Դիմակավորված անձանց մասնակցությամբ տարածված տեսանյութը որևէ առնչություն չունի արցախցիների հետ և բեմադրվել է արհեստական կերպով. Արցախի հանրային խորհուրդ
Արցախի հանրային խորհուրդը կոչ է անում բոլոր քաղաքական ուժերին, պետական մարմիններին, հանրային գործիչներին և լրատվամիջոցներին զերծ մնալ ատելության խոսքից, սպառնալիքներից և հասարակությունը բաժանող վտանգավոր հռետորաբանությունից։
«ՀՀ-ում նախընտրական գործընթացների շրջանակում իշխանական ուժերի քաղաքական դրսևորումները դուրս են քաղաքակիրթ ու ժողովրդավարական ձևաչափերից։
Արցախի հանրային խորհուրդը խստորեն դատապարտում է նախընտրական գործընթացների շրջանակում իշխանության կողմից գեներացվող և հանրային դաշտում տարածվող ատելության խոսքը, որը հաճախ ուղեկցվում է սպառնալիքներով, պիտակավորմամբ և հասարակության տարբեր խմբերի միջև թշնամանք ու պառակտում խորացնելու վտանգավոր օրինակներով։
Առանձնապես մտահոգիչ է այն, որ քաղաքական պայքարի համատեքստում կրկին թիրախավորվում են բռնի տեղահանված արցախցիները՝ փորձելով նրանց ներկայացնել որպես ներքաղաքական լարվածության աղբյուր կամ օգտագործել նրանց կերպարը սադրիչ նպատակներով։ Նման գործելաոճը ոչ միայն անընդունելի է, այլև վտանգավոր՝ հաշվի առնելով Հայաստանի հասարակության ներսում առկա զգայունությունն ու անվտանգության մարտահրավերները։
Դիմակավորված անձանց մասնակցությամբ տարածված տեսանյութը ևս դիտարկում ենք որպես ակնհայտ սադրանք, որը նպատակ ունի հանրության շրջանում վախ, լարվածություն ու կասկած առաջացնել։ Վստահ ենք, որ այն որևէ առնչություն չունի արցախցիների հետ և բեմադրվել է արհեստական կերպով՝ արցախցիների անունը ներքաղաքական սադրանքների մեջ ներքաշելու համար։
Նախընտրական պայքարը չպետք է վերածվի թշնամանքի, իսկ բռնի տեղահանված արցախցիները չպետք է դառնան քաղաքական շահարկումների և սադրանքների թիրախ։
Հորդորում ենք իրավասու մարմիններին պատշաճ գնահատական տալ նման երևույթներին, կանխել հնարավոր սադրանքները և ապահովել հանրային անվտանգությունն ու հասարակական համերաշխությունը։
Արցախի ժողովրդի արժանապատվությունը, անվտանգությունը և իրավունքները չեն կարող օգտագործվել ներքաղաքական պայքարի գործիք դարձնելու նպատակով»,- ասվում է հայտարարությունում։

Видео с участием людей в масках не имеет никакого отношения к арцахцам и было постановочным — Общественный совет Арцаха
19/05/2026 17:34
Общественный совет Арцаха призывает все политические силы, государственные органы, общественных деятелей и средства массовой информации воздерживаться от языка ненависти, угроз и опасной риторики, разобщающей общество.
«В рамках предвыборных процессов в Республике Армения политические проявления со стороны правящих сил выходят за рамки цивилизованного и демократического формата.
Общественный совет Арцаха решительно осуждает язык ненависти, генерируемый властями в ходе предвыборных процессов и распространяемый в публичной сфере, который нередко сопровождается угрозами, навешиванием ярлыков и опасными примерами углубления вражды и раскола между различными группами общества.
Особенно тревожным является то, что в контексте политической борьбы вновь осуществляется таргетирование насильственно перемещённых жителей Арцаха, пытаясь представить их как источник внутриполитической напряжённости или использовать их образ в провокационных целях. Такой подход не только неприемлем, но и опасен с учётом чувствительности общества Армении и существующих вызовов безопасности.
Распространённое видео с участием людей в масках также рассматриваем как очевидную провокацию, целью которой является создание в обществе страха, напряжённости и подозрений. Уверены, что оно не имеет никакого отношения к жителям Арцаха и было искусственно инсценировано с целью втянуть их имя во внутриполитические провокации.
Общественный совет Арцаха призывает все политические силы, государственные органы, общественных деятелей и СМИ воздерживаться от языка ненависти, угроз и опасной риторики, разобщающей общество.
Предвыборная борьба не должна превращаться во вражду, а насильственно перемещённые жители Арцаха не должны становиться объектом политических манипуляций и провокаций.
Призываем уполномоченные органы дать надлежащую оценку подобным явлениям, предотвратить возможные провокации и обеспечить общественную безопасность и общественное согласие.
Достоинство, безопасность и права народа Арцаха не могут использоваться как инструмент внутриполитической борьбы», — говорится в заявлении.