Իշխանությունը ոչ մի առաջարկելու բան չունի ժողովրդին. Վահե Հովհաննիսյան
Բոլորի աչքի առաջ այս իշխանությունը պարտվում է։ Երևանում, Գյումրիում, Վանաձորում, բոլոր մարզերում, գյուղերում։ Իշխանությունը չունի որևէ սոցիալական խավի աջակցություն։ Նույնիսկ առողջապահական նախընտրական ապահովագրության էֆեկտը թուլանում է։
Իշխանությունը ոչ մի առաջարկելու բան չունի ժողովրդին, հասարակությանը, ընտրողին։ Ոչ մի ծրագիր, ոչ մի նախագիծ։ Միայն սպառնալիք է ու վիրավորանք։ Նման անասելիք իշխանություն Հայաստանը չի ունեցել։ Նույնիսկ 2021-ին դեռ ինչ-որ բան ասում էին՝ Արցախի դեօկուպացիա, ինքնորոշում և այլն, թեև հետո արեցին լրիվ հակառակը։ 2021-ին գոնե սիրուն խաբում էին, հիմա դրա հավեսն էլ չունեն։
Սուտը միակ ծրագրային թեզն է, Ալիևի աջակցությունը՝ միակ աջակիցը։
Քարոզարշավի ընդամենը առաջին շաբաթում այս պատկերն ակնհայտ է դառնում։ 2-3-րդ շաբաթներում այս վիճակը բոլորին ավելի տեսանելի է դառնալու, և «չեզոք-դիտորդ» ընտրողը կողմնորոշվելու է ընդդիմադիր 3-4 անցողիկ ուժերի կողմը։
Ընդդիմությունն ունի մի քանի պարզ խնդիր. մեծացնել հասարակության տարբեր շերտերի հետ թիրախային երկխոսությունը, բացատրել ռիսկերը և ներկայացնել դրանց չեզոքացման սեփական ծրագրերը։ Եվ իհարկե, չպետք է թույլ տա ակնհայտ կոպիտ սխալներ։
Իշխանությունն իր պաշարում չունի իրեն ուժեղացնելու ռեսուրս։ Օբյեկտիվորեն չունի։ Կարող է ավելի կոշտ վիրավորել, ավելի կոշտ սպառնալ, բայց չի երևում, թե ինչի հաշվին կարող է ուժեղացնել իր դիրքերը։ Եթե գնա կոպիտ խախտումների կամ ուժերից որևէ մեկի հանդեպ արգելքների, դա ավելի է վատացնելու վիճակը։Իհարկե, մտքում դեռևս ունի թե´ մոլդովական սցենարը, թե´ ռումինական, թե´ նիկոլական։
Բոլորը պատրաստվում են լավ փոփոխությունների
Դեռևս մեծ թափով աշխատում է ընտրակեղծիքների ու վարչական և ուժային ռեսուրսի չարաշահման մեխանիզմը՝ բոլորի աչքի առաջ ստեղծելով ընտրությունները նախապես կեղծելու տեխնիկական պայմանները։ Հանրահավաքների քշված դպրոցներ, պետական և համայնքային կառույցների հոգնած աշխատակիցներ, ամբողջ ուժով իշխանությունների քարոզին լծված պետական մանրումեծ ծառայողներ, պետական բյուջեի և պետական պարտքի հաշվին ընտրողին արվող «լավություններ»։ Առաջիկա 1-2 շաբաթում փոփոխությունների լուրը և մթնոլորտը հասնելու է նաև նրանց։ Հավաքական ընդդիմությունն իր զսպվածությամբ ու վստահությամբ պիտի նպաստի այս անխուսափելի պրոցեսին։
Իր պարտությունը տեսնող իշխանության վերջին գայթակղությունըկարող է լինել ուժային բաղադրիչի սանձարձակ կիրառումը։ Եվ ահա այդտեղ կարևոր է, որպեսզի ուժային կառույցների պատասխանատուները հասկանան, որ գնացող իշխանություններին մատուցված նման թանկարժեք ծառայությունների գինը վճարելու են անձամբ իրենք՝ իրենց կյանքի թանկ տարիները փչացնելով։ Ու արժի լավ մտածել՝ ապօրինի հրամաններ կատարելուց առաջ, քանի որ դրանք լինելու են այս իշխանությունների վերջին հրամանները։
Վերջին փուլում, իհարկե, ուժայիններն էլ են տեսնելու, որ Հայաստանում տեղի է ունենում ամենախաղաղ, ամենաօրինական, ամենակարևոր պահին՝ նոր սոլիդ իշխանության ձևավորման պրոցես։

Властям нечего предложить народу — Ваге Ованнисян
На глазах у всех эта власть терпит поражение. В Ереване, Гюмри, Ванадзоре, во всех регионах и селах. У власти нет поддержки ни одного социального слоя. Даже эффект предвыборного медицинского страхования ослабевает.
Властям нечего предложить народу, обществу, избирателю. Ни одной программы, ни одного проекта. Только угрозы и оскорбления. В Армении еще не было настолько бессодержательной власти. Даже в 2021 году они хотя бы что-то говорили — деоккупация Арцаха, самоопределение и так далее, хотя затем сделали прямо противоположное. В 2021 году они хотя бы красиво обманывали, а сейчас у них нет желания даже на это.
Ложь — единственный программный тезис, поддержка Алиева — единственная опора.
Эта картина становится очевидной уже в первую неделю предвыборной кампании. На второй и третьей неделе ситуация станет еще более заметной для всех, и «нейтральный наблюдатель» среди избирателей определится в пользу 3–4 оппозиционных сил, имеющих шансы пройти.
У оппозиции есть несколько простых задач: расширять адресный диалог с различными слоями общества, объяснять риски и представлять собственные программы по их нейтрализации. И, конечно, нельзя допускать очевидных грубых ошибок.
У власти нет ресурса для усиления собственных позиций. Объективно нет. Она может еще жестче оскорблять, еще жестче угрожать, но не видно, за счет чего сможет укрепить свои позиции. Если она пойдет на грубые нарушения или запреты в отношении каких-либо сил, это лишь ухудшит ситуацию. Конечно, в голове у нее по-прежнему и молдавский сценарий, и румынский, и николовский.
Все готовятся к позитивным переменам
Механизм фальсификации выборов, злоупотребления административным и силовым ресурсом по-прежнему работает в полную силу, создавая на глазах у всех технические условия для заранее сфальсифицированных выборов. Школы, куда принудительно сгоняют людей на митинги, уставшие сотрудники государственных и муниципальных структур, государственные служащие всех уровней, полностью вовлеченные в агитацию власти, «благодеяния» для избирателей за счет госбюджета и государственного долга. В ближайшие одну-две недели весть и атмосфера перемен дойдут и до них. Коллективная оппозиция своей сдержанностью и уверенностью должна способствовать этому неизбежному процессу.
Последним искушением власти, осознающей свое поражение, может стать бесконтрольное применение силового компонента. И именно здесь важно, чтобы ответственные представители силовых структур поняли: цену за подобные дорогостоящие услуги уходящей власти им придется платить лично, растрачивая лучшие годы своей жизни. Поэтому стоит хорошо подумать, прежде чем выполнять незаконные приказы, поскольку они станут последними приказами этой власти.
На завершающем этапе и сами силовики увидят, что в Армении происходит процесс формирования новой, солидной власти — самый мирный, самый законный и происходящий в самый важный момент».