Փաշինյանը շահագործում է հանրության վախերը․ Արմեն Մինասյան (Տեսանյութ)
«Նիկոլ Փաշինյանը փորձում է մեր հասարակության որոշ սեգմենտների վախը պատերազմի հանդեպ շահագործել՝ իբրև թե՝ եթե ես չլինեմ իշխանության, պատերազմ կլինի։ Բնականաբար ստում է, նույն տեքստն ասում էր 2021 թվականին, բայց հիշեցնեմ՝ ունեցել ենք 2022 թվականին ռազմական գործողություններ, 2023 թվականին՝ Արցախի բռնի հայաթափում, հետևաբար Նիկոլ Փաշինյանը ոչինչ էլ չի երաշխավորում, պարզապես որպես տեխնոլոգիա՝ փորձում է շահագործել հանրության վախերը»,- «Հարցեր կան» հաղորդմանն ասել է քաղաքագետ Արմեն Մինասյանը։
«Նիկոլ Փաշինյանի ղեկավարած Հայաստանի Հանրապետությունը չի կարող որոշել՝ ինքը կապրի խաղաղ, թե պատերազմական պայմաններում, սուբյեկտայնություն չունեցող երկիրը չի կարող որոշել այն միջավայրը, որտեղ իրեն կոմֆորտ կզգա, ստիպված է արձագանքել իր շուրջը ձևավորված պայմաններին։
Մեր ողբերգությունն այն է, որ այսօր Հայաստանը ենթարկվում է որոշումների, որոնք չեն կայացվում Հայաստանում, դրանք քննարկված չեն հանրության կողմից, մեզ պատրաստի փաթեթներ են տալիս»։

Пашинян использует страхи общества: Армен Минасян (видео)
Премьер-министр Армении Никол Пашинян пытается использовать страхи отдельных сегментов общества перед войной, заявил политолог Армен Минасян в программе «Есть вопросы» Aysor.am.
«Никол Пашинян пытается использовать страх войны в определённых сегментах нашего общества, мол, если я не буду у власти — будет война. Очевидно, что он лжёт: он использовал тот же тезис в 2021 году, однако напомню, что у нас были военные действия в 2022 году и насильственная депопуляция Арцаха в 2023 году. Следовательно, Никол Пашинян ничего не гарантирует, он просто как технология использует страхи общества», — отметил он.
По словам Минасяна, Армения под руководством Пашиняна не обладает достаточной субъектностью, чтобы самостоятельно определять, жить ли ей в условиях мира или войны.
«Страна без субъектности не может выбирать комфортные для себя условия — она вынуждена реагировать на формирующуюся вокруг неё среду.
Наша трагедия в том, что сегодня Армения подчиняется решениям, которые не принимаются внутри страны, они не обсуждаются обществом — нам просто предоставляют готовые пакеты решений», — добавил политолог.