«Ի՞նչ հանցանք եմ գործում, որ վախենամ, որոշել եմ մշակույթի լեզվով մարդկանց հաշտեցնել»․ Արա Գևորգյանը՝ Արարատի ֆոնին նկարահանումների մասին
Օրերս ավարտվել են երգահան, կոմպոզիտոր Արա Գևորգյանի «Վերածնունդ» տեսահոլովակի նկարահանումները։
Մասնակցել է 1000-ից ավելի դհոլահար։ Նկարահանումները տեղի են ունեցել Արարատ լեռան ֆոնին։
«Տեսահոլովակի գաղափարն առաջացավ Մանկավարժական համալսարանում, որտեղ սովորում էին դհոլահար երկվորյակ եղբայրներ, որոնցից մեկը մտավ քննության, հետո նորից մտավ։ Ես էլ զարմացած ասացի՝ Դուք նոր մտաք, ինքն էլ պատասխանեց, որ դա իր եղբայրն է եղել։ «Խնձորը երկու մասի» կիսված հին խոսքը հիշեցի, այնքան նման էին իրար։ Մտածեցի, որ մեր ժողովուրդն էլ բոլորը հայ են կոչվում, սակայն այսօր բաժանված են իրարից, ամենուր լցված է ատելության խոսք, իրար ներել, սիրել չկա։ Որոշեցի մշակույթի լեզվով մարդկանց հաշտեցնել», - տեսահոլովակի նկարահանման մանրամասներն Aysor.am-ին պատմեց Արա Գևորգյանը։
Նա նշեց, որ 2001 թվականից ունի խաղաղությանը միտված 4 նախագիծ. «Ստեղծել եմ երաժշտություն, որտեղ նվագում է 43 երաժիշտ՝ 14 երկրից, ունեմ երգ՝ «Սիրեցեք զմիմեանս», որը 8 լեզվով երգում են տարբեր ազգերի երգիչներ և քարոզում են խաղաղություն։ Ունեմ նախագիծ, որտեղ Կոմիտասի «Օրոր» ստեղծագործությունն է և կոչվում է «Մի կրակեք երեխաների վրա»։ Այս մի նախագիծն էլ վերաբերում է մեր ժողովրդին, որ բաժանվել ենք սևի ու սպիտակի, հիմա ուզում եմ սևին ու սպիտակին հաշտեցնել։ Ամբողջ նպատակը դա է»։
Հարցին՝ ինչո՞ւ Արարատի ֆոնին, արդյո՞ք չի վախենում իշխանական լծակներից, պրոպագանդայից, Գևորգյանը պատասխանեց. «Դա հատուկ չենք արել։ Հատուկ նախատեսված չի եղել։ Ուզում էինք անել Էրեբունի ամրոցի մոտ, հետո մեր օպերատորներն ու ռեժիսորները գտան հրաշալի մի վայր։ Նախապես պլանավորված էր Սովետաշենի ավտոշուկայի մոտ գտնվող դաշտում, սակայն այն փոքր էր 1000 դհոլ տեղավորելու համար։ Դրա համար որոշվեց տեղը փոխել, գտնվեց այդ ծաղկաշատ դաշտը, որտեղ մեր Արարատը, Արագածը, Արայի, Հատիսի լեռները երևում են, խանգարող բան չկա։ Ինչ էլ լինի՝ մեր Արարատն է։ Վախենալու մասին հարցն ինձ իզուր եք տալիս։ Ի՞նչ հանցանք եմ գործում, որ վախենամ»։
Հստակեցմանը, որ հիմա իշխանության կողմից արգելված է «Արարատ»-ի գործածումը՝ արվեստագետը նշեց. «Ինձ ոչ ոք չի արգելել։ Ես էլ անում եմ այն, ինչ ուզում եմ։ Անում եմ բարի գործ, որի տակ որևէ քաղաքական նպատակ գոյություն չունի։ Ես անում եմ մեր ազգին հաշտեցնելու նախագիծ։ Պետք է անընդմեջ ասել՝ սիրելի՛ ժողովուրդ, եկեք իրար չատենք, եկեք իրար հանդուրժենք, իրար սխալները ներենք, քանի որ անսխալական մարդ գոյություն չունի։ Ինչու ես որևէ կուսակցության անդամ չեմ, որևէ կուսակցությանը չեմ հարում, քանի որ թողեք ես էլ մնամ, վերջում սեղան գցեմ, որ բոլորը բարիշեն։ Մի քիչ կոպիտ ու հումորով է հնչում, բայց էդպես չի կարելի կիսվել ու իրար հետ կռվել։ Մենք մի ազգ ենք, մի սփյուռք ու մի հայրենիք ունենք։ Իմ նպատակն է մեր ժողովրդին հաշտության կոչ անել։ Կստացվի, թե՝ ոչ․ չեմ կարող ասել»։
Գևորգյանը, անդրադառնալով դհոլահարներին՝ ասաց, որ հրավիրել են 1000-ի, սակայն եկել է 1400-ից ավելի դհոլահար. «Նրանք եկել են հանրապետության տարբեր մարզերից, տարբեր դպրոցներից։ Տարիքային սահմանափակում էլ չունեինք։ Ես համագործակցում էի նաև «Հազար վահան» կոչվող նախագծի հետ, որը սահմանամերձ գյուղերում զարգացնում է մշակույթը։ 1000 դհոլին միացրեցին սահմաններից եկած հարյուրավոր պարային խմբերի, համույթների։ Մեր նպատակն էր, որ 1000 դհոլով գրենք «Սեր» բառը, դա կարողացանք անել։ Էրեբունի ամրոցի մոտ հաստատ հնարավոր չէր լինի անել։ Իսկ պարային համույթներն էլ այս «Սեր» բառի շուրջը սկսեցին պարել»։
Տեղում երգել է Արմեն Տիգրանյանի անվան երաժշտական դպրոցի երգչախումբը՝ Ռուբեն Կարասեֆերյանի ղեկավարությամբ։
Գլխավոր դերում նկարահանվել է հայտնի դերասանուհի Անահիտ Կիրակոսյանը։
Տեսահոլովակի ռեժիսորն է Վահե Յանը։
Արա Գևորգյանը շնորհակալություն հայտնեց այն մարդկանց, ովքեր այս ընթացքում ամեն ինչով իր կողքին կանգնած են եղել և օգնել են կյանքի կոչել տեսահոլովակի նկարահանման գաղափարը։
Հարցին՝ ԿԳՄՍ նախարարությունը որևէ կերպ աջակցե՞լ է՝ նախագծի հեղինակը պատասխանեց. «Ես որևէ մեկին չեմ դիմել, այս տեսակ նախագծի համար, կարծում եմ, ում էլ դիմեի՝ կցանկանար աջակցել։ Այն բարի նախագիծ է։ Սակայն ես սովորություն չունեմ դռներ ծեծելու»։

«Какое преступление я совершаю, чтобы бояться? Я решил примирить людей языком культуры» — Ара Геворгян о съёмках на фоне Арарата
13/05/2026 10:46
Недавно завершились съёмки клипа «Возрождение» композитора, музыканта и музыкального продюсера Ара Геворгяна.
