակչության պաշտպանության վարչության քաղաքացիական պաշտպանության ուժերի հավաքական կենտրոնի Տաուշի հատուկ օբյեկտների պահպանության հրշեջ-փրկարարական ջոկատի Չինարիի հատուկ օբյեկտների պահպանության հրշեջ-փրկարարական խումբը։
Նոյեմբերյանի հատուկ օբյեկտների պահպանության հրշեջ-փրկարարական ջոկատի Սարիգյուղի հատուկ օբյեկտների պահպանության հրշեջ-փրկարարական խումբը նման ուսումնավարժություն է անցկացրել «Սարիգյուղի Հ. Աթաբեկյանի անվան միջնակարգ դպրոց» ՊՈԱԿ-ում։
Հրշեջ-փրկարարական ուժերն արագ գնահատել են իրավիճակը և կազմակերպել հրդեհաշիջման աշխատանքները։ Իրականացվել է աշակերտների կազմակերպված տարհանում՝ ապահովելով խուճապի բացակայությունը և շարժը դեպի անվտանգ գոտիներ։
Փրկարարներն իրականացրել են նաև պայմանական տուժածների որոնման աշխատանքներ՝ վերջիններիս դուրս բերելով վտանգավոր տարածքից և տեղում ցուցաբերելով առաջին օգնություն։
Ուսումնավարժությունների ավարտին անցկացվել է արդյունքների ամփոփում, վերլուծվել գործողությունների արդյունավետությունը։
Մասնակցել են սահմանամերձ բնակավայրերի 377 ուսուցիչ, աշակերտ և փրկարարական ծառայողներ։ Նման միջոցառումները կրում են շարունակական բնույթ։

В Тавушской области проведены специальные тактические учения
В апреле в ряде школ Тавушской области прошли учения, в ходе которых был отработан сценарий условного пожара, возникшего в школьных мастерских.
В ГНКО "Средняя школа имени В. Сагoяна села Чинари" специальное тактическое учение на тему «Организация работ по тушению пожара и эвакуации, обеспечение безопасности, обнаружение пострадавших и оказание первой помощи» провела пожарно-спасательная группа по охране специальных объектов Чинари Тавушского отряда по охране специальных объектов Центра объединённых сил гражданской обороны Управления гражданской защиты и защиты населения Спасательной службы МВД Армении.
Аналогичные учения в ГНКО "Средняя школа имени О. Атабекяна села Саригюх" провела пожарно-спасательная группа по охране специальных объектов Саригюха Ноямберянского отряда по охране специальных объектов.
Пожарно-спасательные подразделения оперативно оценили ситуацию и организовали работы по ликвидации условного возгорания. Была проведена организованная эвакуация учащихся с обеспечением отсутствия паники и перемещения в безопасные зоны.
Спасатели также провели поисковые работы по обнаружению условных пострадавших, эвакуировали их из опасной зоны и оказали первую помощь на месте.
По завершении учений были подведены итоги и проанализирована эффективность проведённых действий.
В мероприятиях приняли участие 377 учителей, учащихся и сотрудников спасательной службы из приграничных населённых пунктов. Подобные мероприятия будут проводиться на постоянной основе.