Փաշինյանի վարքագիծը դարձել է առավել մտահոգիչ. Օսկանյան
«Երեկ ես հրապարակեցի անգլերեն հոդված՝ ուղղված Հայաստանում հավատարմագրված բոլոր դիվանագիտական ներկայացուցչություններին և արևմտյան դիտորդներին՝ հույս ունենալով, որ նրանք կհաղթահարեն իրենց կողմնակալությունը, կխախտեն լռությունը և կհնչեցնեն իրենց դատապարտումը իշխող կուսակցության կողմից իրականացվող ակնհայտ ատելության և սպառնալիքների վրա հիմնված քարոզարշավի, ինչպես նաև իշխանական լծակների չարաշահման վերաբերյալ։
Ստորև ներկայացված են հոդվածի հայերեն թարգմանությունը և հղումը։
Հայաստանը մոտենում է 2026 թվականի հունիսի 7-ի խորհրդարանական ընտրություններին ոչ թե այն ժողովրդավարական մրցակցության մթնոլորտում, որը խոստացվել էր 2018 թվականի իրադարձություններից հետո, այլ աճող ահաբեկման, վախի և քաղաքական ճնշումների պայմաններում։ Երկիրը, որը ժամանակին իրեն ներկայացնում էր որպես ժողովրդավարական հաջողության պատմություն Հարավային Կովկասում, ավելի ու ավելի է հիշեցնում մի պետություն, որտեղ իշխանությունը պաշտպանվում է ոչ թե համոզմամբ կամ ինստիտուտներով, այլ ահաբեկմամբ, ճնշմամբ և իշխանության լծակների չարաշահմամբ։
Նիկոլ Փաշինյանի վարքագիծը նախընտրական շրջանում դարձել է առավել մտահոգիչ, առճակատողական և բացահայտ անհամատեղելի այն չափանիշների հետ, որոնք ակնկալվում են ընտրություններին պատրաստվող ժողովրդավարական պետությունից։
Ընդդիմադիր առաջատար կուսակցությունների ղեկավարներին ուղղված մի արտառոց ելույթում նա սպառնաց նրանց «կզացնելու», սատկացնելու։ Նման հռետորաբանությունը տեղ չունի ժողովրդավարական մրցակցության մեջ, ինչպես նաև սահմանադրական կարգի պահպանման պատասխանատվություն կրող գործող վարչապետի բառապաշարում։ Սա ահաբեկման և քաղաքական գերիշխանության լեզու է։
Մեկ այլ մտահոգիչ դրվագում Փաշինյանը հրապարակայնորեն առերեսվեց Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված մի փախստականի հետ և հարցրեց․ «Ինչո՞ւ չես մեռել ընդհանրապես։ Ինչո՞ւ ես կենդանի»՝ ակնհայտորեն ակնարկելով, որ տեղահանված անձը պետք է մնար և կռվեր Արցախի բռնի արտագաղթի ընթացքում։ Նույնքան մտահոգիչ էր նաև մի հրապարակային միջադեպ կին քաղաքացու հետ, որի ընթացքում Փաշինյանը վիրավորել և հրապարակայնորեն նվաստացրել էր նրան։
Սրանք մեկուսացված միջադեպեր կամ լեզվական անհաջող սայթաքումներ չեն։ Դրանք արտացոլում են վարքագծի ավելի լայն օրինաչափություն, որն ավելի ու ավելի է ասոցացվում իշխանության անձնավորման, քննադատների ահաբեկման և այնպիսի վարքագծի հետ, որը դժվարությամբ է համատեղվում թե՛ ժողովրդավարական նորմերի, թե՛ Հայաստանի սեփական սահմանադրական և իրավական կարգի ոգու հետ։
Այնուամենայնիվ, այս ամենի դիմաց Եվրոպայի լռությունը աչքի է ընկնում։ Նույն եվրոպական հաստատությունները, որոնք իրավացիորեն բարձրաձայնել են ժողովրդավարական հետընթացի մասին այլ վայրերում, կարծես դժկամ են նույն չափանիշները կիրառել Հայաստանի նկատմամբ։ Ռազմավարական նախապատվություններն ու աշխարհաքաղաքական հաշվարկները գնալով փոխարինում են օբյեկտիվությանը։
Եվրոպան պետք է այս ժամանակահատվածն օգտագործի հստակ և անաչառ խոսելու համար։ Այն պետք է կոչ անի զսպվածության քաղաքական լեզվում, ընդդիմախոսների նկատմամբ հավասար վերաբերմունքի, այլակարծության պաշտպանության, ինստիտուտների հարգանքի, օրենքի գերակայության պահպանման և քաղաքական մրցակիցների նկատմամբ իրականացվող բոլոր գործողությունների թափանցիկության համար։ Ակնհայտ չարաշահումների պայմաններում լռելը վտանգում է Եվրոպային դիտորդից վերածել դրանց աջակցողի։
Շատ իրական հավանականություն կա, որ հունիսի 7-ից հետո Հայաստանը կարող է մտնել նոր քաղաքական փուլ։ Կառավարությունները փոխվում են։ Քաղաքական իրողությունները զարգանում են։ Եվրոպայի երկարաժամկետ հարաբերությունը ոչ թե որևէ վարչակազմի, այլ հայկական պետության և հայ ժողովրդի հետ է։
Եթե եվրոպական դերակատարները շարունակեն ժողովրդավարական սկզբունքները ստորադասել կարճաժամկետ աշխարհաքաղաքական շահերին կամ քաղաքական նախընտրություններին, նրանք վտանգում են լրջորեն վնասել իրենց վստահելիությունը այն քաղաքական իրականության աչքերում, որը կարող է ձևավորվել հետո։ Բրյուսելը տասնամյակներ և հարյուրավոր միլիոնավոր եվրոներ՝ եվրոպացի հարկատուների միջոցներից, ներդրել է Հայաստանի ժողովրդավարական զարգացման մեջ։ Այդ ներդրումը չպետք է այժմ զոհաբերվի քաղաքական հարմարավետությանը կամ ընտրովի չափանիշներին։
