Ջերմուկի տարածքից փրկված կարմիրգրքյան քոթոթներից մեկն անկել է
Ջերմուկում մայիսի 4-ին հայտնաբերված և Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի ապաստարան տեղափոխված արջի քոթոթներից մեկն անկել է, «Արմենպրես»-ին հայտնել են հիմնադրամից։
Մյուս քոթոթն այս պահին գտնվում է մասնագետների հսկողության տակ։
Նշվում է, որ երկրորդ քոթոթի վիճակը փոփոխական է, և յուրաքանչյուր ժամը կարող է վճռորոշ լինել։
«Մեզ համար անհայտ է, թե քոթոթները որքան ժամանակ են մնացել առանց մոր, առանց սննդի, ջրի և ինչպիսի միջավայրում։ Վայրի բնության մեջ քոթոթի համար նույնիսկ մի քանի ժամն առանց ջերմության ու կաթի կարող է օրգանիզմում անդառնալի գործընթացներ սկսել։
Երբ կենդանին երկար ժամանակ սնունդ չի ստանում, նրա ներքին օրգանները սկսում են աշխատել սեփական ռեսուրսների սպառման հաշվին։ Իրենց օրգանիզմին անհրաժեշտ ողջ հեղուկը նրանք ստանում են բացառապես մայրական կաթի միջոցով։ Մորից անջատվելը նշանակում է ոչ միայն սով, այլև օրգանիզմի կտրուկ ջրազրկում, ինչը կրիտիկական է նման վաղ տարիքում»,-տեղեկացրել են հիմնադրամից։
Բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմին ՀՀ ՆԳՆ համայնքային ոստիկանության գլխավոր վարչության Ջերմուկի բաժնից մայիսի 4-ին, ժամը 13:00-ի սահմաններում ահազանգ էր ստացվել, որ Վայոց ձորի մարզի Ջերմուկ քաղաքում՝ ճանապարհի բարձրացված հատվածի հենապատի վրա հայտնաբերվել է արջի 2 քոթոթ:
ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարության, Տեսչական մարմնի աշխատակիցների անհապաղ արձագանքի արդյունքում դեպքի վայրում պարզվել էր, որ անօգնական վայրի կենդանիները ՀՀ Կարմիր գրքում գրանցված գորշ արջի մոտ մեկ ամսական քոթոթներ են:
Արտաքին զննությամբ վայրի կենդանիների մոտ վնասվածքներ չէին հայտնաբերվել:
Քոթոթների պատշաճ խնամքն ապահովելու և հետագայում նրանց վայրի բնություն վերադարձնելու նպատակով՝ կենդանիները տեղափոխվել էին Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի (FPWC) Ուրցաձորի կովկասյան կենսաբազմազանության ապաստարան։

Один из занесённых в Красную книгу медвежат, спасённых в Джермуке, погиб, второй — в критическом состоянии
12/05/2026 17:37
Один из занесённых в Красную книгу медвежат, обнаруженных 4 мая в Джермуке и доставленных в приют Фонда охраны дикой природы и культурных ценностей, погиб. Об этом сообщили агентству «Арменпресс» в фонде.
Второй медвежонок в настоящее время находится под наблюдением специалистов.
Отмечается, что его состояние остаётся нестабильным, и каждый час может оказаться решающим.
«Нам неизвестно, сколько времени медвежата провели без матери, без пищи и воды, а также в каких условиях находились. В дикой природе для детёныша даже несколько часов без тепла и молока могут запустить необратимые процессы в организме.
Когда животное долгое время не получает пищу, внутренние органы начинают функционировать за счёт истощения собственных ресурсов. Всю необходимую жидкость медвежата получают исключительно через материнское молоко. Разлука с матерью означает не только голод, но и резкое обезвоживание организма, что критически опасно в столь раннем возрасте», — сообщили в фонде.
Напомним, 4 мая около 13:00 в отдел полиции Джермука поступило сообщение о том, что в городе на подпорной стене у приподнятого участка дороги были обнаружены два медвежонка.
В результате оперативного реагирования сотрудников Министерства окружающей среды Армении и инспекционного органа было установлено, что беспомощные животные являются примерно месячными детёнышами бурого медведя, занесённого в Красную книгу Армении.
При внешнем осмотре у животных повреждений обнаружено не было.
Для обеспечения должного ухода и последующего возвращения в дикую природу медвежат перевезли в Кавказский центр биоразнообразия в Урцадзоре, принадлежащий Фонду охраны дикой природы и культурных ценностей (FPWC).