Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսն ու մշակութային գործիչները քննարկել են ներհասարակական կյանքում արձանագրվող ցավալի զարգացումները
Մայիսի 16-ին Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսն ընդունեց մշակույթի մի խումբ գործիչների, ովքեր այցելել էին Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածին՝ իրենց զորակցությունը, որդիական սերն ու հավատարմությունը հայտնելու Սուրբ Եկեղեցուն և Ամենայն Հայոց Հայրապետին։
Հանդիպմանն անդրադարձ կատարվեց Հայաստանում ստեղծված հասարակական-քաղաքական իրավիճակին, ներհասարակական կյանքում արձանագրվող ցավալի զարգացումներին ու մարտահրավերներին, ինչպես նաև Եկեղեցի-պետություն հարաբերությունների ներկա մտահոգիչ ընթացքին։
Զրույցի ընթացքում կարևորվեց Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու աստվածահաստատ, պատմական և հոգեխնամ բացառիկ առաքելությունը՝ ազգային ինքնության պահպանման, հասարակության հոգևոր զորացման և համազգային միաբանության ամրապնդման գործում։
Առանձնակի շեշտվեց Հայոց Եկեղեցու և հայ մտավորականության հանձնառությունը արժեհամակարգային ճգնաժամի հաղթահարման, հանրային համերաշխության ձևավորման, ինչպես նաև հասարակության մեջ հոգևոր-բարոյական առողջ մթնոլորտի և սիրո ու միաբանության ոգու զորացման ուղղությամբ։

Католикос всех армян и деятели культуры обсудили тревожные тенденции в общественной жизни
16 мая Его Святейшество Гарегин II, Верховный Патриарх и Католикос всех армян, принял группу деятелей культуры, посетивших Первопрестольный Святой Эчмиадзин, чтобы выразить свою поддержку, сыновнюю любовь и преданность Святой Церкви и Католикосу всех армян.
В ходе встречи стороны обсудили общественно-политическую ситуацию, сложившуюся в Армении, тревожные процессы и вызовы, наблюдаемые в общественной жизни, а также вызывающее обеспокоенность текущее состояние отношений между Церковью и государством.
В ходе беседы была подчеркнута богоустановленная, историческая и исключительная духовная миссия Армянской Апостольской Церкви в деле сохранения национальной идентичности, духовного укрепления общества и консолидации национального единства.
Особое внимание было уделено миссии Армянской Церкви и армянской интеллигенции в преодолении ценностного кризиса, формировании общественной солидарности, а также укреплении в обществе здоровой духовно-нравственной атмосферы, духа любви и единства.