Ժամանակակից աշխարհում ամենազազրելի հանցագործություններն իրականացվում են ժողովրդավարության պաստառի ներքո. Բագրատ Սրբազան
18/05/2026 18:35
Հրապարակվել է հատված Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանի ծավալուն աշխատությունից, որը նա գրում է կալանավայրում։ Սրբազանը, հիշեցնենք, աշխատություն է պատրաստում խաղաղության, պատերազմի և նահատակության մասին.
«Ե. ԽԱՂԱՂՈՒԹՅՈՒՆ ԵՎ ԺՈՂՈՎՐԴԱՎԱՐՈՒԹՅՈՒՆ
Այս իշխանության տարածած կեղծ և մոլորեցնող թեզերից մեկն այն է, որ ժողովրդավարությունը անվտանգության և խաղաղության երաշխավորն է: Նույնիսկ մի ժամանակ փորձում էին հասարակությանը դնել երկընտրանքի առջև, թե ո՞րն է գերակա կամ նախընտրելի` ժողովրդավարությո՞ւնը, թե՞ անվտանգությունը: Դեռ մի կողմ թողնենք այն հանգամանքը, որ իրենք ո՛չ ժողովրդավար են, և ոչ էլ կարողունակ` ապահովելու քաղաքացու և երկրի անվտանգությունը` իրենք իսկ լինելով սպառնալիք ինչպես ժողովրդավարությանն, այնպես էլ քաղաքացու և պետության անվտանգությանը:
Թեպետ, ինչպես ասվում է, ժողովրդավարությունը ցայսօր գտնված կառավարման լավագույն մոդելն է, այսուհանդերձ, ընդհանուր առմամբ, այն պետք է գործուն կերպով առանցքված լինի որոշակի արժեհամակարգով` արդարությամբ, ճշմարտությամբ, իրավունքով, պատասխանատվությամբ և մարդու պատվով և արժանապատվությամբ: Այլապես այն կվերածվի կեղծիքի և չարիքի` ինքնահարմար և ինքնահնար, ինչպես պիղատոսյան «ժողովրդավարությունն» էր, որի հետևանքով Արդարը ստորադասվեց անարդարին:
Հետևաբար, ժողովրդավարությունը սոսկ միջոց է և ոչ վերջնանպատակ և առավել ևս չի կարող լինել խաղաղության երաշխավոր ո՛չ ներքին կյանքում, և ոչ էլ արտաքին մարտահրավերների դիմաց: Ավելին, ժամանակակից աշխարհում ամենազազրելի հանցագործություններն իրականացվում են ժողովրդավարության պաստառի ներքո` և՛ «ժողովրդավարների» կողմից, և՛ «ժողովրդավարության» պահանջներին զոհ դարձող քաղաքացիների և երկրների նկատմամբ:
Այսպիսի քայքայված և աղճատված ժողովրդավարությունը ինչպե՞ս կարող է երաշխավոր լինել խաղաղության, երբ ժողովրդավարությունն ինքը կարիք ունի պաշտպանության և երաշխավորության:
Հետևաբար, նման ժողովրդավարությունը ինքնին սպառնալիք է ներհանրային խաղաղության և հաշտության նկատմամբ, ինչպես և` անկարող որևէ կերպով երաշխիք լինել արտաքին սպառնալիքի դիմաց:
Ամփոփելով, կրկին ցանկանում եմ նշել, որ ժողովրդավարությունը չի կարող ամբողջանալ առանց բարոյագիտական հիմքի և գիտակցության` միտված արդարության հաստատմանը, համընդհանուր բարիքի ստեղծմանը և մարդու արժանապատվության գնահատմանը, առանց որոնց խաղաղությունը կմնա պատրանք. «Տերը արդարություն է սիրում, Ճշմարտությանն է նայում երեսը Նրա» (Սաղմ. 10:7):
Ի վերջո ակնհայտ է, որ ժողովրդավարության «գեղեցիկ» պաստառի ներքո աշխարհում բախումներն ու պատերազմները տեղի են ունենում տնտեսական և նյութական շահի գերակայություն և գերիշխանություն ունենալու նպատակով` սպասարկելով սպառողականությանը, բազմերանգ ներկայացող «աշխարհիկությանը», մեղքի ժխտողականությանը (externalization), բարոյականության հարաբերականությանը (relativizm)` փորձելով մարդուն վերածել սոսկ տնտեսական միավորի` թվանշանի արժեքով:

«Самые отвратительные преступления современного мира совершаются под флагом демократии» — архиепископ Баграт
18/05/2026 19:35
Опубликован отрывок из обширного труда архиепископа Баграта Галстаняна, который он пишет, находясь в заключении. Напомним, священнослужитель работает над исследованием, посвящённым вопросам мира, войны и мученичества.
Е. МИР И ДЕМОКРАТИЯ
Одним из ложных и вводящих в заблуждение тезисов, распространяемых нынешней властью, является утверждение о том, что демократия является гарантией безопасности и мира, говорится в тексте.
Автор отмечает, что демократия нередко противопоставляется безопасности как альтернатива выбора, однако подчеркивает, что власть, по его мнению, не является ни демократической, ни способной обеспечить безопасность граждан и государства.
При этом он пишет, что демократия как форма правления, считающаяся на сегодняшний день одной из наиболее эффективных, должна быть основана на системе ценностей — справедливости, истине, праве, ответственности, человеческом достоинстве и нравственности.
В противном случае, по его словам, она превращается в «искажённую систему», в которой возможны злоупотребления, а также подмена справедливости.
Автор утверждает, что демократия не может быть конечной целью и не является гарантией мира — ни внутри общества, ни во внешнеполитическом контексте.
«Более того, в современном мире самые отвратительные преступления совершаются под лозунгами демократии — как самими «демократами», так и в отношении граждан и стран, становящихся жертвами требований, предъявляемых во имя демократии», — говорится в тексте.
Далее он отмечает, что демократия сама нуждается в защите и гарантиях, а в искажённой форме может становиться угрозой внутреннему миру и согласию.
В заключение автор пишет, что современная демократия, по его мнению, часто лишена моральной основы и подчинена экономическим и материальным интересам, что приводит к деградации общества и превращению человека в «экономическую единицу».
Материал завершается словами: «Продолжение следует…»