Պատգամավորի 45 թեկնածուներ ինքնաբացարկ են հայտնել
«ՀՀ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը մայիսի 14-ի արտահերթ նիստում ուժը կորցրած է ճանաչել պատգամավորի 45 թեկնածուի գրանցումը։ Ինքնաբացարկի դիմումներ են ներկայացրել «Հանրապետություն» կուսակցության, «Բոլորին դեմ եմ» կուսակցության, «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության, «Հայ ազգային կոնգրես» կուսակցության, «Միասնության թևեր» կուսակցության, «Քոչարի ազգային վերածնունդ և ազգի զարթոնք» կուսակցության, «Այլանս» առաջադիմական ցենտրիստական կուսակցության, «Հանուն հանրապետության ժողովրդավարության պաշտպանների դաշինք» կուսակցության ընտրական ցուցակներում ընդգրկված ընդհանուր թվով 45 թեկնածուներ։
Ինքնաբացարկի դիմումների մի մասն օրենքով սահմանված կարգով նոտարական վավերացմամբ է եղել, իսկ այն դիմումների պարագայում, որոնք նոտարական վավերացմամբ չեն եղել, դիմումատուները ներկայացել են ԿԸՀ նիստին։
ԿԸՀ-ն մերժել է մեկ թեկնածուի ինքնաբացարկի դիմումը, քանի որ այն նոտարական կարգով վավերացված չի եղել, թեկնածուն էլ չի ներկայացել նիստին։
«Հայաստանի Հանրապետության ընտրական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքի համաձայն, պատգամավորի թեկնածուները քվեարկության օրվանից ոչ ուշ, քան 10 օր առաջ` մինչև ժամը 18.00-ն (մայիսի 28), կարող են ինքնաբացարկի դիմում ներկայացնել:
Այս ժամկետը վերաբերելի է նաև ընտրությունների մասնակից կուսակցությունների/դաշինքների՝ ինքնաբացարկ ներկայացնելու համար։
Հանձնաժողովը նաև նախապատվության քվեակարգով համալրել է թիվ 15, թիվ 19, թիվ 29 ԸԸՀ-ների մեկական թափուր պաշտոնները»։

45 кандидатов в депутаты подали заявления о самоотводе
Центральная избирательная комиссия Армении сообщает, что регистрация 45 кандидатов в депутаты признана утратившей силу.
«Центральная избирательная комиссия Республики Армения на внеочередном заседании 14 мая признала недействительной регистрацию 45 кандидатов в депутаты.
Заявления о самоотводе подали кандидаты, включённые в избирательные списки партий "Республика", "Против всех", "Просвещённая Армения", Армянского национального конгресса, "Крылья единства" партии «Кочари: национальное возрождение и пробуждение нации», прогрессивной центристской партии "Альянс", а также партии «Альянс защитников демократии во имя Республики». Всего — 45 кандидатов.
Часть заявлений о самоотводе была нотариально заверена в соответствии с законом, а в случаях отсутствия нотариального заверения заявители лично присутствовали на заседании ЦИК.
ЦИК отклонила одно заявление о самоотводе, поскольку оно не было нотариально заверено, а сам кандидат не явился на заседание.
Согласно Конституционному закону "Избирательный кодекс Республики Армения", кандидаты в депутаты могут подать заявление о самоотводе не позднее чем за 10 дней до дня голосования — до 18:00 28 мая.
Этот срок также распространяется на партии и блоки, участвующие в выборах.
Комиссия также заполнила по одной вакантной должности в территориальных избирательных комиссиях (ТИК) №15, №19 и №29 в порядке преференциального голосования».