«Սպառնալիք չկա, կան քաղաքական գնահատականներ»․ Թորոսյանը՝ Փաշինյանի խոսույթի մասին (Տեսանյութ)
«Ոչ մի բռնաճնշում չկա և չի էլ սպասվում։ Մենք երբեք օրենքից դուրս չենք գործել, իրավապահ մարմիններն իրենց աշխատանքն են կատարում»,- Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արսեն Թորոսյանը։
Նրա խոսքով՝ եթե խոսվում է օրենքի խախտումների մասին, ապա առաջին հերթին պետք է ուշադրություն դարձնել ընտրակաշառք բաժանողներին և մարդկանց հասցեին անվայելուչ արտահայտվողներին։
Անդրադառնալով ընդդիմության այն հայտարարություններին, թե դիմակավորված անձանց մասնակցությամբ տարածված տեսանյութի հեղինակն իշխանությունն է՝ հասարակության ուշադրությունը շեղելու նպատակով, Թորոսյանը հերքեց։
«Մենք կարիք չունենք նման ձևով մեր ժողովրդի հետ հարաբերվելու, քանի որ այն, ինչ այսօր տեսնում ենք, ըստ էության, ժողովրդական զարթոնք է նախընտրական փուլում, երբ Հայաստանի ժողովուրդը պատրաստ է տեր կանգնել իր երկրին, պետականությանը և խաղաղությանը։ Արհեստական զոհի կարգավիճակում լինելու կարիք չունենք»,- նշեց նա։
Հարցին, թե ինչպե՞ս է ստացվում, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն է ընդդիմադիրների հասցեին սպառնալիքներ հնչեցնում և անվայելուչ խոսույթ կիրառում՝ Թորոսյանն արձագանքեց.
«Ոչ մի սպառնալիք չկա, ոչ պատշաճ խոսույթ էլ չկա։ Կան քաղաքական գնահատականներ, ինչը միշտ եղել է և լինելու է։ Մենք ցանկացած իրավիճակի տալու ենք գնահատական, իրերը կոչելու ենք իրենց անուններով և չենք վարելու ջայլամային քաղաքականություն»։

«Никаких угроз нет, есть политические оценки»: Торосян — о риторике Пашиняна
«Никаких репрессий нет и не ожидается. Мы никогда не действовали вне закона, правоохранительные органы выполняют свою работу», — заявил в беседе с Aysor.am министр труда и социальных вопросов Армении Арсен Торосян.
По его словам, если речь идёт о нарушениях закона, то в первую очередь следует обратить внимание на тех, кто раздаёт предвыборные взятки и позволяет себе недопустимые высказывания в адрес людей.
Комментируя заявления оппозиции о том, что автором распространённого видеоролика с участием людей в масках являются власти, стремящиеся отвлечь внимание общества, Торосян опроверг эти обвинения.
«У нас нет необходимости выстраивать отношения с народом подобным образом, поскольку то, что мы сегодня видим, по сути является народным пробуждением в предвыборный период, когда народ Армении готов защитить свою страну, государственность и мир. У нас нет необходимости искусственно представлять себя жертвами», — отметил он.
На вопрос о том, почему премьер-министр Никол Пашинян сам выступает с угрозами в адрес оппозиции и использует недопустимую риторику, Торосян ответил:
«Никаких угроз нет, как нет и ненадлежащей риторики. Есть политические оценки, и так было всегда, и так будет. Мы будем давать оценку любой ситуации, называть вещи своими именами и не собираемся проводить страусиную политику».