Սուտը սուտ է ծնում, կեղծիքը` կեղծիք, վախը` վախ. Ձեր ղեկավարից այլ բան չէիք կարող սովորել. Բագրատ Սրբազանը՝ Գլխավոր դատախազին և Քննչական կոմիտեի ղեկավարին (Տեսանյութ)
14/05/2026 18:34
Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանը դատարանում խոսք է ասել, անդրադարձել է նաև Գլխավոր դատախազի և  Քննչական կոմիտեի ղեկավարի որդեգրած գործելաոճին.
«Այս մի քանի օրերին լսեցի և՛ գլխավոր դատախազի, և՛ Քննչական կոմիտեի ղեկավարի խոսքերը:
Այս մեկ նախադասությունից հետո կարելի էր լուռ մնալ` ամեն բան ասված համարելով:
Ինչպիսի՜ թշվառություն, մի պահ խղճացի նրանց, բայց հաջորդ պահին մեզ խղճացի, որ այսպիսի իրականության մեջ ենք:
Գլխավոր դատախազը չպատասխանեց և ոչ մեկ հարցի` համարելով, որ դատական գործընթացն ընթանում է, և այդ հարցերն այնտեղ պիտի տրվեն և այլն, կամ նման մի բան:
Դո՛ւք եք հարցերը դուրս բերել դատարանից և խորհրդարանի ամբիոնից հայտարարել փորձաքննության և այլ կեղծիքների մասին: Ապա նույնը շարունակել եք Հ1-ի եթերով, խոսել գործի և այլ երևույթների մասին` ակնհայտորեն կեղծելով այսպես կոչված «առկա ապացույցները»:
Գլխավոր դատախազը հորդորեց նաև այս առումով դատարան դիմել: Դիմել ենք` մերժել են, ու չենք զարմացել, պարզապես ծիծաղել ենք:
Մեր հարցերին ի պատասխան ի՞նչ լսեցինք` վիրավորանք, փնթփնթոց, վիրավորվածության դրսևորման դերասանություն... Պարզապես զավեշտ է, որ 10 ամիս շարունակաբար մարդկանց կյանքը խաթարողը, վիրավորողը, զրպարտողը դարձյալ «զոհի» պատմուճան հագավ:
Իսկ ի՞նչ ասեմ Քննչական կոմիտեի ղեկավարին: Դարակազմիկ միտք է արտահայտել, թե «երբ ասել եմ` իր ձեռքով գրված, նկատի չեմ ունեցել` իր ձեռքով գրված»: Գրեթե 7 ամիս շարունակական հարցադրմանս նման աշխարհացունց պատասխան ստանալը, հավատացեք, հիացնող է:
Շնորհակալ եմ պարոն Գեղամ Մանուկյանին, որի համառ հարցապնդումների միջոցով վերջ ի վերջ հասկացանք, որ «իր ձեռքով գրվածը չի նշանակում իր ձեռքով գրված»:
Պարզապես հիշեցնեմ` նոյեմբերի 5-ին տիկին Աննա Գրիգորյանը խորհրդարանում ուղիղ հարցրել էր Քննչական կոմիտեի ղեկավարին` հղում անելով ինձ և Հովհաննես Ավետիսյանին անվանապես: Իսկ Քննչական կոմիտեի ղեկավարն էլ ուղիղ ասել էր, որ «Դուք տեղյակ չեք, որ իր ձեռքով գրված (ժեստերն ու ձայնի երևէջներն աչքիս առջև են) ահաբեկչական պլան գոյություն ունի»: Հետագայում, հավանաբար, նաև ցույց է տրվել սույն «պլանը» Աննա Գրիգորյանին:
Հիմա, հուսով եմ, որ շատ սիրելի սիրելի Աննա Գրիգորյանը, թեպետ ակտիվ նախընտրական պայքարի մեջ գտնվելով, առիթ ու ժամանակ կունենա այս թեմային անդրադառնալու, որպեսզի վերջապես հասկանանք, թե «իր ձեռքով գրվածը չի նշանակում իր ձեռքով գրված»-ն ի՞նչ է նշանակում:
Անկեղծորեն ասած` այլ բան սպասելի չէր, բայց ոչ այս աստիճան զավեշտալի:
Ամեն դեպքում, սուտը սուտ է ծնում, կեղծիքը` կեղծիք, վախը` վախ: Ձեր ղեկավարից այլ բան չէիք կարող սովորել: Ո՛չ Դուք և ո՛չ էլ գլխավոր դատախազը կեղծիքի և ստի բեռից Ձեզ չազատեցիք, թեև մի վերջին հնարավորություն ունեիք:
Հուսամ` դատարան կգաք: Եթե ոչ հիմա` վկայի կարգավիճակով, ապա շատ մոտ ապագայում հաստատ` մեղադրյալի կարգավիճակով:
Ասեմ, որ այս ամենից երկրորդ հարցն էլ ծագեց. երբ տուն գնացիք, Ձեր զավակները չասացի՞ն. «Պապ, բայց լավ խաբս տվեցիր»:

«Ложь рождает ложь, фальшь — фальшь, страх — страх»: архиепископ Баграт — генеральному прокурору и главе Следственного комитета (видео)
