Արտառոց ոչինչ չկա, դպրոցական հրմշտոց է եղել. պարզապես այս աղմուկն ինչ-որ մեկին պետք էր, քանի որ ես եմ ընտրվել տնօրեն. Կարբիի դպրոցի տնօրեն
Դպրոցական հրմշտոց է եղել երեխաների մեջ, արտառոց ոչ մի բան չկա, ես ձեզ հավաստիացնում եմ, Aysor.am-ի հետ զրույցում, անդրադառնալով հրապարակմանը, թե 12-ամյա տղան դպրոցի 7-րդ դասարանի աշակերտների կողմից պարբերաբար բռնության է ենթարկվում, ասաց Կարբի գյուղի Վահան Թեքեյանի անվան միջնակարգ դպրոցի տնօրեն Ժաննա Ավետիսյանը։
Նա նշեց, որ այդ տարիքին բնորոշ է, վեճեր լինում են դպրոցականների մեջ, սակայն դրանք որևէ լուրջ հետևանք չունեն. «Այս պատմությունից ինչ-որ մեկը ցանկացավ որևէ բան քաղել՝ տնօրենի ընտրություն, այս կողմ, այն կողմ... շատ չերկարացնեմ։ Երեխան, որի մասին խոսվում է, այո՛, այդ վեճի մեջ եղել է, սակայն այդ երեխայի ծնողները չեն բողոքել, լուրջ բան չի եղել։ Կարող եք երեխայի ծնողների հետ էլ խոսել, համոզվել։ Երեխան մշտապես մեր ուշադրության կենտրոնում է, նա փոքր խնդիրներ ունի, բժիշկների հսկողության տակ է»։
Տնօրենը պարզաբանեց, որ հրմշտոցը տեղի է ունեցել դասամիջոցին. «Երեխան խնդիր ունի, գլխապտույտներ է ունենում։ Ծնողներն էլ ասում են՝ էս ինչ սարքին մեր գլխին։ Ուղղակի մարդ կա, որին այս ամենը ձեռնտու է։ Ես եմ ընտրվել տնօրեն ու սա սպասելի էր։ Հակառակորդը լուրջ պաշտոնյայի կին է, ամուսնու պաշտոնը չարաշահելով՝ այսպիսի բաներ է անում իմ դեմ։ Սա առաջին դեպքը չէ, մի քանի օր առաջ էլ ուրիշ բան սարքեց իմ դեմ։ Ինքը մեր դպրոցի ուսուցչուհի է եղել, որ չընտրվեց տնօրեն, ամոթից չուզեց էլ գալ դպրոց։ Համենայնդեպս, ես պատրաստ եմ դիմակայել շատ լուրջ բաների։ Կարող եք գալ գյուղ ու հարցնել իմ մասին, մեր դպրոցի մասին էլ։ Ես փայլուն հաղթահարել եմ ատեստացիան, նախարարի մոտ էլ անցել եմ։ 6 տարի եղել եմ դպրոցի տնօրեն, այս դպրոցի անունը եղել է լավագույնների մեջ»։
Aysor.am-ի հետ զրույցում 12-ամյա երեխայի մայրը՝ Մարիամը, նշեց, որ փոքր հրմշտոցից մեծ բան են սարքել. «Վայ, այ ձեր ցավը տանեմ, ի՞նչ է եղել, ուղղակի դպրոցական հրմշտոց է։ Իմ երեխան ծնված օրվանից ունի գլխին դուրս աճած մի փոքր անոթ, հրմշտոցի ժամանակ հարվածը կպել է այդ մասին, երեխան ուշագնաց է եղել։ Երեխային տարել ենք հիվանդանոց, որպեսզի հասկանանք պատճառը։ Էս դպրոցական հրմշտոցն էս ի՞նչ են սարքել»։
Հիշեցնենք՝ Shamshyan-ը գրել էր, որ մայիսի 11-ին արտառոց դեպք է տեղի ունեցել Արագածոտնի մարզում։ Տեղեկություններ են ստացվել, որ մարզի բնակիչ 12-ամյա տղան Կարբի գյուղի Վահան Թեքեյանի անվան միջնակարգ դպրոցի 7-րդ դասարանի աշակերտների կողմից պարբերաբար բռնության է ենթարկվում։

Ничего необычного, просто школьная толкотня: шумиха кому-то выгодна, так как меня выбрали директором школы — директор школы села Карби
13/05/2026 12:15
В беседе с Aysor.am директор средней школы имени В. Текеяна села Карби Жанна Аветисян, комментируя публикации о том, что 12-летний мальчик подвергался регулярному насилию со стороны учеников 7-го класса, заявила, что произошедшее было обычной школьной потасовкой и ничего чрезвычайного в этом нет.
Она отметила, что в этом возрасте конфликты между школьниками являются нормой и не имеют серьёзных последствий: «Кто-то захотел извлечь из этой истории выгоду — выборы директора, какие-то внутренние разборки… не буду затягивать. Ребёнок, о котором идёт речь, действительно участвовал в этой ссоре, но родители не подавали жалоб, ничего серьёзного не было. Можете сами поговорить с родителями и убедиться. Ребёнок постоянно находится под нашим вниманием, у него есть небольшие проблемы со здоровьем, он находится под наблюдением врачей».
Директор пояснила, что инцидент произошёл на перемене: «У ребёнка есть проблема — он испытывает головокружения. Родители тоже говорят: "Что вы из этого раздуваете". Просто есть люди, которым это выгодно. Меня избрали директором, и это было ожидаемо. Оппонент — жена серьёзного должностного лица, и, злоупотребляя положением мужа, она предпринимает подобные действия против меня. Это не первый случай, несколько дней назад она уже пыталась создать подобную ситуацию. Она раньше работала в нашей школе, но после того как не была избрана директором, от стыда больше не захотела приходить в школу. В любом случае я готова противостоять серьёзным вызовам. Вы можете приехать в село и расспросить обо мне и о нашей школе. Я успешно прошла аттестацию, также была утверждена у министра. Я шесть лет была директором школы, и наша школа входила в число лучших».
В беседе с Aysor.am мать 12-летнего ребёнка, Мариам, заявила, что из небольшой потасовки раздули большую историю: «Ой, что вы говорите, что случилось? Это просто школьная толкотня. У моего ребёнка с рождения есть небольшое сосудистое образование на голове, во время толкотни удар пришёлся именно туда, ребёнок потерял сознание. Мы отвезли его в больницу, чтобы выяснить причину. Что они раздули из этой школьной потасовки…»
Напомним, Shamshyan писал, что 11 мая в Армавирской области произошёл резонансный инцидент. Сообщалось, что 12-летний житель региона регулярно подвергался насилию со стороны учеников 7-го класса средней школы имени В. Текеяна села Карби.