Փաշինյանը ջնջել է անմեղության կանխավարկածը. իրենց ամեն ինչ կարելի է, իսկ ընդդիմադիրներին «որսում» են. Իրավապաշտպան
Ես իշխանությունների, իրենց համակիրների կողմից տեսնում եմ հայտարարություններ, որոնցում անմեղության կանխավարկածը չի պահպանվում, դա եղավ նաև «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության անդամ Գոհար Ղումաշյանի դեպքում, Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց իրավապաշտպան Ժաննա Ալեքսանյանը։
Նրա խոսքով՝ Նիկոլ Փաշինյանը ջնջել է անմեղության կանխավարկածը՝ սկսած Բագրատ Սրբազանի գործից. «Նույնը Գոհար Ղումաշյանի դեպքում էր։ Այնպիսի աղմուկ են բարձրացնում, վերջնական դատավճիռ են կայացնում»։
Իրավապաշտպանը շեշտում է՝ ընտրությունների քարոզարշավն ընթանում է անհավասար պայքարում. «Փաշինյանը քաղցրավենիքներ է բաժանում։ Չգիտեմ՝ եթե նույն ընդդիմադիրները դա բաժանեին, ինչ կլիներ։ Ավինյանը տեսախցիկ է նվիրում։ Իրենց ամեն ինչ կարելի է։ Այն, ինչ իրենք են անում՝ կարելի է, իսկ ընդդիմադիրներին՝«որսում» են։
Ալեքսանյանը նշեց՝ նրանք միտումնավոր չեն խնայում նույնիսկ կերակրող մորը, այն էլ այն դեպքում, երբ մեղադրանքը չի հաստատվել. «Դա անում են՝ իբր թե արդարադատության հետևից են գնում։ Ծիծաղելի է խոսել այս օրերին Նիկոլ Փաշինյանի արդարադատության մասին։ Երևի իր ծիծաղն էլ է գալիս, երբ լսում է, որ ինքը կարող է արդարադատ լինել։ Ընդհանուր առմամբ, գնահատում եմ քարոզարշավի անհավասար պայքար։ Տեսնում ենք, թե ինչ միջոցներ են իշխանականները ծախսում քարոզարշավին, ինչ ճոխ քարոզարշավ են իրականացնում, դա ակնհայտ խոսում է անհավասար հնարավորությունների մասին»։
Անդրադառնալով Թալինի համայնքապետ Տավրոս Սափեյանին՝ Ալեքսանյանը պնդեց, որ նրան պետք է պաշտոնից հեռացնեին դեռ Էջմիածնի դեպքերից հետո. «Նա, պարզապես, խուլիգան է, ինչպես կարող է համայնքապետ լինել։ Մենք տեսանք, թե Էջմիածնում նա իրեն ինչպես էր պահում՝ բացարձակ խուլիգանի լկտի կեցվածք։ Քանի որ դատախազությունը, իրավապահ մարմինները Նիկոլ Փաշինյանի անձնական տրամադրության տակ են, դրա համար նա այդպիսի ազատություն ունի՝ կուզենա կբաժանի ընտրակաշառք, չի ուզենա՝ չի բաժանի։ Ասեմ, որ Նիկոլ Փաշինյանի կոնտինգենտը հենց նման կարգի մարդիկ են, որոնք չեն պատժվում իրենց արարքների համար։ Եթե Գոհարի դեպքում չհաստատված մեղադրանքով ձերբակալում էին, այս լկտի պահվածքով համայնքապետին ամեն ինչ թույլատրելի է։ Եթե մենք հաշվի առնենք, որ Գառնիում մարդը Կաթողիկոսի գլուխը քարով էր ջարդում և իրեն օրինականության սիմվոլ հռչակած Գլխավոր դատախազը դրանում հանցակազմ չի տեսնում, ուրեմն՝ էլ ի՞նչ ասես։ Մենք ապրում ենք սարսափելի օրերում»։
Իրավապաշտպանը նշեց՝ 2018 թվականին մարդիկ չէին պատկերացնում, որ կհայտնվեն նման իրավիճակում. «Նիկոլ Փաշինյանը բոլորին խաբեց»։
Հիշեցնենք, որ ապրիլի 14-ին ձերբակալել էին «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության անդամ Գոհար Ղումաշյանին՝ մեղադրելով նրան «Բարեգործության մասին» օրենքը խախտելու մեջ։ Գոհարը հեռուստատույց էր խոստացել նվիրել տարեց կնոջը։
Օրեր առաջ Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը քարոզարշավի ընթացքում ֆոտոխցիկ նվիրեց մի աղջկա։ Հակակոռուպցիոն կոմիտեն ուսումնասիրում է դեպքը։
Նշենք, որ երեկ էլ Հակակոռուպցիոն կոմիտեն հայտարարություն էր տարածել, ըստ որի, թալինցիներին որպես սոցիալական աջակցություն ավելի քան 11 միլիոն դրամ բաժանած Տավրոս Սափեյանը չի խախտել բարեգործության արգելքը։

