Արցախի շուրջ 30 թանգարաններ ու հավաքածուներ գոյաբանական սպառնալիքի պայմաններում են
Յուրաքանչյուր տարի մայիսի 18-ին աշխարհում նշվում է Թանգարանների միջազգային օրը՝ որպես կարևոր միջազգային հարթակ, որի նպատակն է ընդգծել թանգարանների դերը հասարակությունների կրթական, գիտական և մշակութային զարգացման գործընթացներում, ինչպես նաև՝ մարդկության մշակութային ժառանգության պահպանման, ուսումնասիրության և հանրահռչակման գործում։ Այս նախաձեռնությունը հաստատվել է 1977 թվականի մայիսի 18-ին՝ Թանգարանների միջազգային խորհրդի (ICOM) 11-րդ գլխավոր համաժողովի ընթացքում, իսկ 1978 թվականից ի վեր այն նշվում է աշխարհի ավելի քան 150 երկրում, այդ թվում՝ Հայաստանում, գրել է Արցախի մշակութային ժառանգության օմբուդսմեն, «Ազգային» պատմամշակութային ՀԿ փոխնախագահ Հովիկ Ավանեսովը։
Նա նշել է, որ 1992 թվականից սկսած՝ Թանգարանների միջազգային օրը յուրաքանչյուր տարի նշվում է որոշակի խորագրի ներքո՝ նպատակ ունենալով համախմբել միջազգային թանգարանային հանրույթը և խթանել մշակութային հաստատությունների ակտիվ մասնակցությունը համաշխարհային մշակութային գործընթացներին։
«Սակայն, անկախ այս համաշխարհային նախաձեռնությունների նշանակությունից, մշակութային ժառանգությունը բազմաթիվ տարածաշրջաններում շարունակում է մնալ լուրջ սպառնալիքների ներքո՝ հատկապես այն դեպքերում, երբ այն դառնում է բռնազավթման, պատմության վերախմբագրման և մշակութային ինքնության նպատակային վերացման պետական քաղաքականության օբյեկտ։
Այս համատեքստում առանձնահատուկ մտահոգության առարկա է բռնազավթված Արցախում ստեղծված իրավիճակը, որտեղ Ադրբեջանի կողմից իրականացվող պետական քաղաքականության հետևանքով Արցախի ամբողջ մշակութային ժառանգությունը գտնվում է լիակատար և համակարգված ոչնչացման, աղավաղման և յուրացման իրական ու շարունակական վտանգի տակ։ Այս գործընթացները վտանգում են ոչ միայն հայկական, այլև համաշխարհային մշակութային ժառանգության անփոխարինելի արժեքներ։
Արցախը՝ հազարամյակների պատմություն ունեցող և համաշխարհային քաղաքակրթության կարևորագույն օջախներից մեկը, երկար տարիներ ակտիվորեն մասնակցել է Թանգարանների միջազգային օրվան՝ կազմակերպելով ցուցահանդեսներ, գիտաժողովներ, կրթական և մշակութային ծրագրեր, որոնց նպատակն էր ներկայացնել տարածաշրջանի բացառիկ պատմամշակութային ժառանգությունը։ Արցախի թանգարաններն ու մշակութային հաստատությունները եղել են ոչ միայն հիշողության պահպանման կենտրոններ, այլև գիտական ուսումնասիրությունների և մշակութային ինքնության պահպանման առանցքային հենասյուներ։
2023 թվականի իրադարձություններից հետո Արցախի շուրջ 30 պետական և մասնավոր թանգարաններ ու հավաքածուներ՝ իրենց հնագիտական, պատմական, ազգագրական և գեղարվեստական բացառիկ նմուշներով, հայտնվել են գոյաբանական սպառնալիքի պայմաններում։ Այսօր դրանք զրկված են բնականոն գործունեությունից, իսկ դրանց հավաքածուները կանգնած են ամբողջական ոչնչացման, ապամոնտաժման, կեղծման և նպատակային յուրացման բարձր ռիսկի ներքո։
Արցախի մշակութային ժառանգությունը, որն ունի ոչ միայն ազգային, այլև համամարդկային արժեք, ենթարկվում է համակարգված քաղաքականության, որի նպատակը պատմական հիշողության խեղաթյուրումն է, մշակութային ինքնության ջնջումը և պատմաճարտարապետական արժեքների վերագրումը կամ ֆիզիկական ոչնչացումը։ Այս իրավիճակը պահանջում է միջազգային հանրության առավել հետևողական և հասցեական ուշադրություն՝ որպես մշակութային ժառանգության պաշտպանության հրատապ խնդիր։
Այս պայմաններում Թանգարանների միջազգային օրը պետք է դիտարկվի ոչ միայն որպես խորհրդանշական տոն, այլև որպես միջազգային հանրության համար պատասխանատվության օր՝ ուղղված մշակութային ժառանգության պաշտպանության, վտանգների բարձրաձայնման և կանխարգելման գործողությունների խթանմանը», - գրել է Ավանեսովը։
Նրա խոսքով, 2026 թվականը հոբելյանական է Թանգարանների միջազգային խորհրդի (ICOM) համար․ կազմակերպությունը նշում է իր հիմնադրման 80-ամյակը՝ ութ տասնամյակ շարունակ միավորելով համաշխարհային թանգարանային հանրույթը և նպաստելով մշակութային ժառանգության պահպանմանն ու զարգացմանը․
«Այս տարվա Թանգարանների միջազգային օրվա պաշտոնական խորագիրն է՝ «Թանգարանները միավորում են մասնատված աշխարհը»։ Սակայն այդ միավորող առաքելությունը կարող է լիարժեք իրագործվել միայն այն դեպքում, երբ միջազգային հանրությունը գործնականորեն արձագանքի այն իրավիճակներին, որտեղ մշակութային ժառանգությունը գտնվում է համակարգված ոչնչացման և ամբողջական կորստի վտանգի տակ՝ ինչպես ներկայումս Արցախում։

