«Ուժեղ Հայաստանը» հայց է ներկայացրել Հանրային հեռուստաընկերության դեմ
«Ուժեղ Հայաստան» կուսակցությունը Հայաստանի հանրային հեռուստաընկերության դեմ հայց է ներկայացրել դատարան։ Կուսակցության կարծիքով՝ հեռուստաընկերությունը զրպարտություն է տարածել՝ լուրերի թողարկման մեջ նշելով, որ ընդդիմության միասնական թեկնածուն Ռոբերտ Քոչարյանն է։ Այս մասին գրում է Հետքը։
Մասնավորապես՝ ըստ հայցադիմումի, զրպարտությունը տեղ է գտել Առաջինի լրատվական հեռուստաալիքով 2026թ. մայիսի 3-ին, ժամը 21:00-ին հեռարձակված «Կիրակնօրյա լուրեր» թողարկման շրջանակներում։
«Ուժեղ Հայաստան» կուսակցությունը պահանջում է պարտավորեցնել «Հայաստանի հանրային հեռուստաընկերություն» ՓԲԸ-ին, հայցը բավարարվելու մասին դատական ակտն օրինական ուժի մեջ մտնելուց անմիջապես հետո, «Հանրային հեռուստաընկերությունը զրպարտել է «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցությանը» խորագրի ներքո հրապարակայնորեն հերքել զրպարտություն համարվող տեղեկությունները հետևյալ բովանդակությամբ.
«2026 թվականի մայիսի 3-ին, ժամը 21:00-ին հեռարձակված «Կիրակնօրյա լուրեր» թողարկման շրջանակներում հրապարակվել են կեղծ տեղեկություններ այն մասին, որ ընդդիմության վարչապետի միասնական թեկնածուն Քոչարյանն է: Հայտնում ենք, որ դա չի համապատասխանում իրականությանը և «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության վարչապետի թեկնածուն կուսակցության նախագահ Սամվել Կարապետյանն է»:
Նշենք, որ հայցը դատարան է ներկայացվել երեկ՝ 2026թ. մայիսի 15-ին և դեռ վարույթ ընդունելու հարցը որոշված չէ։ Գործը մակագրվել է դատավոր Գոհար Գրիգորյանին։

«Сильная Армения» подала иск против Общественного телевидения
Партия «Сильная Армения» подала иск в суд против Общественного телевидения Армении. В партии считают, что телекомпания распространила клевету, заявив в выпуске новостей, что единым кандидатом от оппозиции является Роберт Кочарян. Об этом пишет Hetq.
В частности, согласно исковому заявлению, 3 мая в эфире вечернего воскресного выпуска новостей Общественного телевидения, прозвучала фраза о том, что единый кандидат в премьер-министры от оппозиции — Роберт Кочарян.
Партия Партия «Сильная Армения» требует обязать ЗАО «Общественное телевидение Армении» сразу после вступления судебного акта в законную силу публично опровергнуть сведения, признанные клеветническими, под заголовком «Общественное телевидение оклеветало партию "Сильная Армения"», со следующим содержанием:
«В выпуске вечерних воскресных новостей Общественного телевидения, вышедшем в эфир 3 мая 2026 года в 21:00, была распространена ложная информация о том, что единым кандидатом оппозиции на пост премьер-министра является Кочарян. Сообщаем, что это не соответствует действительности, и кандидатом в премьер-министры от партии "Сильная Армения" является председатель партии Самвел Карапетян».
Отметим, что иск был подан в суд вчера — 15 мая 2026 года, и вопрос о принятии его к производству пока не решен. Дело передано судье Гоар Григорян.