14/05/2026 18:45
Архиепископ Баграт Галстанян выступил в суде с речью, в которой также обратился к генеральному прокурору и председателю Следственного комитета Армении, критикуя их действия и стиль работы.
«За эти несколько дней я услышал заявления и генерального прокурора, и главы Следственного комитета.
После одного этого предложения можно было бы молчать, считая, что всё уже сказано.
Какое же это бедственное положение — на мгновение мне стало их жаль, но затем я пожалел нас, что мы живём в такой реальности.
Генеральный прокурор не ответила ни на один вопрос, заявив, что судебный процесс идёт и эти вопросы должны задаваться там.
Но именно вы вынесли вопросы за пределы суда и с трибуны парламента начали говорить об экспертизах и так называемых фальсификациях. Затем то же самое продолжили в эфире Общественного телевидения, обсуждая дело и другие обстоятельства, фактически искажая так называемые "имеющиеся доказательства".
Генеральный прокурор также посоветовала обратиться в суд. Мы обратились — нам отказали, и мы не удивились, просто посмеялись.
В ответ на наши вопросы мы услышали оскорбления, бурчание, театральное изображение обиды… Просто абсурдно, что тот, кто 10 месяцев подряд разрушал жизни людей, оскорблял и клеветал, снова надел "маску жертвы".
Что я могу сказать о главе Следственного комитета? Он высказал"“глубокую мысль", что фраза "написано его рукой" не означает "написано его рукой". Получить такой "грандиозный" ответ на мой семимесячный вопрос — это, поверьте, впечатляет.
Благодарю господина Гегама Манукяна, благодаря его настойчивым вопросам мы наконец поняли, что "написано его рукой" не означает "написано его рукой".
Напомню: 5 ноября госпожа Анна Григорян в парламенте напрямую задала вопрос главе Следственного комитета, ссылаясь на меня и Ованнеса Аветисяна. И глава Следственного комитета прямо заявил: "Разве вы не знаете, что существует написанный его рукой (жесты и интонация у меня перед глазами) террористический план". Позже, вероятно, этот "план" также был показан Анне Григорян.
Надеюсь, госпожа Анна Григорян, несмотря на активную предвыборную кампанию, найдёт время вернуться к этому вопросу и наконец понять, что означает фраза "написано его рукой — не значит написано его рукой".
Честно говоря, ничего другого и не ожидалось, но не до такой же степени абсурда.
В любом случае, ложь рождает ложь, фальшь — фальшь, страх — страх. От вашего руководителя вы не могли научиться ничему другому. Ни вы, ни генеральный прокурор не избавились от груза лжи и фальши, хотя у вас был последний шанс.
Надеюсь, вы придёте в суд. Если не сейчас в качестве свидетелей, то в ближайшем будущем — уже в качестве обвиняемых.
И ещё один вопрос: когда вы пришли домой, ваши дети не спросили вас: "Папа, ты ведь красиво выкрутился?"
И да, не забудьте: вы сильно "перегружены"… позаботьтесь о сердце. Скажу на языке вашего "плана": Take good care of yourself, you are still needed».