Հակառակ դեպքում, հայ ժողովուրդը, ինչպես նաև ցանկացած ապագա կառավարություն, կարող են հիմնավոր կերպով եզրակացնել, որ Եվրոպայի աջակցությունը երբեք իրականում չի վերաբերվել ժողովրդավարությանը, օրենքի գերակայությանը կամ բազմակարծությանը, այլ ուղղված է եղել նախընտրելի քաղաքական դերակատարի հետ համահունչ լինելուն։

Поведение Пашиняна становится всё более тревожным — Осканян
Бывший министр иностранных дел Армении Вардан Осканян заявил, что направил англоязычную статью всем аккредитованным в Армении дипломатическим представительствам и западным наблюдателям с призывом преодолеть предвзятость, нарушить молчание и дать оценку кампании ненависти, угроз и злоупотребления административным ресурсом со стороны правящей силы.
По словам Осканяна, Армения подходит к парламентским выборам 7 июня 2026 года не в атмосфере демократической конкуренции, обещанной после событий 2018 года, а в условиях растущего запугивания, страха и политического давления.
«Страна, которая когда-то позиционировала себя как история демократического успеха на Южном Кавказе, всё больше напоминает государство, где власть удерживается не убеждением и институтами, а запугиванием, давлением и злоупотреблением рычагами власти», — отметил он.
Осканян подчеркнул, что поведение премьер-министра Никола Пашиняна в предвыборный период стало «более тревожным, конфронтационным и открыто несовместимым со стандартами демократического государства».
Он напомнил о выступлении Пашиняна, в котором тот пригрозил лидерам оппозиционных партий «поставить на колени» и «уничтожить» их.
«Подобной риторике нет места в демократической конкуренции, тем более — в лексиконе действующего премьер-министра, несущего ответственность за сохранение конституционного порядка. Это язык запугивания и политического доминирования», — заявил экс-глава МИД.
Осканян также назвал тревожным эпизод публичного конфликта Пашиняна с насильственно перемещённым жителем Нагорного Карабаха, которому премьер задал вопрос: «Почему ты вообще не умер? Почему ты жив?»
Кроме того, он упомянул инцидент с женщиной-гражданкой, которую, по утверждению Осканяна, премьер-министр публично оскорбил и унизил.
«Это не единичные случаи и не оговорки. Они отражают более широкую модель поведения, всё чаще ассоциирующуюся с персонализацией власти, запугиванием критиков и действиями, которые трудно совместимы как с демократическими нормами, так и с духом конституционного и правового порядка Армении», — говорится в заявлении.
Осканян раскритиковал молчание европейских структур, отметив, что европейские институты, которые ранее говорили о демократическом регрессе в других странах, сейчас не применяют те же стандарты к Армении.
«Стратегические приоритеты и геополитические расчёты всё чаще подменяют объективность», — подчеркнул он.
Бывший министр призвал Европу выступить с чёткой и беспристрастной позицией, потребовать сдержанности в политической риторике, равного отношения к оппонентам, защиты инакомыслия, уважения к институтам и соблюдения верховенства закона.
«Молчание в условиях очевидных злоупотреблений рискует превратить Европу из наблюдателя в их сторонника», — заявил Осканян.
Он также отметил, что после 7 июня Армения может вступить в новый политический этап, и предупредил, что если европейские акторы продолжат подчинять демократические принципы краткосрочным геополитическим интересам, это может серьёзно подорвать их доверие в глазах будущих политических реалий Армении.
«В противном случае армянский народ и любое будущее правительство могут сделать вывод, что поддержка Европы никогда не была связана с демократией, верховенством закона или плюрализмом, а была направлена лишь на поддержку предпочтительной политической силы.