Շատ ուրախացա Հայաստանից զենքի արտահանման լուրից, բայց լուրը հայտնողները ստում են․ Քերոբյան
«Շատ ուրախացա Հայաստանից զենքի արտահանման լուրից։ Բայց լուրը հայտնողները ստում են այն բանում, որ սա առաջին անգամն է։ Առաջին անգամ 10 տարի առաջ էր, մի կտոր տեխնիկան էր մի քանի միլիոն դոլար, գնորդ երկիրն էլ ՆԱՏՕ անդամ։
«Լավին լավ ասողներին» հիշեցնեմ, որ այդ ընթացքում էս վարչախումբը լուծարել է հայ-լեհական «Լյուբավա Արմենիա» համատեղ ձեռնարկությունը և հայ֊հունական «ԼՏ-Պիրկալ» համատեղ ձեռնարկության հայկական բաժնետեր «Լազերային տեխնիկա» ՓԲԸ-ն։
Լեհաստանն ու Հունաստանը ՆԱՏՕ անդամ երկրներ են, երկու ձեռնարկությունն էլ ռազմարդյունաբերության ոլորտում էին աշխատում։
Ձեռի հետ էլ այդ նույն լուրը հնչեցնող ԲՏ նախարարի ենթակայության տակ գտնվող ռազմարդյունաբերության կոմիտեն առաջին 4 ամսում ծախսել է 0 դրամ, այն դեպքում, որ միայն առաջին եռամսյակի համար նախատեսված էր 850 միլիոն»։

Керобян: я обрадовался новости об экспорте оружия из Армении, но те, кто распространяет эту новость, лгут
19/05/2026 17:54
Бывший председатель Военно-промышленного комитета Аветик Керобян пишет:
«Я очень обрадовался новости об экспорте оружия из Армении. Но те, кто распространяет эту новость, лгут в том, что это впервые. Впервые это произошло 10 лет назад: это была небольшая партия техники стоимостью в несколько миллионов долларов, а страна-покупатель была членом НАТО.
Тем, кто говорит "что хорошо - то хорошо", напомню, что в этот период нынешний режим ликвидировал армяно-польское совместное предприятие "Lubawa Armenia", а также армянского партнёра греко-армянского совместного предприятия "LT-Pircal" — компанию "Laserayin Tekhnika" OJSC.
Польша и Греция — страны НАТО, и оба предприятия работали в сфере оборонной промышленности.
Кроме того, Военно-промышленный комитет при Министерстве высокотехнологичной промышленности, о котором также упоминают в этой новости, за первые 4 месяца потратил 0 драмов, тогда как только на первый квартал было предусмотрено 850 миллионов», — отметил он.