Անչափահաս աղջկան առևանգած և նրա նկատմամբ սեռական բնույթի բռնի գործողություններ կատարած 4 անձի վերաբերյալ կայացվել է մեղադրական վերդիկտ
14/05/2026 12:49
Անչափահաս աղջկան առևանգած և նրա նկատմամբ սեռական բնույթի բռնի գործողություններ կատարած Ն.Ղ.-ի, Ա.Ա.-ի, Ա.Բ.-ի և Ս.Ս.-ի վերաբերյալ Շիրակի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանը 2026 թվականի մայիսի 8-ին կայացրել է մեղադրական վերդիկտ՝ Քրեական օրենսգրքի 191-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով և 198-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով:
Հիշեցնենք, որ դատախազը 2024 թվականի հունիսի 15-ին Ն.Ղ.-ի, Ա.Ա.-ի, Ա.Բ.-ի և Ս.Ս.-ի նկատմամբ հարուցել էր հանրային քրեական հետապնդում՝  Քրեական օրենսգրքի 191-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով (անչափահասին առևանգելը) և 198-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով (անչափահասի նկատմամբ սեռական բնույթի բռնի գործողություններ կատարելը):
Քննչական կոմիտեում քննված քրեական վարույթով պարզվել էր, որ 2023 թվականին անչափահասներ Ն.Ղ.-ն, Ա.Ա.-ն, Ա.Բ.-ն և Ս.Ս.-ն, խմբի կազմում, նախնական համաձայնությամբ, խաբեությամբ առևանգել են անչափահաս աղջկան, տեղափոխել Գյումրիում գտնվող կիսակառույց շենք և, փոխլրացնելով միմյանց գործողությունները, կատարել են սեքսուալ բնույթի բռնի գործողություններ, տեսաձայնագրել և, քննությամբ չպարզված հանգամանքներում, տեսագրությունը հրապարակել սոցիալական ցանցերից մեկի օգտահաշվում:
Դատախազը 2025 թվականի հունվարի 25-ին իրավասու դատարան էր հանձնել վերոնշյալ անձանց վերաբերյալ՝ հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ քրեական վարույթի նյութերը:

Суд вынес обвинительный вердикт в отношении 4 лиц, похитивших несовершеннолетнюю девочку и совершивших в отношении неё насильственные действия сексуального характера
14/05/2026 13:22
Ширакский суд первой инстанции общей юрисдикции 8 мая 2026 года вынес обвинительный вердикт в отношении Н.Г., А.А, А.Б и С.С., похитивших несовершеннолетнюю девочку и совершивших в отношении неё насильственные действия сексуального характера.
Подсудимые признаны виновными по пункту 3 части 2 статьи 191 и пункту 2 части 2 статьи 198 Уголовного кодекса Армении — похищение несовершеннолетнего и совершение насильственных действий сексуального характера в отношении несовершеннолетнего.
Как ранее сообщалось, 15 июня 2024 года прокуратура возбудила публичное уголовное преследование в отношении указанных лиц по тем же статьям.
По данным следствия, в 2023 году несовершеннолетние Н.Г., А.А., А.Б. и С.С., действуя в составе группы по предварительному сговору, обманным путём похитили несовершеннолетнюю девочку, перевезли её в недостроенное здание в Гюмри и, действуя согласованно, совершили в отношении неё насильственные действия сексуального характера.
Также было установлено, что происходящее было зафиксировано на видео и при пока неустановленных в ходе следствия обстоятельствах, запись была опубликована в одном из аккаунтов в социальной сети.
25 января 2025 года прокуратура направила в компетентный суд материалы уголовного производства в отношении указанных лиц с утверждённым обвинительным заключением.