Առաջին արդյունաբերական գոտին կառուցելու ենք Աշոցքում` մենք պետք է Հայաստանը դարձնենք արդյունաբերական երկիր․ Դավիթ Անանյան
14/05/2026 15:29
«Միասնության թևեր» կուսակցության անդամները քարոզարշավի 7-րդ օրը շրջել են Անի համայնքում և բնակիչներին ներկայացրել իրենց ծրագրերը։
Կուսակցության կառավարման խորհրդի անդամ Դավիթ Անանյան նշել է, որ Հայաստանը պետք է դառնա արդյունաբերական երկիր, և դրա համար յուրաքանչյուր տարածաշրջան պետք է ունենա իր արդյունաբերական գոտիները։
«Առաջին արդյունաբերական գոտին կառուցելու ենք Աշոցքում, և դա պատահական ընտրություն չէ»,- նշել է նա։
Ըստ Դավիթ Անանյանի՝ ապագայի ոլորտները՝ ռազմարդյունաբերությունը, արհեստական բանականությունն ու բարձր տեխնոլոգիաները, պահանջում են հզոր սառեցման համակարգեր, իսկ այդ բնական առավելությունը Հայաստանում ունի հենց Աշոցքը։ Նրա խոսքով՝ բնական սառեցման պայմանները հնարավորություն են տալիս հենց այնտեղ ձևավորել ապագայի արդյունաբերության հիմքը։
Դավիթ Անանյանը նաև ընդգծել է, որ Հայաստանը միայն Երևանը չէ, և անհրաժեշտ է իրական ապակենտրոնացում՝ Երևանից դեպի մարզեր և սահմանամերձ համայնքներ։

Мы построим первую промышленную зону в Ашоцке, мы должны сделать Армению индустриальной страной: Давид Ананян
14/05/2026 15:57
Члены партии «Крылья единства» на седьмой день предвыборной кампании посетили общину Ани и представили жителям свои программы.
Член совета правления партии Давид Ананян заявил, что Армения должна стать индустриальной страной, и для этого в каждом регионе необходимо создавать промышленные зоны.
«Первую промышленную зону мы построим в Ашоцке, и это не случайный выбор», — отметил он.
По словам Ананяна, будущие отрасли — оборонная промышленность, искусственный интеллект и высокие технологии — требуют мощных систем охлаждения, а именно в Ашоцке есть такие природные преимущества. Он подчеркнул, что климатические условия с естественным охлаждением позволяют сформировать там основу промышленности будущего.
Также Давид Ананян отметил, что Армения — это не только Ереван, и необходима реальная децентрализация развития: от столицы к регионам и приграничным общинам.