Գլխավոր դատախազությունը «Արարատցեմենտ» ընկերության մասնավորեցման գործընթացում հայտնաբերել է մի շարք խախտումներ
20/05/2026 15:03
ՀՀ գլխավոր դատախազությունը տեղեկացնում է, որ պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության լիազորության շրջանակում, ուսումնասիրել է ՀՀ կառավարության 2002 թվականի սեպտեմբերի 12-ի թիվ 1465-Ա որոշմամբ օտարված՝ «Արարատցեմենտ» ընկերության մասնավորեցման գործընթացը:
Ուսումնասիրությամբ ձեռք բերված առերևույթ հանցագործության հատկանիշներ պարունակող փաստերի կապակցությամբ դատախազը 2026 թվականի մայիսի 5-ին հանցանքի մասին հաղորդում է ներկայացրել Հակակոռուպցիոն կոմիտե:
Հաղորդման հիման վրա 2026 թվականի մայիսի 7-ին նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ Քրեական օրենսգրքի 441-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 5-րդ կետի (պաշտոնատար անձի կողմից իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունը չարաշահելը կամ լիազորություններն անցնելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է այլ ծանր հետևանք) (2 դրվագ) և 296-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետի (առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացումը) հատկանիշներով:
Հաղորդման հիմքում, ի թիվս այլ հայտնաբերված խախտումների, ներառվել են մասնավորեցման գործընթացի հետ կապված մի շարք հանգամանքներ, մասնավորապես.
• ՀՀ Կառավարության 2001 թվականի հուլիսի 31-ի թիվ 690 որոշմամբ ձևավորվել է մրցութային հանձնաժողով՝ «Արարատցեմենտ» ընկերության՝ պետական սեփականություն հանդիսացող բաժնետոմսերը մրցույթով մասնավորեցնելու նպատակով:
Գնման առաջարկ է ներկայացվել «Holcim LTD» շվեյցարական և «SK.Ajikawo Group» անգլիական կազմակերպությունների կողմից:
2001 թվականի սեպտեմբերի 26-ին կայացած մրցույթում հաղթող է ճանաչվել «Holcim LTD» շվեյցարական կազմակերպությունը, սակայն 2001 թվականի հոկտեմբերի 22-ին վերջինս Պետական գույքի կառավարման նախարարին հասցեագրած գրությամբ հայտնել է, որ կազմակերպության տնօրենների խորհուրդն առանց պատճառաբանությունների մերժել է ներդրումային ծրագիրը:
• ՀՀ Կառավարության 2002 թվականի սեպտեմբերի 12-ի թիվ 1465-Ա որոշմամբ «Արարատցեմենտ» ընկերության՝ պետական սեփականություն հանդիսացող 317.003 բաժնետոմսերը՝ յուրաքանչյուրը 10.000 դրամ անվանական արժեքով, ուղղակի վաճառքով մասնավորեցվել են «Ռոբերտո» բելգիական կազմակերպությանը: Նույն որոշման 2-րդ կետով՝ մասնավորեցվող բաժնետոմսերի գին է սահմանվել 200.000 ԱՄՆ դոլարը:
«Ռոբերտո» ընկերության հիմնադիրները, սակայն, եղել են ՀՀ քաղաքացիներ Ազատ, Ռոբերտ և Ռոման Մուրադյանները, որոնցից յուրաքանչյուրի բաժնեմասը կազմել է 250.000 բելգիական ֆրանկ (այն ժամանակ եվրոն դեռ գործածության մեջ չէր): Այսինքն՝ ընկերության ընդհանուր կապիտալը եղել է 750.000 ֆրանկ (հավասար է 18.592 եվրոյի):
«Ռոբերտո» ընկերության կառավարիչ է նշանակվել Վահագն Գուլոյանը, ով ՀՀ Ազգային ժողովի նախկին պատգամավոր Գագիկ Ծառուկյանի խնամու՝ նախկին պատգամավոր Մուրադ Գուլոյանի կրտսեր եղբայրն է, Ծառուկյանի փեսայի՝ Կոտայքի նախկին մարզպետ Կարապետ Գուլոյանի հորեղբայրը:
«Արարատցեմենտ» ընկերությունը մասնավորեցնելու՝ ՀՀ Կառավարության որոշումից 6 ամիս անց՝ 2003 թվականի մարտի 23-ին, «Ռոբերտո» ընկերության ժողովը որոշել է ընկերության միանձնյա կառավարիչ նշանակել Գագիկ Ծառուկյանին՝ առանց ժամկետի սահմանափակման:
2003 թվականի հունիսի 26-ին Բրյուսելի դատարանը հայտարարել է «Ռոբերտո» ընկերության լուծարման գործընթացի մասին, որն ավարտվել է 5 տարի անց՝ 2008 թվականի դեկտեմբերի 18-ին:
