«Էջմիածինը հայ ժողովրդի դարերով բաբախող սիրտն է». Համբարձման տոնը՝ Մայր Աթոռում (տեսանյութ)
Մայիսի 14-ին Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցին տոնախմբեց մեր Տեր Հիսուս Քրիստոսի Համբարձման տոնը։ Այս առիթով Միածնաէջ Մայր Տաճարում մատուցվեց Սուրբ և Անմահ Պատարագ՝ ձեռամբ Մայր Աթոռի Վարչատնտեսական բաժնի տնօրեն Գերաշնորհ Տեր Մուշեղ եպիսկոպոս Բաբայանի։
Սրբազան Հայրն իր քարոզում նշեց՝  Քրիստոս համբարձվեց, ու մեզ թվում էր, թե մնացինք մենակ, բայց Քրիստոս համբարձվեց, որ լինի ամենուր։
Էջմիածինը, ինչպես նշեց Մուշեղ Սրբազանը, հայ ժողովրդի դարերով բաբախող սիրտն է։
Համբարձման տոնին հիշատակվում է նաև 1441 թվականին Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսության Աթոռը Սիս քաղաքից Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածին փոխադրելու պատմական օրը: Սուրբ Պատարագի ավարտին Միածնաէջ Մայր Տաճարում կատարվեց Հայրապետական մաղթանք։
Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի Մատենադարանի և հրատարահչական բաժնի տնօրեն Տեր Արարատ քահանա Պողոսյանը նշում է՝ կաթողիկոսական աթոռը վերադարձնելու երազանքը չէր դադարել, հոգևորականները հույս ու երազանք էին հայտնում աթոռը կրկին վերահաստատված տեսնելու Սուրբ Էջմիածնում, ինչի համար պայքարեցին։
Կաթողիկոսական աթոռը, Տեր Հոր խոսքով, պատահական չէր, որ նպատակադրված կերպով դարեր շարունակ հեռանալուց հետո փորձում էին վերահաստատել Էջմիածնում։
Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինը միայն եկեղեցական հաստատություն չէ, այն հայոց պատմական գոյության առանցքն է, պետականության հիշողության պահապանը և ազգային վերածնունդների լուռ, բայց վճռական կերտողը։
Մայր Աթոռի շրջափակում այսօր Հայորդաց տների սաների կատարմամբ տոնի առթիվ կազմակերպվեց նաև մշակութային միջոցառում։

«Эчмиадзин — веками бьющееся сердце армянского народа»: праздник Вознесения Господня в Первопрестольном Святом Эчмиадзине (видео)
14/05/2026 18:29
14 мая Армянская Апостольская Церковь торжественно отметила праздник Вознесения Господа нашего Иисуса Христа.
По этому случаю в Первопрестольном Святом Эчмиадзине была отслужена Святая и Божественная Литургия, которую совершил директор административно-хозяйственного управления Первопрестольного Эчмиадзина, преосвященный епископ Мушег Бабаян.
В своей проповеди архиерей отметил: «Христос вознёсся, и нам казалось, что мы остались одни, но Христос вознёсся, чтобы быть везде».
Как подчеркнул епископ Мушег, Эчмиадзин является веками бьющимся сердцем армянского народа.
Праздник Вознесения также связан с исторической датой 1441 года — переносом престола Католикосата Всех Армян из города Сис в Первопрестольный Святой Эчмиадзин.
По завершении Божественной литургии в соборе был совершён Патриарший молебен.
Директора Матенадарана «Ваче и Тамар Манукян» иерей Арарат Погосян отметил, что мечта о возвращении католикосского престола никогда не угасала: духовенство выражало надежду на его окончательное утверждение в Эчмиадзине и боролось за это.
По его словам, перенос католикосского престола не был случайным — на протяжении веков предпринимались целенаправленные усилия по его возвращению в Эчмиадзин.
Святой Эчмиадзин — это не только церковный центр, но и основа исторического существования армян, хранитель памяти государственности и тихий, но решающий созидатель национальных возрождений.
Во дворе резиденции Католикоса также состоялось культурное мероприятие с участием воспитанников Домов армянской молодежи.