Հայ արտադրողները «Վայլդբերրիզ»-ի սահմանափակումների պատճառով զգալի կորուստներ են կրել. ՀՀ-ն կարող է հայելանման մոտեցում ցուցաբերել ռուսական ընկերությունների նկատմամբ. Պարսյան
Էկոնոմիկայի նախարարությունը երեկ հայտարարեց, որ այսուհետ «Վայլդբերրիզ»-ով հայկական ապրանքների վաճառքի համար ծագման սերտիֆիկատ է անհրաժեշտ ներկայացնել։
«Մեր ազգային օրենսդրության համաձայն, երբ երրորդ երկներից ապրանքը ներմուծվում է Հայաստան, ապա ՀՀ-ում վճարվում է և՛ մաքսատուրք, և՛ ԱԱՀ։ Եթե այդ ապրանքը վերաարտահանվում է, պետք է տնտեսվարողին ՀՀ-ն վերադարձնի ԱԱՀ-ն։ Վերջին շրջանում հայ ներկրողները Չինաստանից, այլ երկրներից ապրանքներ էին բերում, մաքսազերծում էին, վճարում էին ԱԱՀ-ն ՀՀ-ում, բայց վաճառքն իրականացնում էին ՌԴ-ում։ Մեր, ինչպես նաև ՌԴ օրենսդրությամբ, ԱԱՀ-ն վճարվում է այն երկրում, որտեղ այն իրացվում է։ Ստացում է, որ ՀՀ-ից ապրանքը գնում էր ՌԴ, այնտեղ ԱԱՀ չէին վճարում, դա վճարում էին Հայաստանում»,-Aysor.am-ի հետ զրույցում պարզաբանեց տնտեսագետ Սուրեն Պարսյանը։
Նրա խոսքով՝ որպեսզի նման խնդիրներ չլինեն, հայկական ապրանքները կարողանան առանց խոչընդոտի ՌԴ-ում վաճառել, պարտադիր դրվեց ծագման սերտիֆիկատի ներկայացման պահանջը.
«Եթե ապրանքը Հայաստանում է արտադրվել, ապա արտահանման ժամանակ խնդիր չի առաջանա, բայց եթե ներկրվել է Չինաստանից, ապա ԱԱՀ-ն պետք է վճարվի արդեն ՌԴ-ում»։
Պարսյանը նշում է՝ ՀՀ-ն նույնպես կարող է հայելանման մոտեցում ցուցաբերել ռուսական այն ընկերությունների նկատմամբ, որոնք «Վայլդբերրիզ»-ի միջոցով չինական, վիետնամական ապրանքներ են վաճառում ՀՀ-ում։
Հիշեցնենք, որ տևական ժամանակ հայկական արտադրողները չէին կարողանում «Վայլդբերրիզ»-ում վաճառք իրականացնել։
Տնտեսագետը հավելեց, որ վիճակագրություն չկա, թե այդ ընթացքում ինչ կորուստներ են կրել մեր տնտեսվարողները.
«Անշուշտ դա զգալի կորուստ էր, հատկապես տեղական արտադրողների համար, որոնք օնլայն ցանցերի միջոցով դուրս են գալիս ԵԱՏՄ շուկա, որը 180 միլիոնանոց շուկա է»։

Армянские производители понесли значительные убытки из-за ограничений Wildberries: Армения может применить зеркальный подход в отношении российских компаний — Парсян
12/05/2026 14:56
Министерство экономики Армении накануне объявило, что отныне для продажи армянских товаров через Wildberries необходимо предоставлять сертификат происхождения товара.
«Согласно нашему национальному законодательству, при ввозе товаров из третьих стран в Армению уплачиваются как таможенная пошлина, так и НДС. Если этот товар затем реэкспортируется, государство должно вернуть хозяйствующему субъекту уплаченный НДС. В последнее время армянские импортёры завозили товары из Китая и других стран, растамаживали их, платили НДС в Армении, однако реализацию осуществляли уже в России. По законодательству как Армении, так и России, НДС уплачивается в той стране, где товар реализуется. Получалось, что товар из Армении поступал в Россию, но НДС там не выплачивался — он уже был уплачен в Армении», — пояснил в беседе с Aysor.am экономист Сурен Парсян.
По его словам, чтобы избежать подобных проблем и обеспечить беспрепятственную продажу армянской продукции в России, было введено обязательное требование о предоставлении сертификата происхождения товара.
«Если продукция произведена в Армении, то при экспорте проблем не возникнет. Но если товар импортирован, например, из Китая, то НДС уже должен уплачиваться в России», — отметил он.
Парсян также заявил, что Армения может применить зеркальный подход в отношении российских компаний, которые через Wildberries продают в Армении китайские или вьетнамские товары.
Напомним, что на протяжении длительного времени армянские производители не могли осуществлять продажи на платформе Wildberries.
Экономист добавил, что точной статистики о понесённых за этот период убытках нет.
«Безусловно, это стало серьёзным ударом, особенно для местных производителей, которые через онлайн-площадки выходят на рынок ЕАЭС с населением около 180 миллионов человек», — подчеркнул Парсян.