Ողջունում ենք Հայաստանի հետ երկկողմ առևտուր իրականացնելու արգելքները վերացնելու վերաբերյալ Թուրքիայի որոշումը. ՀՀ ԱԳՆ խոսնակ
13/05/2026 11:06
ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակն անդրադարձել է Թուրքիայի կողմից ՀՀ հետ երկկողմ առևտուր իրականացնելու արգելքների վերացմանը։
«Ողջունում ենք ՀՀ հետ երկկողմ առևտուր իրականացնելու արգելքները վերացնելու վերաբերյալ Թուրքիայի որոշումը, որը Հայաստանի և Թուրքիայի հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի հերթական արդյունքն է:
Այդ որոշումը էական է երկու երկրների միջև առևտրի և գործարար շրջանակների միջև կապերի ընդլայնման, տարածաշրջանում տնտեսական կապակցվածությունը խթանելու և խաղաղության ու բարեկեցության ապահովման տեսանկյունից:
Ընդգծենք, որ սա կարևոր քայլ է երկու երկրների միջև լիարժեք ու բնականոն հարաբերությունների զարգացման ուղղությամբ, ինչը կարող է իր տրամաբանական շարունակությունը ստանալ Հայաստան-Թուրքիա սահմանի բացման ու դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման միջոցով,- ասվում է ԱԳՆ խոսնակի հաղորդագրությունում։

“We welcome Turkey’s decision to lift the bans on bilateral trade with Armenia” - Armenian MFA spokesperson
13/05/2026 12:18
The spokesperson for Armenia’s Foreign Ministry commented on Turkey’s decision to lift the bans on bilateral trade with Armenia.
“We welcome Türkiye’s decision to lift the bans on bilateral trade with Armenia, which is another outcome of the normalization process of relations between Armenia and Türkiye.
This decision is significant from the perspective of expanding trade and ties between the business circles of the two countries, promoting economic connectivity and ensuring peace and prosperity in the region.
We would like to emphasize that this is an important step towards the development of full-fledged and normal relations between the two countries, which can find its logical continuation through the opening of the Armenia-Türkiye border and the establishment of diplomatic relations,” the Foreign Ministry spokesperson said in a comment.