Пашинян отменил презумпцию невиновности: властям позволено всё, а оппозицию «преследуют» — правозащитница
Я вижу заявления со стороны властей и их сторонников, в которых не соблюдается презумпция невиновности. Это произошло и в случае с членом партии «Сильная Армения» Гоар Гумашян, заявила в беседе с Aysor.am правозащитница Жанна Алексанян.
По её словам, Никол Пашинян фактически отменил принцип презумпции невиновности, начиная с дела архиепископа Баграта: «То же самое было и в случае Гоар Гумашян. Поднимают такой шум, будто уже вынесен окончательный приговор».
Правозащитница подчёркивает, что предвыборная кампания проходит в условиях неравной борьбы: «Пашинян раздаёт сладости. Не знаю, что было бы, если бы то же самое делали представители оппозиции. Авинян дарит фотоаппарат. Им можно всё. То, что делают они — допустимо, а оппозицию "преследуют"».
Алексанян отметила, что власти намеренно не щадят даже кормящую мать, несмотря на то, что обвинение не доказано: «Они делают это, якобы добиваясь справедливости. Смешно сегодня говорить о справедливости Никола Пашиняна. Наверное, даже ему самому смешно слышать, что он может быть символом правосудия. В целом я оцениваю кампанию как неравную борьбу. Мы видим, какие ресурсы тратят представители власти на агитацию, насколько роскошную кампанию они ведут — это очевидно говорит о неравенстве возможностей».
Комментируя ситуацию вокруг мэра Талина Тавроса Сапеяна, Алексанян заявила, что его следовало отстранить от должности ещё после событий в Эчмиадзине: «Он просто хулиган. Как такой человек может быть главой общины? Мы видели, как он вёл себя в Эчмиадзине — абсолютно наглое поведение хулигана. Поскольку прокуратура и правоохранительные органы находятся в личном распоряжении Никола Пашиняна, у него и есть такая свобода действий — захочет, будет раздавать предвыборные взятки, не захочет — не будет. Контингент Пашиняна — это именно такие люди, которые не несут ответственности за свои поступки. Если Гоар задерживают по недоказанному обвинению, то такому мэру с подобным поведением дозволено всё. Если вспомнить, как в Гарни человек с камнем разбивал голову Католикосу, а Генпрокурор, провозгласившая себя символом законности, не увидела в этом состава преступления, то что тут ещё можно сказать? Мы живём в страшные времена».
Правозащитница также отметила, что в 2018 году люди не могли представить, что окажутся в подобной ситуации: «Никол Пашинян всех обманул».
Напомним, 14 апреля была задержана член партии «Сильная Армения» Гоар Гумашян — её обвинили в нарушении закона «О благотворительности». Гумашян пообещала подарить телевизор пожилой женщине.
Несколько дней назад мэр Еревана Тигран Авинян во время предвыборной кампании подарил девушке фотоаппарат. Антикоррупционный комитет изучает этот случай.
Отметим также, что накануне Антикоррупционный комитет распространил заявление, согласно которому мэр Талина Таврос Сапеян, раздавший жителям Талина более 11 млн драмов в качестве социальной помощи, не нарушил запрет на благотворительность.