Հրանտ Մելիք-Շահնազարյան. Պատերազմից գրեթե 6 տարի է անցել, իսկ զոհերի անունները դեռ հրապարակված չեն. Ինչու՞
Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանը գրում է. «Պատերազմից գրեթե 6 տարի է անցել, իսկ զոհերի անունները դեռ հրապարակված չեն։ Ինչու՞։ Չունի՞ պետությունն իր զոհված զինվորների անունները ճշտելու հնարավորություն։ Իհարկե՝ ունի։ Եվ ուրեմն ինչու՞ չի արվում դա։ Ի՞նչն է թաքցվում։ Զոհերի թի՞վը։
Ապուշ են բոլոր նրանք, ովքեր կարծում են, թե եթե հանկարծ պարզվի, որ 44-օրյա պատերազմում ոչ թե 3900 զոհ ենք ունեցել (իշխանությունների ներկայացրած թիվը), կամ 5000 զոհ (ընդդիմության տվյալները), այլ, օրինակ, 7000 զոհ՝ դրանից կորստի ցավն ավելի թեթև է դառնալու։
Ո՛չ։ Ցավը նույնն է մնալու։ Դա այդ նույն ցավն է, որն այսօր էլ մեր շատ հայրենակիցների գերեզման է տանում։ Գրեթե ամեն շաբաթ ինչ-որ մարդու՝ հիմնականում արցախցի, անժամկետ հեռանալու մասին լուր եմ ստանում։ Բա ինչի՞ց են մահանում այդ մարդիկ։ Պատերազմի զոհ չե՞ն։ Բա ի՞նչ են։ Բայց ո՞վ նրանց անունը կներառի պատերազմի զոհերի թվում…
Իսկ 44-օրյա պատերազմին հաջորդած պատերազմական գործողությունների զոհե՞րը։ Նրանց ի՞նչ ցուցակում է ուզում «տեղավորել» Նիկոլի իշխանությունը։ Ու հիմա դրել թվի կռիվ է տալիս։ Կարծես, եթե 1000 հոգի զոհված լինեին, ցավն ու կորստի չափերն այլ էին լինելու…
Ամեն ինչն իրենց արշինով են չափում՝ մեզ էլ նույն այդ չափի գերին փորձում դարձնել։ Ու չես կարող բացատրել նման համբալներին, որ հարցը նույնիսկ զոհերի թիվը չէ։ Հարցն այն է, որ Հայրենիք ենք կորցրել։ Ու չկա մխիթարություն։ Ո՛չ մեկ զոհի համար կա մխիթարություն, ո՛չ 1000-ի, ո՛չ էլ 10.000-ի»։

Грант Мелик-Шахназарян: прошло почти 6 лет после войны, а имена погибших до сих пор не опубликованы: почему?
Грант Мелик-Шахназарян пишет:
«Прошло почти 6 лет после войны, а имена погибших до сих пор не опубликованы. Почему? Разве у государства нет возможности уточнить имена своих погибших солдат? Конечно, есть. Тогда почему это не делается? Что скрывается? Число погибших?
Глупы все те, кто думает, что если вдруг выяснится, что в 44-дневной войне у нас было не 3900 погибших (цифра, представленная властями), или 5000 (данные оппозиции), а, например, 7000 — то от этого боль утраты станет легче.
Нет. Боль останется той же. Это та же боль, которая сегодня продолжает уносить жизни наших соотечественников. Почти каждую неделю я получаю сообщения о смерти людей — в основном из Арцаха — о том, что они ушли из жизни. От чего они умирают? Разве они не жертвы войны? А кто они тогда? Но кто включит их имена в список жертв войны?
А жертвы боевых действий, последовавших после 44-дневной войны? В какой список их хочет "вписать" власть Никола?
И сейчас они спорят о цифрах. Как будто если бы погибших было 1000, боль была бы другой…
Они всё меряют по своему аршину и пытаются нас сделать заложниками тех же мер.
И невозможно объяснить таким людям, что вопрос даже не в числе погибших. Вопрос в том, что мы потеряли Родину. И нет утешения — ни для одной жертвы, ни для тысячи, ни для десяти тысяч».