Նա արդեն գոռացել է՝ Արծվաշենը Հայաստան է և վերջ. Վահե Հովհաննիսյան
Քարոզարշավի սկսվող երկրորդ շաբաթվա հիմնական գաղափարը լինելու է այն, որ հունիսի 7-ի ընտրությունները վերածվում են հանրաքվեի՝ պետությունը պահո՞ւմ ենք, թե՞ ոչ։ Այս հարցադրումից չպետք է վախենալ, հակառակը՝ պետք սրել։ Վախենալ պետք է նրանից, թե ինչքան ձայն կհավաքի այս իշխանությունը, գրել է «Այլընտրանքային նախագծեր» խմբի անդամ Վահե Հովհաննիսյանը։
«Կոչերը՝ քվեարկեք. N 7-ին, N 3-ին, N 17-ին, N 6-ին, իհարկե, բնական են, բայց մեզ նաև միասնական կոչ է պետք, միասնական օրակարգ, որը կսրի պրոցեսն ու կվերածի հանրաքվեի։ Սա պետք է, որովհետև Նիկոլն իրեն աջակից բնական սոցիալական խավ չունի, նա արհեստական սոցիալական խավերով ուզում է ձայն հավաքել, ու այդ ձայների վրա հենվելով (նրանց իմացությամբ կամ ոչ՝ արդեն էական չէ) Հայաստանը տանել լուծարման։ Նախընտրական առողջապահական ապահովագրում (այս ձևով երկար չի տևելու), առանց վիզա՝ դեպի Եվրոպա (ամբողջությամբ բլեֆ է), պետական համակարգի պրեմիաներ և «պաշտոնի մեռածներ»։ Սա է նրա ձայնի աղբյուրը, իսկ ինչո՞ւ է արհեստական, որովհետև այս շերտերի մեջ կան մեծ թվով նորմալ մարդիկ, որոնց առաջիկա շաբաթներին կարելի է և պետք է բացատրել մեկ պարզ բան. ձեր ժամանակավոր օգուտը խիստ ժամանակավոր է, իսկ գինը՝ աներևակայելի թանկ։ Այս իշխանությունը երկիրը հաշված ամիսների ընթացքում տանելու է կորստի։
«Մեզ Արցախ պետք չի», «Մեզ Շուշի պետք չի» շերտը ուրիշ է. այն հանգիստ ասելու է՝ մեզ Հայաստան պետք չի։ Այս շերտի հետ գործ չունենք։ Մյուս շերտերի հետ, սակայն, պարզ սուր հարցադրման դեպքում հասնել արդյունքի։
Նա արդեն գոռացել է՝ Արծվաշենը Հայաստան է և վերջ, ինչը նշանակում է՝ իր վերարտադրության դեպքում նոր ծանր կորուստներ, հանձնումներ։ Գործող գյուղերի, կարևորագույն ճանապարհների, ռազմավարական բարձունքների և բնակավայրերի հանձնում կամ եթե նույնիսկ փոխանակում՝ ապա անբնակ, որևէ ճանապարհով Հայաստանի հետ չկապված տարածքի հետ, դա ի՞նչ է՝ իսկական հանրաքվեի թեմա։ Տիգրանաշենի բարձունքում տեղակայվելիք ադրբեջանական զինուժը կամ Հայաստան-Իրան միջպետական ճանապարհի հատվածներն Ադրբեջանին հանձնելն ինչո՞վ են նպաստելու Հայաստանի անվտանգության բարձրացմանը կամ տարածաշրջանային խաղաղությանը։
Հունիսի 7-ը ամենաիսկական հանրաքվե է. մենք չպետք է վախենանք դա գիտակցել և ժողովրդին պարզ ասել։ Մարդիկ կարող են չկողմնորոշվել քվեաթերթիկների հարցում, թե կոնկրետ ո´ր համարին ձայն տան, բայց հիմնական հարցադրման մեջ ընտրությունը շատ պարզ է»։

Он уже прокричал: «Арцвашен — это Армения, и точка» — Ваге Ованнисян
Основной идеей второй недели предвыборной кампании должно стать то, что выборы 7 июня превращаются в референдум — сохраняем ли мы государство или нет. Об этом написал член группы «Альтернативные проекты» Ваге Ованнисян.
«Нам не следует бояться этого вопроса, наоборот, его нужно обострить. Бояться нужно другого: сколько голосов наберет нынешняя власть.
Призывы голосовать за №7, №3, №17, №6, конечно, естественны, однако нам необходим и единый призыв, единая повестка, которая обострит процесс и превратит его в референдум. Это необходимо потому, что у Никола нет естественной социальной опоры — он пытается набрать голоса за счет искусственно сформированных социальных слоев и, опираясь на эти голоса — осознанно это происходит или нет, уже несущественно — повести Армению к ликвидации.
Предвыборное медицинское страхование — в таком виде это долго не просуществует, безвизовый режим с Европой — полный блеф, премии в госаппарате и "мертвые души" в системе должностей — вот источник его голосов. И почему этот ресурс искусственный? Потому что среди этих людей много нормальных граждан, которым в ближайшие недели можно и нужно объяснить одну простую вещь: ваша временная выгода действительно временна, а цена — невероятно высока. Эта власть за считаные месяцы приведет страну к утрате.
Есть и другая прослойка — та, которая говорила: "Нам не нужен Арцах", "Нам не нужна Шуши". Она спокойно скажет и: "Нам не нужна Армения". С этой частью общества нам не о чем говорить. Но с остальными слоями при четкой и жесткой постановке вопроса результата добиться возможно.
Он уже прокричал: "Арцвашен — это Армения, и точка", а это означает, что в случае его воспроизводства последуют новые тяжелые потери и новые сдачи территорий. Передача действующих сел, важнейших дорог, стратегических высот и населенных пунктов — или даже их обмен на необитаемую территорию, никак не связанную с Арменией, — разве это не тема для настоящего референдума? Каким образом размещение азербайджанских войск на высотах Тигранашена или передача Азербайджану участков межгосударственной трассы Армения–Иран будут способствовать укреплению безопасности Армении или региональному миру?
7 июня — это самый настоящий референдум. Мы не должны бояться это осознавать и прямо говорить об этом людям. Люди могут не определиться с бюллетенями и тем, за какой именно номер голосовать, но в главном вопросе выбор предельно ясен», — написал Ованнисян.