Վկաները դատարանում հայտարարեցին՝ Խաչիկ Գալստյանին չեն ճանաչում. Արսեն Բաբայան (Տեսանյութ)
Հակակոռուպցիոն դատարանում, դատավոր Վարդգես Ստեփանյանի նախագահությամբ, «Հայրենիք» կուսակցության գլխավոր քարտուղար Խաչիկ Գալստյանի գործով նիստում հարցաքննվեցին վկաները, սակայն դատարանը չթույլատրեց ուղիղ եթերի հեռարձակումը: Խաչիկ Գալստյանի գործով նիստում հարցաքննվեց վկաներից Ռուզաննա Թոսունյանը: Նա հրաժարվեց դատարանում ցուցմունք տալ: Երկրորդ վկա Ազնիվ Ղուկասյանը նույնպես հրաժարվեց ցուցմունք տալ և հարցերի պատասխանել:
Դատական նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում Գալստյանի պաշտպան Արսեն Բաբայանն ասաց, որ վկաները հայտարարել են, որ Խաչիկ Գալստյանին չեն ճանաչում:
«Առաջին վկան ասաց, որ Խաչիկ Գալստյանը և Արամ Քոչարյանը որևէ հանցավոր արարք չեն արել: Երկրորդ վկան հրաժարվեց ցուցմունք տալ, բայց ես միջնորդեցի որպեսզի հրապարակվի հարցաքննության տեսաձայնագրությունը: Այնտեղ կան հանգամանքներ ճնշման մթնոլորտի հետ կապված, որն ինձ համար տեսանելի է»,- նշեց փաստաբանը:
Հիշեցնենք, որ քաղաքագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Խաչիկ Գալստյանին ՀԿԿ-ն մեղադրում է 2025 թ. նոյեմբերի 16-ին Վաղարշապատում տեղի ունեցած արտահերթ ընտրությունների ժամանակ, իբր, ընտրողներին ընտրակաշառք բաժանելու մեջ: Գալստյանը կալանավորվել է 2025թ․ դեկտեմբերի 30-ին։ Փետրվարի 26-ին դատարանի որոշմամբ, Խաչիկ Գալստյանի խափանման միջոց կալանքը փոխվել է տնային կալանքի, որը երկարաձգվել է 3 ամսով:

Свидетели заявили в суде, что не знают Хачика Галстяна — Арсен Бабаян (видео)
В Антикоррупционном суде под председательством судьи Варгдеса Степаняна в ходе заседания по делу генерального секретаря партии «Отечество» Хачика Галстяна были допрошены свидетели, однако суд не разрешил прямую трансляцию заседания.
В рамках процесса по делу Хачика Галстяна была допрошена свидетель Рузанна Тосунян. Она отказалась давать показания в суде. Второй свидетель — Азнив Гукасян — также отказалась от дачи показаний и ответов на вопросы.
После судебного заседания адвокат Галстяна Арсен Бабаян заявил журналистам, что свидетели сообщили, что не знакомы с Хачиком Галстяном.
«Первый свидетель заявил, что Хачик Галстян и Арам Кочарян не совершали никаких преступных действий. Второй свидетель отказалась давать показания, однако я ходатайствовал о публикации видеозаписи допроса. Там имеются обстоятельства, связанные с атмосферой давления, что для меня очевидно», — отметил адвокат.
Напомним, что доктора политических наук, профессора Хачика Галстяна Антикоррупционный комитет обвиняет в том, что во время внеочередных выборов, состоявшихся 16 ноября 2025 года в Вагаршапате, он якобы раздавал избирателям взятки в обмен на голоса.
Галстян был арестован 30 декабря 2025 года. 26 февраля решением суда мера пресечения в виде заключения под стражу была заменена на домашний арест, который впоследствии продлили ещё на три месяца.