Մենք ձրիակերի նման այնտեղ նստած չէինք․ Սամվել Շահրամանյան
ՀՀ-ն աջակցություն ուներ ֆինանսական և բոլոր առումներով, բայց դա չի նշանակում, որ մենք ձրիակերի նման այնտեղ նստած էինք և օգտվում էինք միայն ՀՀ-ի հարկատուների տրամադրած գումարներից․ լրագրողներին ասաց Սամվել Շահրամանյանը։
«Մենք ունեինք հանքարդյունաբերություն, ունեինք գյուղատնտեսություն, տարբեր արտադրություններ, որոնց դուրսբերման և ներմուծման ընթացքում այդ հարկերը գեներացվում էին ՀՀ պետբյուջե, որից մի մասը վճարվում էր որպես միջպետական վարկ։
Արցախը Հայաստանի համար վահան է եղել, և պարզ է, որ պետք է ամեն ինչ արվեր, որ այդ վահանը լիներ ամուր։ Առաջին հարվածն արցախցիներն են իրենց վրա վերցրել»,- ասել է նա։

Мы не сидели там как нахлебники — Самвел Шахраманян
Армения оказывала поддержку — финансовую и во всех других направлениях, однако это не означает, что мы сидели там как тунеядцы и пользовались только средствами армянских налогоплательщиков, заявил журналистам Самвел Шахраманян.
«У нас были горнодобывающая промышленность, сельское хозяйство, различные производства, в процессе экспорта и импорта которых формировались налоги, поступавшие в государственный бюджет Армении, часть которых затем выплачивалась как межгосударственный кредит.
Арцах был для Армении щитом, и очевидно, что необходимо было делать всё, чтобы этот щит был прочным. Первый удар на себя приняли именно жители Арцаха», — сказал он.