Եթե Նիկոլ Փաշինյանը վերընտրվի, եկեղեցու առջև ծառացած մարտահրավերներին դիմակայելը կլինի շատ ավելի դժվար, գուցե` անհնար. Մհեր Մկրտչյան
18/05/2026 13:37
Մայիսի 16-ին Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսն ընդունել էր մշակույթի մի խումբ գործիչների, ովքեր այցելել էին Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածին՝ իրենց զորակցությունը, որդիական սերն ու հավատարմությունը հայտնելու Սուրբ եկեղեցուն և Ամենայն Հայոց Հայրապետին։
Հանդիպմանը Վեհափառ Հայրապետն ընդգծել էր՝ եկեղեցին, անկախ դժվարություններից, իրականացնելու է իր ծառայությունն ազգին ու հայրենիքին։
Ամենայն Հայոց Հայրապետին հանդիպած մշակույթի գործիչների թվում էր նաև ռեժիսոր Մհեր Մկրտչյանը, ով Aysor.am-ի հետ զրույցում նշեց՝ այս իշխանությունն ուզում է արժեզրկել հայ ազգի ամենակարևոր հիմնասյունը` Հայ Առաքելական Սուրբ եկեղեցին, իսկ իրենք գնացել էին հանդիպման՝ ասելու՝ Վեհափառի ու եկեղեցու կողքին են։
-Մայիսի 16-ին մշակույթի մի խումբ գործիչներ հանդիպել էին Ամենայն Հայոց Հայրապետին, որոնց թվում նաև Դուք էիք։ Նախաձեռնությունը գործիչներինն է եղե՞լ, եթե այո՝ ինչպե՞ս որոշվեց, ո՞րն էր նպատակը։
-Տամ ամենակարճ, բայց պարզ պատասխանը: Նպատակը` լինել եկեղեցու և Վեհափառի կողքին: Լինել բաց, հանրային:
-Այս օրերին մեր եկեղեցին փորձությունների միջով է անցնում, ՀՀ իշխանությունները հետապնդում են հոգևորականներին, ի՞նչ եք կարծում, ի վերջո, ո՞րն է այս ամենի նպատակը, Դուք հավատո՞ւմ եք «բարենորոգում» ասվածին։
-Այս ամենի նպատակը, իմ կարծիքով, արժեզրկելն է հայ ազգի ամենակարևոր հիմնասյունը` Հայ Առաքելական Սուրբ եկեղեցին: «Բարենորոգում» բառը այս կոնտեքստում վատ բառ է: Իհարկե, չեմ հավատում:
-Վեհափառ Հայրապետի հետ հանդիպումն ի՞նչ տվեց Ձեզ, արդյոք մեր եկեղեցին կհաղթահարի՞  փորձությունները։
- Չեմ ուզում տալ պաթետիկ պատասխան: Դեռ կհաղթահարի: Բայց եթե Նիկոլ Փաշինյանը վերընտրվի, դիմակայելը կլինի շատ ավելի դժվար, գուցե՝ անհնար:
-Ի՞նչ եք կարծում՝ իսկ ինչո՞ւ են լուռ մշակույթի այլ գործիչներ, ընդհանրապես, շատ-շատերն անտարբեր եղան այն ամենին, ինչ կատարվեց մեր Սուրբ եկեղեցու հետ ու դեռ կատարվում է։ Անտարբերությո՞ւն է, թե՞ վախ, որ իրենք էլ են հետապնդվելու։
-Ցավոք, այս հարցին պատասխանելուց ստիպված եմ անդադար կրկնվել: Մեկի մոտ դա վախի հետևանք է, մյուսի մոտ՝ շահ: Կարևորը, որ մշակույթում կան բավականին մարդիկ, որոնք չեն լռում:

Если Никол Пашинян будет переизбран, противостоять вызовам, стоящим перед церковью, будет значительно сложнее, а может быть, и невозможно — Мгер Мкртчян
18/05/2026 14:10
16 мая Его Святейшество Гарегин II, Верховный Патриарх и Католикос всех армян, принял группу деятелей культуры, посетивших Первопрестольный Святой Эчмиадзин, чтобы выразить поддержку, сыновнюю любовь и верность Святой Церкви и Католикосу всех армян.
В ходе встречи Католикос подчеркнул, что Церковь, несмотря на все трудности, продолжит своё служение народу и Родине.
Среди участников встречи с Католикосом всех армян был также режиссёр Мгер Мкртчян, который в беседе с Aysor.am заявил, что нынешняя власть, по его мнению, стремится обесценить одну из ключевых основ армянского народа — Армянскую Апостольскую Святую Церковь. По его словам, участники встречи пришли, чтобы выразить поддержку Католикосу и Церкви.
— 16 мая группа деятелей культуры встретилась с Католикосом всех армян. Вы также участвовали во встрече. Была ли это инициатива самих деятелей культуры? Если да, как она возникла и какова была цель?
— Дам самый короткий и ясный ответ: цель — быть рядом с Церковью и Католикосом, открыто и публично заявить об этом.
— В последние дни наша Церковь переживает испытания, власти Армении преследуют духовенство. Как вы считаете, какова конечная цель происходящего? Верите ли вы в так называемую «реформу»?
— На мой взгляд, цель происходящего — обесценивание одной из важнейших основ армянского народа — Армянской Апостольской Святой Церкви. В данном контексте слово «реформа» является неподходящим. Я в это не верю.
— Что дала вам встреча с Католикосом всех армян? Сможет ли Церковь преодолеть эти испытания?
— Не хотел бы давать пафосный ответ. Думаю, Церковь всё же преодолеет эти трудности. Но если Никол Пашинян будет переизбран, противостоять им станет гораздо сложнее, возможно — даже невозможно.
— Как вы думаете, почему другие деятели культуры в основном молчат? Почему многие остаются равнодушными к происходящему вокруг Церкви? Это равнодушие или страх?
— К сожалению, в ответе на этот вопрос приходится повторяться. Для одних это страх, для других — личная выгода. Главное, что в сфере культуры есть достаточно людей, которые не молчат.