Վարույթի քննությանը զուգահեռ՝ Դատախազությունը շարունակել է իրականացնել պետական շահերի պաշտպանության լիազորությունից բխող իր գործառույթները, այդ թվում՝ 2026 թվականի մայիսի 5-ին գրություն է հասցեագրել ՀՀ Կառավարություն՝ առաջարկելով քննարկել ընկերությունում առկա խախտումները և դրանց հետևանքները վերացնելու նպատակով պատշաճ վարչարարություն իրականացնելու, այդ թվում, օրինակ, ընկերությունում ժամանակավոր կառավարիչ նշանակելու նպատակահարմարությունը:

Генпрокуратура выявила ряд нарушений в процессе приватизации компании «Араратцемент»
Генеральная прокуратура Армении сообщила, что в рамках полномочий по защите государственных и общественных интересов изучила процесс приватизации компании «Араратцемент», отчуждённой на основании решения правительства РА №1465-А от 12 сентября 2002 года.
По фактам, содержащим признаки предполагаемого преступления, прокурор 5 мая 2026 года направил сообщение о преступлении в Антикоррупционный комитет.
На основании сообщения 7 мая 2026 года было возбуждено уголовное производство по пункту 5 части 2 статьи 441 УК РА («Злоупотребление должностными или служебными полномочиями либо превышение полномочий, повлёкшее по неосторожности тяжкие последствия») — по двум эпизодам, а также по пункту 3 части 3 статьи 296 УК РА («Отмывание денег в особо крупном размере»).
В сообщении, помимо других выявленных нарушений, указаны обстоятельства, связанные с процессом приватизации.
Согласно материалам прокуратуры, решением правительства от 31 июля 2001 года была сформирована конкурсная комиссия для приватизации принадлежащих государству акций компании «Араратцемент».
Предложения о покупке представили швейцарская компания «Holcim LTD» и английская компания «SK.Ajikawo Group».
На конкурсе, состоявшемся 26 сентября 2001 года, победителем была признана «Holcim LTD», однако уже 22 октября того же года компания письменно уведомила министра управления государственным имуществом о том, что совет директоров без объяснения причин отклонил инвестиционную программу.
Позднее, решением правительства №1465-А от 12 сентября 2002 года, 317 003 акции компании «Араратцемент», каждая номинальной стоимостью 10 тыс. драмов, были приватизированы путём прямой продажи бельгийской компании «Roberto». Стоимость пакета акций была определена в размере 200 тыс. долларов США.
При этом, как отмечает прокуратура, учредителями компании «Roberto» являлись граждане Армении Азат, Роберт и Роман Мурадяны, доля каждого из которых составляла 250 тыс. бельгийских франков. Общий капитал компании составлял 750 тыс. бельгийских франков, что эквивалентно примерно 18,5 тыс. евро.
Управляющим компании «Roberto» был назначен Ваанг Гулоян — младший брат бывшего депутата Мурада Гулояна, являющегося сватом экс-депутата Гагика Царукяна, а также дядя бывшего губернатора Котайкской области Карапета Гулояна.
Через шесть месяцев после решения правительства о приватизации «Араратцемента», 23 марта 2003 года, собрание компании «Roberto» назначило Гагика Царукяна единоличным управляющим компании без ограничения срока полномочий.
26 июня 2003 года суд Брюсселя объявил о начале процесса ликвидации компании «Roberto», который завершился спустя пять лет — 18 декабря 2008 года.
Параллельно с расследованием прокуратура продолжила реализацию своих функций по защите государственных интересов. В частности, 5 мая 2026 года правительству Армении было направлено письмо с предложением рассмотреть выявленные нарушения и принять меры для устранения их последствий, включая целесообразность назначения временного управляющего в компании.