Կարգալույծ Արման Սարոյանը թեմի հաշիվներից դուրս է գրել ավելի քան 15 մլն դրամ․ Փաստաբան
Մասյացոտնի թեմի նախկին առաջնորդ, կարգալույծ Արման Սարոյանի «շնորհիվ» թեմում առկա խնդիրները դատարաններից հասել են բանկային հաշիվներ։
Փաստաբան Արա Զոհրաբյանի խոսքով՝ դատարանի որոշմամբ Սարոյանը շարունակում է տնօրինել թեմի ֆինանսական միջոցները՝ չնայած նրան, որ Վեհափառ Հայրապետի որոշմամբ զրկվել է պաշտոնից ու լիազորություններից։
Լրագրողների հետ հանդիպմանը Զոհրաբյանը հայտարարեց, որ դատարանը գործը դիտարկել է որպես աշխատանքային վեճ և հայցի ապահովման միջոց կիրառել՝ արգելելով Հայ Առաքելական Սուրբ եկեղեցուն և այլ անձանց խոչընդոտել Սարոյանի լիազորությունների իրականացմանը, այդ թվում՝ բանկային հաշիվների տնօրինման հարցում։
Փաստաբանի խոսքով՝ սա վտանգավոր նախադեպ է, քանի որ պետությունը չի կարող միջամտել եկեղեցու ներքին ինքնակառավարմանը։
Զոհրաբյանը նշեց, որ կարգալույծ հայտարարված Սարոյանն այսօր դատարանի որոշման և հարկադիր կատարողի «կամայական մեկնաբանության» հիմքով շարունակում է գործարքներ կատարել թեմի հաշվեհամարներով։ Նրա ներկայացմամբ՝ միայն ապրիլի 1-ի դրությամբ թեմի հաշիվներից դուրս է գրվել ավելի քան 15 մլն դրամ։
«Մտահոգություն ունենք, որ այդ հաշիվներում առկա դրամական միջոցները կարող են վատնվել»,-ասաց նա։
Փաստաբանը նաև դժգոհեց դատարանի գործողություններից՝ նշելով, որ մերժվել են թե՛ հայցի ապահովումը վերացնելու, թե՛ հակընդդեմ ապահովում կիրառելու միջնորդությունները, չնայած ներկայացվել են բանկային փաստաթղթեր և ապացույցներ։
«ԲԴԽ անդամ դատավոր Էդգար Հովհաննիսյանը հերթական անգամ ապացուցեց իր կողմնակալ լինելը»,-հայտարարեց Զոհրաբյանը։
Նրա խոսքով՝ հարկադիր կատարող ծառայությունը ևս գործում է ի շահ Արման Սարոյանի՝ հոգևորականներին սպառնալից բովանդակությամբ նամակներ ուղարկելով։
«Նամակներ են գրում, ահաբեկում են հոգևորականներին։ Հայր Ռուբենին նույնպես նամակներ են գրում, ահաբեկում են, վերջում էլ գրում են՝ թե չէ քրեական պատասխանատվության կենթարկենք»,-ասաց Զոհրաբյանը։

Лишённый сана Арман Сароян списал со счетов епархии более 15 млн драмов — адвокат
Из-за бывшего главы Масиацотнской епархии, лишённого сана Армана Сарояна, существующие в епархии проблемы вышли за рамки судебных разбирательств и затронули банковские счета.
Как сообщил адвокат Ара Зограбян, по решению суда Сароян продолжает распоряжаться финансовыми средствами епархии, несмотря на то, что решением Католикоса всех армян он был освобождён от должности и лишён полномочий.
На встрече с журналистами Зограбян заявил, что суд квалифицировал дело как трудовой спор и применил обеспечительную меру по иску, запретив Армянской Апостольской Святой Церкви и другим лицам препятствовать осуществлению полномочий Сарояна, в том числе в вопросе распоряжения банковскими счетами.
По словам адвоката, это создаёт опасный прецедент, поскольку государство не вправе вмешиваться во внутреннее самоуправление Церкви.
Зограбян отметил, что объявленный лишённым сана Сароян сегодня продолжает проводить операции по счетам епархии на основании судебного решения и, как выразился адвокат, «произвольного толкования» со стороны службы принудительного исполнения.
По его данным, только по состоянию на 1 апреля со счетов епархии было списано более 15 млн драмов.
«У нас есть опасения, что денежные средства, находящиеся на этих счетах, могут быть растрачены», — заявил он.
Адвокат также раскритиковал действия суда, отметив, что были отклонены как ходатайство об отмене обеспечительных мер, так и требование о применении встречного обеспечения, несмотря на представленные банковские документы и доказательства.
«Член Высшего судебного совета, судья Эдгар Ованнисян, в очередной раз доказал свою предвзятость», — заявил Зограбян.
По его словам, служба принудительного исполнения также действует в интересах Армана Сарояна, направляя духовенству письма с угрозами.
«Пишут письма, запугивают священнослужителей. Отцу Рубену тоже отправляют письма с угрозами, а в конце добавляют: в противном случае вы будете привлечены к уголовной ответственности», — сказал Зограбян.