Ադրբեջանցիները ոչնչացրել են Մարտակերտի Վաղուհաս գյուղի ազատամարտիկների գերեզմանոցը
Արցախի մշակութային ժառանգության օմբուդսմեն, «Ազգային» պատմամշակութային ՀԿ փոխնախագահ Հովիկ Ավանեսովն է ահազանգում։
«Սոցցանցերի մշտադիտարկման արդյունքում ակնհայտ է դարձել, որ Ադրբեջանի իշխանությունների վանդալիզմի հերթական թիրախը դարձել է ժամանակավորապես բռնազավթված Արցախի Հանրապետության Մարտակերտի շրջանի Վաղուհաս գյուղի զոհված ազատամարտիկների գերեզմանոցը։ Ադրբեջանական սոցցանցային տիրույթում հրապարակված տեսանյութի ուսումնասիրությունն ու վերլուծությունը՝ մշակութային ժառանգության ոչնչացման, էթնիկ ատելության և միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպիտ խախտումների համատեքստում, թույլ են տալիս արձանագրել մի շարք խիստ մտահոգիչ և դատապարտելի դրսևորումներ։
Առաջին հերթին ակնհայտ է էթնիկ և կրոնական թիրախավորման հանգամանքը։ Գերեզմանաքարերի վրա առկա հայերեն արձանագրություններն ու զոհված ազատամարտիկների պատկերները հստակ ցույց են տալիս, որ թիրախավորվել է ոչ թե պարզապես գերեզմանոց, այլ հայկական ինքնության, ազգային հիշողության և հոգևոր ժառանգության կարևորագույն վայր։ Սա սովորական վանդալիզմ չէ, այլ էթնիկ ատելության վրա հիմնված կանխամտածված գործողություն, որի նպատակը հայկական հետքի վերացումն ու պատմական հիշողության ջնջումն է։
Տեսանյութում արձանագրված գործողություններն առանձնանում են բացառիկ ցինիզմով և սրբապղծությամբ։ Տեսանյութի հեղինակը միտումնավոր քայլում է տապանաքարերի վրայով, կանգնում հանգուցյալների դիմանկարների վրա, հարվածում ու պղծում դրանք։ Այս վարքագիծը ոչ միայն գերեզմանների վնասում է, այլև զոհվածների հիշատակի, հուղարկավորության սրբության և մարդկային արժանապատվության կանխամտածված անարգանք։ Նման գործողությունները հակասում են ոչ միայն միջազգային իրավական նորմերին, այլև համամարդկային բարոյականության ամենատարրական սկզբունքներին։
Տեսանյութում հստակ երևում են նաև բազմաթիվ ջարդված, կտրատված, տեղահանված և վնասված գերեզմանաքարեր, ինչը վկայում է, որ գերեզմանոցը ենթարկվել է համակարգված և նպատակային ավերածության։ Վնասների ծավալն ու բնույթը վկայում են ոչ թե առանձին միջադեպի, այլ մշակութային արժեքների կանխամտածված ոչնչացման քաղաքականության մասին։ Բաքվի բռնապետական վարչակարգի կողմից ժամանակավորապես բռնազավթված տարածքներում հայկական մշակութային և հիշողության վայրերի դեմ իրականացվող նման գործողությունները վաղուց արդեն կրում են շարունակական և համակարգային բնույթ։
Առանձնակի վտանգավոր և դատապարտելի է նաև հոգեբանական ահաբեկչության բաղադրիչը։ Գործողությունների տեսաձայնագրումը և դրանց տարածումը սոցիալական հարթակներում, ինչպես նաև տեսանյութում հնչող ադրբեջաներեն արտահայտությունները փաստում են, որ կատարվածը նպատակ ունի ոչ միայն ոչնչացնել հայկական մշակութային ներկայության հետքերը, այլև հոգեբանական ճնշում գործադրել զոհվածների հարազատների, բռնի տեղահանված արցախահայության և ամբողջ հայ հասարակության վրա։ Սա բացահայտ նվաստացման, վախի և անպաշտպանության մթնոլորտ ձևավորելու փորձ է, որն ունի նաև քարոզչական բնույթ։
Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ տեսանյութը կարող է ծանր հոգեբանական ազդեցություն ունենալ զոհված ազատամարտիկների հարազատների և հանրության վրա, այն չենք հրապարակում։ Տեսանյութը պահպանվում է Արցախի մշակութային ժառանգության օմբուդսմենի գրասենյակի արխիվում՝ որպես հայկական մշակութային ժառանգության դեմ իրականացվող հերթական հանցավոր գործողության փաստական ապացույց։
Հարկ է ընդգծել, որ Վաղուհաս գյուղում հայրենիքի պաշտպանության համար զոհվածների հիշատակի պղծման սա առաջին արձանագրված դեպքը չէ։ Դեռևս 2024 թվականի հունվարի 5-ին մեր գործընկեր՝ Արցախի պատմական միջավայրի պահպանության պետական ծառայություն ՊՈՒԱԿ-ը ահազանգել էր, որ ադրբեջանցի զինվորները ոչնչացրել են գյուղի ճանապարհամերձ հատվածում գտնվող՝ 2020 թվականին Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ սանձազերծված լայնածավալ պատերազմի ընթացքում զոհված Մխիթար Աղաբեկյանի հիշատակին 2021 թվականին կանգնեցված խաչքարը։ Խաչքարի հեղինակն էր Յուրա Մանգասարյան (https://www.aravot.am/2024/01/05/1392100/... ) ։ Այս փաստը ևս մեկ անգամ ապացուցում է, որ հայկական հիշողության և մշակութային ներկայության դեմ իրականացվող գործողությունները պատահական կամ մեկանգամյա դրսևորումներ չեն։
Ադրբեջանի իշխանությունները ժամանակավորապես բռնազավթված Արցախում առանձնակի դաժանությամբ և հետևողականությամբ ոչնչացնում ու պղծում են հայրենիքի պաշտպանության համար նահատակված հերոսների հիշատակը հավերժացնող հուշարձաններն ու գերեզմանոցները։ Այս գործողություններն արդեն դուրս են եկել առանձին վանդալիզմի դեպքերի շրջանակից և վերածվել պետական մակարդակով իրականացվող համակարգված քաղաքականության, որի նպատակը հայկական պատմամշակութային ժառանգության վերացումն ու ազգային հիշողության ջնջումն է։ Արցախի տարբեր բնակավայրերում արդեն արձանագրվել են նմանատիպ տասնյակից ավելի փաստեր, որոնք փաստում են մշակութային ցեղասպանության հետևողական ընթացքը։
Միջազգային հանրության լռությունն ու ոչ համարժեք արձագանքը շարունակում են նպաստել անպատժելիության մթնոլորտի խորացմանը։ Մինչդեռ մշակութային ժառանգության, սրբավայրերի և գերեզմանոցների նկատմամբ նման գործողությունները պետք է արժանանան հստակ քաղաքական, իրավական և բարոյական գնահատականի։ Երբ թիրախավորվում են զոհվածների գերեզմանները և ազգային հիշողության վայրերը, վտանգվում են ոչ միայն մեկ ժողովրդի իրավունքները, այլև համամարդկային այն արժեքները, որոնց վրա հիմնված է քաղաքակիրթ աշխարհի գոյությունը», - հայտնել է նա։

Азербайджанцы уничтожили кладбище погибших бойцов-освободителей в селе Вагуас Мартакертского района
Омбудсмен по культурному наследию Арцаха, вице-президент историко-культурной НПО «Азгаин» Овик Аванесов бьёт тревогу.
«В результате постоянного мониторинга социальных сетей стало очевидно, что очередной целью вандализма со стороны властей Азербайджана стало кладбище погибших бойцов-освободителей в селе Вагуас Мартакертского района временно оккупированной Республики Арцах. Изучение и анализ опубликованного в азербайджанском сегменте соцсетей видеоматериала — в контексте уничтожения культурного наследия, проявлений этнической ненависти и грубых нарушений международного гуманитарного права — позволяют зафиксировать ряд крайне тревожных и заслуживающих осуждения фактов.