В проекте приняли участие более 1000 дхолистов. Съёмки проходили на фоне горы Арарат.
«Идея клипа родилась в Педагогическом университете, где учились братья-близнецы — дхолисты. Один из них зашёл на экзамен, а затем зашёл снова. Я удивился и сказал: "Вы ведь уже заходили", а он ответил, что это был его брат. Я вспомнил старую поговорку о «яблоке, разделённом надвое» — настолько они были похожи. Тогда я подумал, что и наш народ — все называются армянами, но сегодня разделён между собой, повсюду царит язык ненависти, люди не умеют прощать и любить друг друга. И я решил примирить людей языком культуры», — рассказал Ара Геворгян Aysor.am о деталях съёмок клипа.
Он отметил, что с 2001 года реализовал четыре проекта, направленных на утверждение мира:
«Я создал музыкальное произведение, в котором играют 43 музыканта из 14 стран. У меня есть песня "Любите друг друга", которую на восьми языках исполняют певцы разных национальностей, пропагандируя мир. Есть проект с произведением Комитаса "Колыбельная", который называется "Не стреляйте в детей". Этот же проект посвящён нашему народу, который разделился на чёрных и белых, и теперь я хочу примирить "чёрных" и "белых". В этом и заключается вся цель».
Отвечая на вопрос, почему съёмки проходили именно на фоне Арарата и не опасается ли он давления со стороны властей или пропаганды, Геворгян сказал:
«Это не было сделано специально. Изначально такого замысла не было. Мы хотели снимать возле крепости Эребуни, но затем операторы и режиссёры нашли потрясающее место. Сначала планировалось проводить съёмки в поле рядом с автомобильным рынком в Советашене, однако оно оказалось слишком маленьким, чтобы разместить 1000 дхолов. Поэтому было решено сменить локацию, и мы нашли это цветущее поле, откуда видны наш Арарат, Арагац, горы Ара и Хатис, и ничто не мешает обзору. Как бы там ни было — это наш Арарат. Вопрос о страхе вы задаёте мне напрасно. Какое преступление я совершаю, чтобы бояться?»
На уточнение о том, что использование слова «Арарат» сейчас запрещается властями, артист ответил:
«Мне никто ничего не запрещал. Я делаю то, что хочу. Я делаю доброе дело, в котором нет никакой политической цели. Это проект о примирении нашего народа. Нужно постоянно говорить: дорогой народ, давайте не ненавидеть друг друга, давайте быть терпимее, прощать ошибки друг друга, потому что безгрешных людей не существует. Именно поэтому я не состою ни в одной партии и не примыкаю ни к какой политической силе — пусть хотя бы я останусь тем, кто в конце сможет накрыть стол и помирить всех. Звучит немного грубо и с юмором, но нельзя так разделяться и воевать друг с другом. Мы — один народ, одна диаспора и одна Родина. Моя цель — призвать наш народ к примирению. Получится или нет — не могу сказать».
Говоря об участниках проекта, Геворгян отметил, что приглашали 1000 дхолистов, однако приехали более 1400 человек:
«Они приехали из разных регионов республики, из различных школ. Возрастных ограничений у нас не было. Я также сотрудничал с проектом "Тысяча щитов", который развивает культуру в приграничных сёлах. К тысяче дхолов присоединились сотни танцевальных коллективов и ансамблей из приграничных районов. Нашей целью было выстроить из 1000 дхолов слово "Любовь", и нам это удалось. Возле крепости Эребуни реализовать такую идею точно было бы невозможно. А танцевальные ансамбли начали танцевать вокруг слова "Любовь"».
На съёмочной площадке выступил хор музыкальной школы имени Армена Тиграняна под руководством Рубена Карасеферяна.
Главную роль в клипе исполнила известная актриса Анаит Киракосян.
Режиссёром клипа является Ваге Ян.
Ара Геворгян поблагодарил всех, кто на протяжении этого времени поддерживал его и помог воплотить идею клипа в жизнь.
Отвечая на вопрос, оказывало ли Министерство образования, науки, культуры и спорта какую-либо поддержку проекту, автор заявил:
«Я ни к кому не обращался. Думаю, кого бы я ни попросил о поддержке такого проекта, все захотели бы помочь. Это добрый проект. Но у меня нет привычки стучаться в двери».
Геворгян также добавил, что проект был включён в Книгу рекордов Гиннесса.