Около 30 музеев и коллекций Арцаха находятся под угрозой исчезновения
Ежегодно 18 мая в мире отмечается Международный день музеев — важная международная площадка, призванная подчеркнуть роль музеев в образовательном, научном и культурном развитии обществ, а также в деле сохранения, изучения и популяризации культурного наследия человечества. Эта инициатива была утверждена 18 мая 1977 года в ходе 11-й Генеральной конференции Международного совета музеев (ICOM), а с 1978 года отмечается более чем в 150 странах мира, включая Армению. Об этом написал омбудсмен по культурному наследию Арцаха, заместитель председателя историко-культурной общественной организации «Азгаин» Овик Аванесов.
Он отметил, что с 1992 года Международный день музеев ежегодно проводится под определенным девизом с целью консолидации международного музейного сообщества и стимулирования активного участия культурных учреждений в мировых культурных процессах.
«Однако, несмотря на значимость этих глобальных инициатив, культурное наследие во многих регионах продолжает оставаться под серьезной угрозой, особенно в случаях, когда оно становится объектом государственной политики, направленной на оккупацию, переписывание истории и целенаправленное уничтожение культурной идентичности.
В этом контексте особую обеспокоенность вызывает ситуация в оккупированном Арцахе, где вследствие государственной политики Азербайджана все культурное наследие Арцаха находится под реальной и постоянной угрозой полного и системного уничтожения, искажения и присвоения. Эти процессы ставят под угрозу не только армянские, но и общемировые культурные ценности.
Арцах — один из древнейших очагов мировой цивилизации с многотысячелетней историей — на протяжении многих лет активно участвовал в Международном дне музеев, организуя выставки, конференции, образовательные и культурные программы, направленные на представление уникального историко-культурного наследия региона. Музеи и культурные учреждения Арцаха были не только центрами сохранения памяти, но и ключевыми опорами научных исследований и сохранения культурной идентичности.
После событий 2023 года около 30 государственных и частных музеев и коллекций Арцаха с уникальными археологическими, историческими, этнографическими и художественными экспонатами оказались под угрозой исчезновения. Сегодня они лишены возможности нормального функционирования, а их коллекции находятся под высоким риском полного уничтожения, демонтажа, фальсификации и целенаправленного присвоения.
Культурное наследие Арцаха, имеющее не только национальную, но и общечеловеческую ценность, подвергается системной политике, направленной на искажение исторической памяти, уничтожение культурной идентичности и присвоение либо физическое уничтожение историко-архитектурных памятников. Эта ситуация требует более последовательного и адресного внимания международного сообщества как неотложная проблема защиты культурного наследия.
В этих условиях Международный день музеев следует рассматривать не только как символический праздник, но и как день ответственности международного сообщества, направленный на защиту культурного наследия, привлечение внимания к существующим угрозам и стимулирование превентивных действий», — написал Аванесян.
По его словам, 2026 год является юбилейным для Международного совета музеев (ICOM): организация отмечает 80-летие со дня основания, на протяжении восьми десятилетий объединяя мировое музейное сообщество и способствуя сохранению и развитию культурного наследия.
«Официальный девиз Международного дня музеев в этом году — "Музеи объединяют разделенный мир". Однако эта объединяющая миссия может быть полноценно реализована лишь в том случае, если международное сообщество будет практически реагировать на ситуации, в которых культурное наследие находится под угрозой системного уничтожения и полной утраты — как это происходит сегодня в Арцахе.