Թոշակի անցած մասնագետների համար ծրագիր. մանրամասնում է Արման Թաթոյանը (Տեսանյութ)
«Միասնության թևերի» վարչապետի թեկնածու Արման Թաթոյանը ներկայացրել է թոշակի անցած մասնագետների ներուժն արդյունավետ օգտագործելու ծրագրային դրույթը՝ կարևորելով նրանց շարունակական ներգրավվածությունը պետության զարգացման գործում։
Արման Թաթոյանի խոսքով՝ այսօր թոշակի անցնելուց հետո պետությունը փաստացի մարդուն հայտնում է, թե նրա առաքելությունն ավարտված է, և նա այլևս անհրաժեշտ չէ պետական համակարգին։ Այս մոտեցման հետևանքով երկար տարիներ պետությանն ու հասարակությանը ծառայած մասնագետները՝ ուսուցիչներ, բժիշկներ, դատավորներ, դատախազներ, նախարարությունների աշխատողներ, ոստիկաններ իրենց զգում են անօգնական և ոչ պետքական։
«Մենք իրավունք չունենք նման ճոխություն թույլ տալու։ Մենք պետք է պետական ծրագրերով նրանց ներգրավենք մեր պետության զարգացման գործին։ Օրինակ՝ մի դեպքում կարող ենք կրթական հաստատություններում մեր երեխաների, ուսանողների կրթության հարցում ներգրավել, ասենք, վաստակաշատ մանկավարժի։ Անցել է թոշակի, բայց ինչքա՞ն կարող է գիտելիք ու փորձ փոխանցել։ Սա նաև հնարավորություն կտա, որ սերունդների միջև կապը ապահովվի»,- նշել է Թաթոյանը։
Նրա առաջարկած ծրագրի համաձայն՝ թոշակի անցած փորձառու մասնագետները կկարողանան պետական հատուկ ծրագրերի միջոցով ներգրավվել կրթական, հանրային և մասնագիտական ոլորտներում՝ փոխանցելով իրենց փորձը երիտասարդ սերնդին։

Программа для специалистов, вышедших на пенсию։ Арман Татоян представляет подробности (видео)
Кандидат в премьер-министры от партии «Крылья единства» Арман Татоян представил программное положение, направленное на эффективное использование потенциала вышедших на пенсию специалистов, подчеркнув важность их дальнейшего вовлечения в развитие государства.
По словам Армана Татояна, сегодня после выхода на пенсию государство фактически сообщает человеку, что его миссия завершена и он больше не нужен государственной системе. В результате такого подхода многие специалисты, десятилетиями служившие государству и обществу — учителя, врачи, судьи, прокуроры, сотрудники министерств, полицейские — чувствуют себя невостребованными и бесполезными.
«Мы не имеем права позволить себе такую роскошь. Мы должны государственными программами вовлекать их в развитие страны. Например, можно привлекать заслуженных педагогов к образовательному процессу в школах и вузах. Да, они уже на пенсии, но сколько знаний и опыта они могут передать. Это также позволит обеспечить связь между поколениями», — отметил Татоян.
Согласно предложенной программе, опытные специалисты пенсионного возраста смогут участвовать в образовательной, общественной и профессиональной сферах в рамках специальных государственных программ, передавая свой опыт молодому поколению.