Չեմ կարծում, որ ես մասնակից երկրներին պետք է գրաքննեմ. Փաշինյանը՝ Զելենսկու հայտարարությանը չարձագանքելու մասին (Տեսանյութ)
11/05/2026 15:05
Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովի անցկացման վայրը կապ չունի, դա ինչքան իմ միջոցառումն է, այնքան մեր մյուս գործընկերների միջոցառումն է, այս մասին քարոզարշավի ընթացքում լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը: Նա շեշտեց, որ դա բազմակողմ հարթակ է, որտեղ մարդիկ արտահայտվում են։
«️Չեմ կարծում, որ ես մասնակից երկրներին պետք է գրաքննեմ կամ ինչ-որ կերպ պարտադիր արձագանքեմ: Եղել է նաև, որ իմ ներկայոթյամբ ՌԴ նախագահը հայտարարություններ է արել տարբեր երկրների վերաբերյալ, բայց չեմ հիշում, որ ՌԴ նախագահն ինձնից ակնկալեր, որ ես արձագանքեի այդ ամենին»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը՝ Զելենսկու հայտարարությանը չարձագանքելու մասին հարցին ի պատասխան:

«Я не считаю, что должен подвергать цензуре страны-участницы»: Пашинян — о том, почему не отреагировал на заявление Зеленского (видео)
11/05/2026 15:26
Место проведения саммита Европейского политического сообщества не имеет значения — это столько же моё мероприятие, сколько и мероприятие наших других партнёров. Об этом в ходе предвыборной кампании в беседе с журналистами заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян. Он подчеркнул, что это многосторонняя площадка, где участники выражают свои позиции.
«Я не считаю, что должен подвергать цензуре страны-участницы или каким-либо образом обязан реагировать на их заявления. Бывали случаи, когда в моём присутствии президент России делал заявления в отношении разных стран, но я не помню, чтобы президент России ожидал от меня реакции на это», — сказал Пашинян, отвечая на вопрос о том, почему он не отреагировал на заявление Владимира Зеленского.