Նիկոլ Փաշինյանն Արցախը հանձնել է` ՌԴ-ին վնաս տալու համար. Քաղաքագետ
Նիկոլ Փաշինյանը Ռուսաստանի հարցում հռետորաբանությունը չի փոխել, ինձ հասկանալի է արդեն  փորձագետների այն խոսույթը, ովքեր ասում են, որ Նիկոլ Փաշինյանը ոչ մի  հակառուսական քայլ չի արել, բոլոր այդ թեզերը կեղծ են, Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց քաղաքագետ Բենիամին Մաթևոսյանը։
«Նիկոլ Փաշինյանն Արցախը հանձնել է այն  տրամաբանությամբ, որ ռուսներին վնաս տա»,-հավելեց նա։
Նա հորդորում է Փաշինյանի այս մի քանի օրվա հայտարարությունները լսել՝ այսպես կոչված, «գործակալների մասին». «Հիմա ինքը չի ասում Ռուսաստան, բայց երբ ասում է ԿԳԲ-ի գործակալ, պարզ է չէ՞, որ խոսքը ՌԴ-ի մասին է։ Իր այս հայտարարությունները, թե իբր լավ հարաբերություններ ունի  Պուտինի, Միշուստինի հետ, դրանք արվում են պետական ապարատի համար, որ պետական ապարատում խնդիրներ չլինեն իր նկատմամբ լոյալության համատեքստում։ Բայց այն, որ այդ  մարդն ուղնուծուծով հակաարցախյան, հակառուսական և նաև՝ հանգամանքների բերումով, պրոթուրքական  գործիչ է, կարծում եմ՝ այստեղ կասկած չի կարող լինել»։
Քաղաքագետը շեշտում է՝ Փաշինյանը մի օր մի հայտարարություն է անում, մի օր՝ դրան լրիվ հակառակ. «Սակայն, եթե մենք քաղաքականությունը համայնքապատկերում ենք նայում և դրա արդյունքները, մենք հասկանում ենք, որ այս մարդը խորը հակառուսական և խորը պրոթուրքական, հակաարցախյան քաղաքական գործիչ է։  Ինքն Արցախը հանձնել է այն տրամաբանությամբ, որ այնտեղ չլինեն ռուսական խաղաղապահ ուժեր, ու, իր ընկալմամբ, դրանով Հայաստանին անկախացրել է։ Ավելին՝ չզարմանաք, որ մի օր հայտարարի, որ ինքն Ադրբեջանին էլ է անկախացրել, որովհետև հանձնելով Արցախն Ադրբեջանին, ինքը Ռուսաստանին զրկել է լծակներից՝ ազդելու նաև  Ադրբեջանի քաղաքականության վրա»։
Ըստ նրա՝ տոտալ հակառուսական քաղաքականությունը, որը Հայաստանում իրականացվում է, Նիկոլ Փաշինյանի իշխանության օրոք հասել է իր պիկին. «Ճի՛շտ է, այնպես չէ, որ այն մինչև 2018 թվականը չկար, սակայն այս մարդը դա կատարելագործել է։ Պետք է ուշադրություն դարձնել նաև կադրային քաղաքականությանը։ Դուք մի հատ տեսեք, թե այդ մարդու շուրջ ինչ մարդիկ են հավաքված, ինչ քաղաքական անցյալ ունեն և կտեսնեք, որ այդ հակառուսականության «ռահվիրա» գործիչներն են նրա շուրջը։ Եթե դուք սպասում եք, որ Փաշինյանը, պայմանականորեն, ՌԴ-ի դրոշը կամ Վլադիմիր Պուտինի նկարը այրելու է՝ դժվար թե այս փուլում անի։ Ճի՛շտ է, եթե հունիսի 7-ին վերընտրվի, կեղծիքով, կռվով, կարող է դա էլ անել, բայց գոնե այս փուլում նման քայլ չի անի»։
Բենիամին Մաթևոսյանի համար անընդունելի և զարմանալի են այն թեզերը, թե Նիկոլ Փաշինյանը Ռուսաստանի «պրոյեկտն» է. «Բաց կերպով հօգուտ Նիկոլ Փաշինյանի խաղում են Ալիևն ու Էրդողանը»։
Դիտարկմանը՝ այսքանից հետո ՌԴ-ն մեզ հետ դաշնակցային հարաբերություններ կպահպանի՞, քաղաքագետն արձագանքեց.«Կարող ենք ասել, որ ՌԴ-ն տարանջատում է դնում հայ ժողովրդի և Նիկոլ Փաշինյանի միջև։ Եթե Հայաստանում հունիսի 7-ի և հունիսի 8-ի քաղաքական իրողություններն իրարից չտարբերվեն, մենք ՌԴ-ի հետ հարաբերություններում սրընթաց վատթարացում ենք ունենալու։
Հետևաբար, հայ ժողովուրդը, եթե չի ուզում ի դեմս Ռուսաստանի ունենալ թշնամի, հակառակորդ, այլ ուզում է լավ հարաբերություններ ունենալ, պետք է համապատասխան վերաբերմունք ցույց տա Նիկոլ Փաշինյանին»։

