Նիկոլայ Ծատուրյանը հանդես էր գալիս սուր և ճշմարիտ խոսքով. Նիկոլ Փաշինյան
Նիկոլայ Ծատուրյանի ստեղծագործական ճանապարհը կյանքի և գործի համադրման լավագույն դրսևորումներից է, տարիներ շարունակ նա բացառիկ նվիրումով ծառայել է հայ թատերարվեստին:
Անգնահատելի է նրա դերն ու վաստակը Հայաստանի մշակութային կյանքում, հայ թատրոնի նոր սերունդ կրթելու և ձևավորելու գործում:
Նա ոչ միայն վարպետ բեմադրիչ էր, այլև նվիրյալ մանկավարժ, որն իր հարուստ փորձն ու գիտելիքն է փոխանցել սերունդներին՝ ձևավորելով թատերարվեստին ու կինոարվեստին բնորոշ յուրահատուկ ճաշակ, իսկ ստեղծած թատերական կտավները՝ «Ծիրանի ծառ», «Ձեր կյանքի ժամերը», «Եվ երկինքեն երեք աթոռ ինկավ», իրավամբ, հարստացրել են մեր թատերական մշակույթը:
Միաժամանակ, ցանկանում եմ ընդգծել Նիկոլայ Ծատուրյանի դերը որպես մտավորական, ով հանդես էր գալիս սուր և ճշմարիտ խոսքով՝ մշտապես բարձրաձայնելով ժողովրդին հուզող խնդիրների ու հարցերի մասին:
ՀՀ Կառավարության և անձամբ իմ անունից խորին ցավակցություն եմ հայտնում Նիկոլայ Ծատուրյանի ընտանիքին, հարազատներին, գործընկերներին, ինչպես նաև հայ թատերարվեստի բոլոր երկրպագուներին»,- ասվում է ուղերձում։

Николай Цатурян говорил резко и правдиво — Никол Пашинян
Премьер-министр Армении Никол Пашинян направил соболезнование в связи со смертью народного артиста Армении Николая Цатуряна.
«С глубокой скорбью узнал о кончине народного артиста Республики Армения Николая Цатуряна.
Творческий путь Николая Цатуряна является одним из лучших примеров гармонии жизни и дела. На протяжении многих лет он с исключительной преданностью служил армянскому театральному искусству.
Неоценимы его роль и заслуги в культурной жизни Армении, а также в воспитании и формировании нового поколения армянского театра.
Он был не только выдающимся режиссёром, но и преданным педагогом, передававшим свой богатый опыт и знания новым поколениям, формируя особый вкус в театральном и киноискусстве. Созданные им театральные полотна — спектакли «Абрикосовое дерево», «Часы вашей жизни», «И с неба упали три стула» — по праву обогатили нашу театральную культуру.
Одновременно хочу подчеркнуть роль Николая Цатуряна как интеллигента, выступавшего с острым и правдивым словом, постоянно поднимавшего волновавшие народ проблемы и вопросы.
От имени правительства Республики Армения и лично от себя выражаю глубокие соболезнования семье, родным и коллегам Николая Цатуряна, а также всем поклонникам армянского театрального искусства», — говорится в послании.