Ահաբեկչության սպառնալիքի ակնհայտ բեմականացված տեսանյութի իրական արժեքը հարկ է գնահատել՝ առնվազն հաշվի առնելով, թե ինչ ժամանակագրության մեջ է այն հայտնվել. Գևորգ Դանիելյան
19/05/2026 10:41
Ներքին թշնամանքը ձեռք է բերել այնպիսի ծայրահեղ դրսևորումներ, որ այլևս զրկել է սթափ մտածելու և վերլուծելու նվազագույն ունակությունից, այս մասին գրել է իրավաբանական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Գևորգ Դանիելյանը։
Ըստ նրա՝ ահաբեկչության սպառնալիքի ակնհայտ բեմականացված տեսանյութի իրական արժեքը հարկ է գնահատել՝ առնվազն հաշվի առնելով, թե ինչ ժամանակագրության մեջ է այն հայտնվել և ինչպիսի զարգացումների կարող է նպաստել։
«Նախ, դրանից ընդամենը օրեր առաջ ՄԱԿ-ում շրջանառության մեջ դրվեց ադբեջանական իշխանության մի բանաձև, որով փորձ է արվում Հայաստանին մեղադրել վարձկանների ներգրավմամբ ահաբեկչություն իրականացնելու մեջ։ Նկատենք, որ ադրբեջանական մամուլը մի այլ կարգի է վարպետացել հայերեն լեզվով հայատյաց տեսանյութեր պատրաստելու և տարածելու գործում։
Դրան հակադարձելու փոխարեն մեր երկրում անմիջապես հաջորդեցին հիշյալ տեսանյութի առնչությամբ փոխադարձ մեղադրանքները և ընտրությունները չեղարկելու սպառնալիքը։ Իսկ ուժերի հարաբերակցության ներկա իրավիճակում, կարծում եմ, այլ հարցերն ավելորդ են...»,- նշել է Դանիելյանը։

Очевидно постановочный видеоролик с угрозами терроризма необходимо оценивать как минимум с учётом того, в каком временном контексте оно появилось — Геворг Даниелян
19/05/2026 10:59
Очевидно постановочное видео с угрозами терроризма необходимо оценивать как минимум с учётом того, в каком временном контексте оно появилось. Об этом написал доктор юридических наук, профессор Геворг Даниелян.
По его словам, внутренняя вражда достигла таких крайних проявлений, что общество уже лишается способности трезво мыслить и анализировать происходящее.
Даниелян отметил, что за несколько дней до появления этого видео в ООН был распространён инициированный азербайджанскими властями проект резолюции, в котором Армению пытаются обвинить в осуществлении терроризма с привлечением наёмников.
«Заметим, что азербайджанские СМИ уже в совершенстве освоили создание и распространение армяноязычных видео с антиармянским содержанием», — подчеркнул он.
Юрист добавил, что вместо того, чтобы противодействовать подобным инициативам, в Армении сразу начались взаимные обвинения вокруг опубликованного ролика и даже угрозы отмены выборов.