«Ես 2023-ին վայր եմ դրել մանդատս, չէի կարող 2024-ին փակ լսումների մասնակցել». Անդրանիկ Թևանյանը հերքում է իրեն առաջադրված մեղադրանքը (Տեսանյութ)
ԲՀԿ-ի ցուցակով առաջադրված պատգամավորության թեկնածու Անդրանիկ Թևանյանը հերքել է Քննչական կոմիտեի մեղադրանքները:
«Նիկոլ Փաշինյանի ապօրինի հրահանգով իմ դեմ գործ է կարվել և մեղադրանք է առաջադրվել։ Քիչ առաջ Հայաստանի քննչական կոմիտեն տարածել է հայտարարություն, որտեղ կարդում ենք, որ իբր ես, որպես ԱԺ պատգամավոր, 2024 թվականի ապրիլին փակ աղբյուրներից ստացված լսումների ընթացքի և արդյունքների վերաբերյալ ռուսերեն թարգմանված տեղեկություններ եմ փոխանցել և ի վնաս Հայաստանի՝ ինչ-որ գործողություններ իրականացրել ի վնաս արտաքին անվտանգության»,- ասել է նա։
Թևանյանը նշել է՝ գործը կարված է և անհեթեթ, քանի որ ինքը 2023 թվականին վայր է դրել Ազգային ժողովի պատգամավորի մանդատը, ուստի չէր կարող 2024 թվականին, պատգամավոր չլինելով, մասնակցել փակ լսումներին, ապա՝ իրեն վերագրվող արարքը կատարել՛
«Հետևաբար՝ գումարային և մնացած թեմաները անհեթեթություն են։ Քանի որ Փաշինյանն ինքը դավաճանությամբ է զբաղված, ուզում է ինձ ներքաշել այնպիսի գործընթացի մեջ, որի արդյունքում ինքն ամենաբարձրն է գոռալու «բռնեք պետական դավաճանին»,-ասել է Թևանյանը։

«Я сложил мандат в 2023 году и не мог участвовать в закрытых слушаниях в 2024-м»: Андраник Теванян опровергает предъявленные обвинения
21/05/2026 22:22
Кандидат в депутаты по списку ППА Андраник Теванян заявил, что отвергает обвинения Следственного комитета Армении.
По его словам, дело против него было сфабриковано.
«По незаконному приказу Никола Пашиняна против меня сфабриковали дело и предъявили обвинение. Следственный комитет Армении только что распространил заявление, в котором говорится, будто я, будучи депутатом Национального собрания, в апреле 2024 года передал переведённую на русский язык информацию о ходе и результатах закрытых слушаний, полученную из закрытых источников, и совершил действия против внешней безопасности Армении», — заявил он.
Теванян подчеркнул, что обвинения не соответствуют действительности, поскольку он сложил депутатский мандат в 2023 году и не мог участвовать в закрытых парламентских слушаниях в 2024 году.
«Следовательно, все разговоры о деньгах и прочем — абсурд. Поскольку сам Пашинян занимается предательством, он пытается втянуть меня в процесс, в результате которого сам же будет громче всех кричать: "арестуйте государственного изменника"», — сказал Теванян.