Արամ Վարդևանյանը հանցագործության մասին հաղորդում է ներկայացրել Փաշինյանի դեմ
«Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության պատգամավորի թեկնածու Արամ Վարդևանյանը հանցագործության մասին հաղորդում է ներկայացրել՝ պահանջելով քննել ընդդիմախոսների հասցեին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի սպառնալիքները:
Իր դիմումում Վարդևանյանը հիշեցնում է Փաշինյանի քարոզարշավի ընթացքում նրա խոսույթից որոշ հատվածներ, մասնավորապես՝ «դուք վախկոտ համբալներ եք», «չոքցնելու եմ սաղիդ», «հատ-հատ մասկեքը կոխելու եմ համապատասխան տեղներդ» և նմանատիպ բառապաշարով արտահայտություններ, որոնցով վարչապետը դիմել էր ընդդիմախոսներին:
Վարդևանյանի գնահատմամբ՝ Փաշինյանի այս արտահայտությունները պարունակում են Քրեական օրենսգրքի մի քանի հոդվածներով նախատեսված հանցագործության հատկանիշներ:
Վարդևանյանը թվարկել է այդ հոդվածները՝ բռնություն գործադրելու հրապարակային կոչեր, հոգեկան ներգործություն, ինչպես նաև ատելություն, խտրականություն, անհանդուրժողականություն կամ թշնամանք հրահրելուն կամ քարոզելուն ուղղված հրապարակային խոսք:
Նա գլխավոր դատախազին ուղղված դիմումում ընդգծել է, որ Նիկոլ Փաշինյանն, օգտագործելով իր պաշտոնից բխող ազդեցությունը, հրապարակայնորեն արդարացրել է բռնությունը անձանց նկատմամբ՝ պայմանավորված նրանց ազգային ծագումով, քաղաքական և այլ հայացքներով:

Арам Вардеванян подал сообщение о преступлении против Пашиняна
Кандидат в депутаты от партии "Сильная Армения" Арам Вардеванян подал сообщение о предполагаемом преступлении, потребовав проверить высказывания премьер-министра Никола Пашиняна в адрес оппонентов.
В своём заявлении Вардеванян ссылается на отдельные фрагменты выступлений Пашиняна в ходе предвыборной кампании, в частности выражения: «вы трусливые амбалы», «я всех вас поставлю на колени», «я вам по одному засуну маски в соответствующее место» и другие подобные формулировки, адресованные оппонентам.
По оценке Вардеваняна, эти высказывания содержат признаки преступлений, предусмотренных рядом статей Уголовного кодекса.
Он перечислил среди них публичные призывы к применению насилия, психическое воздействие, а также публичные высказывания, направленные на возбуждение или пропаганду ненависти, дискриминации, нетерпимости или вражды.
В обращении к генеральному прокурору Вардеванян подчеркнул, что Никол Пашинян, используя влияние своего должностного положения, публично оправдывал насилие в отношении лиц по признаку их национального происхождения, политических и иных взглядов.