Прежде всего очевиден факт этнического и религиозного преследования. Армянские надписи на надгробиях и изображения погибших бойцов ясно свидетельствуют о том, что объектом атаки стало не просто кладбище, а важнейшее место армянской идентичности, национальной памяти и духовного наследия. Речь идёт не об обычном акте вандализма, а о преднамеренном действии, основанном на этнической ненависти, целью которого является уничтожение армянского следа и стирание исторической памяти.
Зафиксированные на видео действия отличаются исключительным цинизмом и святотатством. Автор видеозаписи намеренно ходит по надгробным плитам, встаёт на изображения усопших, наносит по ним удары и оскверняет их. Подобное поведение является не только повреждением могил, но и сознательным надругательством над памятью погибших, святостью захоронения и человеческим достоинством. Такие действия противоречат не только нормам международного права, но и элементарным принципам общечеловеческой морали.
На видео также отчётливо видны многочисленные разбитые, расколотые, вырванные и повреждённые надгробия, что свидетельствует о систематическом и целенаправленном разрушении кладбища. Масштаб и характер повреждений указывают не на единичный инцидент, а на политику преднамеренного уничтожения культурных ценностей. Подобные действия против армянских объектов культуры и памяти на временно оккупированных территориях, осуществляемые бакинским авторитарным режимом, уже давно приобрели системный и продолжительный характер.
Особо опасным и заслуживающим осуждения является также элемент психологического террора. Видеофиксация происходящего и распространение записи в социальных сетях, а также звучащие в ролике выражения на азербайджанском языке свидетельствуют о том, что целью этих действий является не только уничтожение следов армянского культурного присутствия, но и оказание психологического давления на родственников погибших, насильственно перемещённых армян Арцаха и всё армянское общество. Это открытая попытка унижения, запугивания и создания атмосферы беззащитности, имеющая также ярко выраженный пропагандистский характер.
Учитывая, что видеоматериал может оказать тяжёлое психологическое воздействие на родственников погибших бойцов и общественность, мы не публикуем его. Видео хранится в архиве офиса омбудсмена по вопросам культурного наследия Арцаха в качестве документального доказательства очередного преступного деяния против армянского культурного наследия.
Следует подчеркнуть, что это не первый зафиксированный случай осквернения памяти погибших защитников Родины в селе Вагуас. Ещё 5 января 2024 года наш партнёр — Государственная служба по охране исторической среды Арцаха — сообщал, что азербайджанские военнослужащие уничтожили установленный в 2021 году хачкар в память о Мхитаре Агабекяне, погибшем в ходе развязанной Азербайджаном в 2020 году широкомасштабной войны против Арцаха. Хачкар, автором которого является Юра Мангасарян, находился у дороги в село. Этот факт вновь доказывает, что действия против армянской памяти и культурного присутствия не являются случайными или единичными проявлениями.
Власти Азербайджана на временно оккупированных территориях Арцаха с особой жестокостью и последовательностью уничтожают и оскверняют памятники и кладбища, увековечивающие память героев, павших за защиту Родины. Эти действия уже вышли за рамки отдельных актов вандализма и превратились в системную политику, реализуемую на государственном уровне, целью которой является уничтожение армянского историко-культурного наследия и стирание национальной памяти. В различных населённых пунктах Арцаха уже зафиксированы более десятка аналогичных случаев, свидетельствующих о последовательном характере культурного геноцида.
Молчание международного сообщества и несоразмерная реакция продолжают способствовать углублению атмосферы безнаказанности. Между тем подобные действия в отношении культурного наследия, святынь и кладбищ должны получить чёткую политическую, правовую и моральную оценку. Когда объектом нападения становятся могилы погибших и места национальной памяти, под угрозой оказываются не только права одного народа, но и общечеловеческие ценности, на которых основано существование цивилизованного мира», — заявил он.