Никол Пашинян сдал Арцах, чтобы нанести ущерб России — политолог
Политолог Бениамин Матевосян в беседе с Aysor.am заявил, что Никол Пашинян не изменил свою риторику в отношении России, а тезисы о том, что он якобы не предпринимал антироссийских шагов, являются ложными.
«Никол Пашинян сдал Арцах, исходя из логики нанесения ущерба русским», — заявил он.
По словам Матевосяна, достаточно послушать последние заявления Пашиняна о так называемых «агентах».
«Сейчас он не говорит напрямую о России, но когда упоминает агентов КГБ, разве не ясно, что речь идёт о РФ? Его заявления о якобы хороших отношениях с Путиным и Мишустиным делаются для государственного аппарата — чтобы не возникало проблем с лояльностью к нему внутри системы. Но то, что этот человек до мозга костей является антиарцахским, антироссийским и, в силу обстоятельств, протурецким политиком, думаю, сомнений не вызывает», — отметил политолог.
Он подчеркнул, что Пашинян делает противоречивые заявления, однако, если рассматривать политику в целом и её результаты, становится очевидно, что речь идёт о глубоко антироссийском, протурецком и антиарцахском политике.
«Он сдал Арцах, исходя из логики, чтобы там не было российских миротворческих сил, и, по его восприятию, таким образом сделал Армению независимой. Более того, не удивлюсь, если однажды он заявит, что сделал независимым и Азербайджан, потому что, передав Арцах Азербайджану, лишил Россию рычагов влияния также и на азербайджанскую политику», — заявил Матевосян.
По его мнению, тотальная антироссийская политика, проводимая в Армении, достигла своего пика именно при власти Пашиняна.
«Конечно, нельзя сказать, что до 2018 года этого не существовало, однако этот человек довёл всё до совершенства. Стоит обратить внимание и на кадровую политику. Посмотрите, какие люди собрались вокруг него, какое у них политическое прошлое, и вы увидите, что рядом с ним находятся "пионеры" антироссийской линии. Если кто-то ждёт, что Пашинян условно сожжёт российский флаг или портрет Владимира Путина — вряд ли он пойдёт на это на данном этапе. Хотя, если 7 июня он будет переизбран — через фальсификации или силовое давление, — возможно, дойдёт и до этого, но пока подобных шагов он предпринимать не станет», — отметил политолог.
Матевосян также назвал неприемлемыми и удивительными тезисы о том, что Пашинян является «проектом» России.
«Открыто в интересах Никола Пашиняна играют Алиев и Эрдоган», — заявил он.
Отвечая на вопрос о том, сохранит ли Россия союзнические отношения с Арменией после всего происходящего, политолог сказал:
«Можно сказать, что Россия проводит разграничение между армянским народом и Николом Пашиняном. Если политические реалии 7 и 8 июня в Армении не будут отличаться друг от друга, нас ждёт стремительное ухудшение отношений с Россией.
Следовательно, если армянский народ не хочет видеть в лице России врага или противника, а хочет сохранить хорошие отношения, он должен дать соответствующую оценку Николу Пашиняну».