Ցորենի ներմուծման կամ գազի հետ կապված ռուսական կողմի հետ դժվարություններ չենք ունենա. Էկոնոմիկայի նախարար
21/05/2026 14:32
Ռուսական կողմի հետ դժվարություններ չեն լինի՝ օրինակ, ցորենի ներմուծման կամ գազի հետ կապված, Կառավարության նիստից հետո լրագրողների  հետ ճեպազրույցում վստահեցրեց Էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը:
Նախարարը պնդեց, որ հնարավոր բացասական սցենարի դեպքում բոլոր մեխանիզմները մշակված են:
«Ընդհանուր առմամբ, քաղաքական այն փոփոխությունները, որոնք մենք արել ենք վերջին տարիներին, այդ թվում` սահմանի բացումը, ունեցել են դրական ազդեցություններ։ Օրինակ` աշխարհում բենզինի գները 2–3 անգամ բարձրացել են, մինչդեռ Հայաստանում ավելացել է ընդամենը մի քանի տոկոս»,- նշեց նա:
Պապոյանը շեշտեց, որ  կառավարությունը դիվերսիֆիկացիա պետք է անի ցորենի ու մյուս ապրանքների դեպքում, որպեսզի որևէ մեկից Հայաստանը կախում չունենա ու կարողանա ազատ մանևրել։
«Մեր և ՌԴ-ի հարաբերություններն իրականում շատ լավ են, գործընկերային են: Առանձին հարցերի շուրջ մամուլում կան որոշակի լարվածություններ, այսպես ձևակերպեմ, ավելի հեռու են այն իրականից, որը կա: Կարծում եմ՝ այնուամենայնիվ, այդ լարվածությունների վերջին օրը կլինի հունիսի 7-ը: Հունիսի 8-ին՝ ժողովրդի հաղթանակից հետո, ամեն ինչ լինելու է իդեալական, և ռուսական կողմն էլ է նշել, որ շատ լավ աշխատելու է մեր հետ: Դրա մասին ամենաբարձր մակարդակով հայտարարվել է, այնպես որ՝ ամեն ինչ լավ է լինելու»,-ասաց Էկոնոմիկայի նախարարը:

Министр экономики Армении заявил, что проблем с импортом зерна и поставками газа из России не будет
Министр экономики Армении Геворг Папоян заявил, что с российской стороной не возникнет трудностей, в том числе по вопросам импорта зерна и поставок газа. Об этом он сказал в ходе брифинга после заседания правительства.
По словам министра, на случай возможных негативных сценариев у правительства уже разработаны соответствующие механизмы реагирования.
«В целом политические изменения, которые мы провели в последние годы, включая открытие границ, оказали положительное влияние. Например, в мире цены на бензин выросли в 2–3 раза, тогда как в Армении рост составил лишь несколько процентов», — отметил он.
Папоян подчеркнул, что правительство должно проводить диверсификацию в сфере зерна и других товаров, чтобы страна не зависела от одного источника и могла свободно маневрировать.
Он также заявил, что отношения Армении и России остаются партнёрскими и в целом очень хорошими, а отдельные заявления в прессе создают впечатление напряжённости, которое, по его словам, не соответствует реальной ситуации.
«Думаю, что последний день этих напряжённостей будет 7 июня. 8 июня, после "победы народа", всё будет идеально, и российская сторона также заявила, что будет очень хорошо работать с нами. Об этом было объявлено на самом высоком уровне, так что всё будет хорошо», — добавил министр.