Պետական և ՏԻՄ մարմինների աշխատակիցներին հարկադրում են հունիսի 7-ի ընտրություններում քվեարկել իշխող կուսակցության օգտին. «Հայաստան» դաշինքը փաստահավաք գործունեություն է սկսում
15/05/2026 16:35
«Հայաստան» դաշինքը փաստահավաք գործունեություն է սկսում ընտրական հարկադրանքի դեպքերով։
«Տեղեկություններ են ստացվել, որ պետական և ՏԻՄ մարմինների աշխատակիցներին հարկադրում են հունիսի 7-ի ընտրություններում քվեարկել իշխող կուսակցության օգտին՝ աշխատանքից ազատելու սպառնալիքով։
Այդ գործընթացն առավել արդյունավետ կազմակերպելու և վերահսկողության տպավորություն ստեղծելու նպատակով կազմվում են աշխատակիցների ցուցակներ։
«Հայաստան» դաշինքը նմանատիպ հանցագործությունների բացահայտման և կանխարգելման նպատակով իրականացնում է փաստահավաք գործունեություն։
Հաշվի առնելով իրավական գործընթացներում արձանագրվող կողմնապահությունը՝ ահազանգող անձանց խնդրում ենք, հնարավորության դեպքում, հավաքել իրավախախտման վերաբերյալ ապացույցներ՝ սպառնալիքներ հնչեցնող անձանց ինքնությունը բացահայտող տվյալներ, ինչպես նաև տեսաձայնագրող սարքերով արձանագրված տեղեկություններ։
Ընդգծում ենք, որ պաշտոնեական լիազորություններով պայմանավորված ազդեցությունն օգտագործելով՝ ընտրելուն հարկադրելը հանցագործություն է, որի համար նախատեսված է պատիժ՝ չորսից ութ տարի ժամկետով ազատազրկում։ Կոչ ենք անում պաշտոնատար անձանց զերծ մնալ հանցավոր գործողություններից։
Միևնույն ժամանակ ընտրողներին հիշեցնում ենք, որ ընտրությունը գաղտնի է, իսկ գաղտնիության խախտումը՝ հանցագործություն։ Ոչ ոք իրավունք չունի և չի կարող վերահսկել ձեր քվեարկությունը։
Իրավական թեժ գծի հեռախոսահամարն է` +374 95 273399 /WhatsApp, Telegram, Viber, Signal»,- ասվում է հայտարարությունում։

Сотрудников госструктур и органов местного самоуправления принуждают голосовать за правящую партию на выборах 7 июня — блок «Армения» начинает сбор фактов
15/05/2026 17:24
Блок «Армения» объявил о начале деятельности по сбору фактов, связанных со случаями электорального принуждения.
«Поступают сведения о том, что сотрудников государственных структур и органов местного самоуправления вынуждают голосовать за правящую партию на выборах 7 июня, угрожая увольнением.
Для более эффективной организации этого процесса и создания атмосферы контроля составляются списки сотрудников.
С целью выявления и предотвращения подобных преступлений блок "Армения" осуществляет деятельность по сбору фактов.
Учитывая фиксируемую предвзятость в рамках правовых процессов, просим граждан, сообщающих о подобных случаях, по возможности собирать доказательства правонарушений — данные, позволяющие установить личности лиц, высказывающих угрозы, а также аудио- и видеоматериалы.
Подчёркиваем, что принуждение к голосованию с использованием служебного положения является преступлением, за которое предусмотрено наказание в виде лишения свободы сроком от четырёх до восьми лет. Призываем должностных лиц воздержаться от противоправных действий.
Одновременно напоминаем избирателям, что голосование является тайным, а нарушение тайны голосования — уголовно наказуемым деянием. Никто не имеет права и не может контролировать ваш выбор.
Телефон горячей линии юридической поддержки: +374 95 273399 (WhatsApp, Telegram, Viber, Signal)», — говорится в заявлении.