Այն սխեման, որը փուռն է տալիս Ուկրաինային, հիմա կարծես թե որոշել են «էստաֆետով» տալ Հայաստանին. Հակոբ Բադալյան
Քաղաքական մեկնաբան Հակոբ Բադալյանը գրում է.
«Ուկրաինայի նախագահ Զելենսկու նախկին խոսնակ Յուլիա Մենդելը Թաքեր Կարլսոնի հետ հարցազրույցում ներկայացնում է սխեման, թե ինչպես Ուկրաինան ներքաշեցին Ռուսաստանի դեմ պատերազմ, Զելենսկուն հավատացնելով, հավաստիացնելով, որ այդ պատերազմում հնարավոր է հաղթել:
Ես բազմիցս անդրադարձել եմ այդ սխեմային, մեկ այլ բաղադրիչով: Մասնավորապես, ուշադիր հետեւում էի պատերազմին նախորդած ամիսներին ուկրաինական հասարակական կարծիքի ձեւավորման ուղղությամբ կատարվող աշխատանքին: Դրանում հատկապես ակտիվ էին նաեւ Ռուսաստանից հեռացածծ լիբերալները, որոնք վստահեցնում էին ուկրաինական հանրությանը, որ պետք չէ վախենալ, որ Ռուսաստանը չունի Ուկրաինա ներխուժման բավարար ուժ, եւ այլն, եւ այլն:
Ի՞նչ վիճակում է հիմա Ուկրաինան: Տարածքով Եվրոպայի ամենամեծ երկրներից մեկը, ռեսուրսներով ամենահարուստ երկիրը, ամենաուժեղ ու մարտունակ զինուժ ունեցող երկիրը վերածվել է ըստ էության արտաքին պարտքի մեջ թաղված, ավերված ենթակառուցվածքներով, ծանր ու մաշող պատերազմից հյուծված բանանով ու տնտեսությամբ երկրի, որի բնակչությունը 40 միլիոնից հասել է մոտ 25 միլիոնի, ու դեռ կշարունակի նոսրանալ:
Ի՞նչ հարց է լուծվել դրանով: Դրանով լուծվել է մի էական հարց՝ եվրոպական քաղաքական քարտեզի վրա ոչնչացվել է ուկրաինական գործոնը որպես սուբյեկտային գործոն, որը կարող էր լուրջ գլխացավանք դառնալ թե Բրյուսելի, թե եվրաառաջատարների, թե հարեւան եվրոպական երկրների համար: Նրանք Ուկրաինայի դենացիֆիկացիայի եւ դեմիլիտարիզացիայի, հանրագումարում՝ Ուկրաինայի «դեպոլիտիզացիայի» իրական եւ գլխավոր շահառուներն են եղել, որին իհարկե հասել են Ռուսաստանի ձեռքով: Եվ սա շարունակվում է: Եվ ինչու՞ եմ հիշատակում այս հանգամանքը:
Որովհետեւ, հատկապես այս ընտրական պրոցեսում տեսնում եմ «արեւմտամոլ» հասարակական-քաղաքական շրջանակների ակտիվ քարոզչություն, թե «Ռուսաստանը թղթե վագր է», որից պետք չէ ավելորդ զգուշանալ:
Այլ կերպ ասած, այն սխեման, որը փուռն է տալիս Ուկրաինային, հիմա կարծես թե որոշել են «էստաֆետով» տալ Հայաստանին են, ինչը իրականություն դառնալու դեպքում հետեւանքը ունենալու է մեկ տրամաբանություն՝ Հայաստանը տալ Ադրբեջանին, նրանից արդեն ստանալով դրա աշխարհաքաղաքական այսպես ասած «քեշ բեքը» իրենց համար:

Схему, по которой Украину втянули в разрушительный сценарий, теперь, похоже, решили «по эстафете» применить и к Армении — Акоп Бадалян
16/05/2026 16:52
«Бывший пресс-секретарь президента Украины Юлия Мендель в интервью Такеру Карлсону рассказала о схеме, с помощью которой Украину втянули в войну против России, убедив Владимира Зеленского в возможности победы в этой войне
Я неоднократно обращался к этой схеме, но с другой точки зрения. В частности, внимательно следил за тем, как в месяцы, предшествовавшие войне, формировалось общественное мнение на Украине. Особенно активную роль в этом играли и уехавшие из России либералы, убеждавшие украинское общество, что бояться нечего, что у России недостаточно сил для вторжения на Украину и так далее.
В каком состоянии сейчас находится Украина? Одна из крупнейших стран Европы по территории, богатейшая по ресурсам страна, государство с одной из самых сильных и боеспособных армий превратилась, по сути, в страну с разрушенной инфраструктурой, огромным внешним долгом и истощенной войной экономикой. Население сократилось с 40 миллионов примерно до 25 миллионов и продолжает уменьшаться.
Какую задачу это решило? Была решена одна принципиальная задача — уничтожен украинский фактор как самостоятельный субъект европейской политики, который мог стать серьезной проблемой как для Брюсселя, так и для ведущих европейских стран и соседних государств. Реальными и главными выгодоприобретателями денацификации, демилитаризации и, в конечном счете, "деполитизации" Украины стали именно они, пусть и руками России. И этот процесс продолжается. Почему я об этом говорю?
Потому что особенно в ходе нынешнего избирательного процесса я вижу активную пропаганду со стороны прозападных общественно-политических кругов о том, что "Россия — бумажный тигр", которого не стоит слишком опасаться.
Иными словами, схему, по которой Украину втянули в разрушительный сценарий, теперь, похоже, решили "по эстафете" применить и к Армении. И если это станет реальностью, итог будет один — Армению отдадут Азербайджану, получив взамен свой геополитический, так сказать, "кэшбэк"».