Անդրանիկ Թևանյանի դեմ Փաշինյանի հայտարարությունից հետո պետական դավաճանության և լրտեսության հատկանիշներով քրեական վարույթ նախաձեռնեցին
21/05/2026 21:24
Քննչական կոմիտեից հայտնում են՝ «Մայր Հայաստան» կուսակցության նախագահ Անդրանիկ Թևանյանի դեմ քրեական վարույթ է նախաձեռնվել։ Հիշեցնենք՝ երեկ Վանաձորում հանրահավաքի ժամանակ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց՝ վաղը ԲՀԿ-ի ցուցակով առաջադրված պատգամավորության թեկնածու Անդրանիկ Թևանյանի դեմ քրեական գործ կհարուցվի։
Քննչական կոմիտեն այսօր արդեն հաղորդագրություն է տարածել՝ նշելով.
«ՀՀ քննչական կոմիտեում ՀՀ ԱԱԾ-ից ստացված հաղորդման համաձայն՝ ՀՀ քաղաքացի Ա.Թ.-ն հանդիսանալով 2021 թվականին կայացած խորհրդարանական ընտրություններում «Հայաստան» կուսակցությունների դաշինքին աջակցած քաղաքական գործիչ և նույն դաշինքի համապետական ընտրական ցուցակում ընդգրկված ԱԺ պատգամավոր, 2024 թվականի ընթացքում հավաքագրվելով օտարերկրյա հատուկ ծառայությունների կողմից, «Ռուսսիա Կովկաս» աշխարհաքաղաքական կենտրոնում տնօրեն հանդիսացող՝ օտարերկրյա հատուկ ծառայությունների ներկայացուցչի հանձնարարությամբ նույն ժամանակահատվածում կատարել է լրտեսություն, ինչպես նաև ապօրինի կերպով հավաքել և առանձնապես խոշոր չափերի՝ 622 հզր ԱՄՆ դոլար գումարի դիմաց վերջինիս է փոխանցել պետական գաղտնիք պարունակող՝ 2024 թվականի ապրիլին ԱԺ փակ, գաղտնի նիստում կայացած լսումների ընթացքի և արդյունքների վերաբերյալ ռուսերեն թարգմանված տեղեկություններ՝ այդ կերպ կատարելով պետական դավաճանություն՝ ի վնաս Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանության, տարածքային անձեռնմխելիության և արտաքին անվտանգության:
ՀՀ ԱԱԾ-ից ստացված հաղորդման հիման վրա ՀՀ քննչական կոմիտեի պետության, սահմանադրական կարգի հիմունքների և հասարակական անվտանգության դեմ ուղղված հանցագործությունների քննության գլխավոր վարչությունում պետական դավաճանության (418-րդ հոդվածի 1-ին մաս) և լրտեսության (424-րդ հոդվածի 1-ին մաս) հատկանիշներով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ:
Ծանուցում. հանցագործության համար մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ Քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով` դատարանի` օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով»։

После заявления Пашиняна в отношении Андраника Теваняна возбуждено уголовное производство по признакам государственной измены и шпионажа
21/05/2026 21:45
Следственный комитет Армении сообщил о возбуждении уголовного производства в отношении Андраника Теваняна.
Напомним, что накануне на митинге в Ванадзоре премьер-министр Никол Пашинян заявил, что против Теваняна будет возбуждено уголовное дело.
В заявлении Следственного комитета говорится:
«По сообщению, полученному из Службы национальной безопасности Республики Армения, гражданин А. Т., являясь политическим деятелем, поддержавшим на парламентских выборах 2021 года блок "Армения" и включённым в общереспубликанский избирательный список данного блока, в 2024 году был завербован иностранными спецслужбами и по поручению представителя иностранной спецслужбы — директора геополитического центра "Россия–Кавказ" — в тот же период занимался шпионажем, а также незаконно собирал и за денежное вознаграждение в размере 622 тыс. долларов США передал указанному лицу сведения, содержащие государственную тайну, касающиеся закрытого заседания парламента, состоявшегося в апреле 2024 года, тем самым совершив государственную измену в ущерб суверенитету, территориальной целостности и внешней безопасности Республики Армения.
На основании сообщения СНБ в Следственном комитете по делам о преступлениях против государства, конституционного строя и общественной безопасности возбуждено уголовное производство по статьям о государственной измене и шпионаже.
Примечание: лицо считается невиновным, пока его вина не доказана вступившим в законную силу приговором суда».