Որևէ օլիգարխի հետ կոմպրոմիս չի կարող լինել. Գևորգ Պապոյանն իշխանության՝ «Արարատցեմենտ»-ի պետականացման մտադրության մասին
21/05/2026 13:59
Էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը վստահեցնում է՝ «Արարատցեմենտ» գործարանի մասին միայն հիմա չի, որ հիշել են: Նա կառավարության նիստից հետո լրագրողնեի հետ ճեպազրույցում ասաց, որ դատախազությունն ընդամենը հիմա է գտել իրավական հիմքերը։
«Եթե 2018 թվականին գտնեինք այդ հիմքերը, այդ ժամանակ կանեինք։ Եթե որևէ մեկին թվում է, թե իր ապօրինի գույքի հետևից դեռ չենք գնացել, իրեն երաշխավորում է, որ իր հետևից, օրինակ, 2028–ին չենք գնալու, սխալվում է, քանի որ բոլոր ապօրինի գույքերի հետևից էլ գնալու ենք»,-նշեց նա:
Պապոյանը պնդեց, որ որևէ օլիգարխի հետ կոմպրոմիս չի կարող լինել:
Հիշեցնենք՝ քարոզարշավի ժամանակ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է «Արարատցեմենտ» գործարանը պետականացնելու մտադրության մասին: Նա նշել է, որ այդ ձեռնարկությունը լինելու է Հայաստանի Հանրապետության սեփականությունը։

No compromise with any oligarch possible – Gevorg Papoyan on government’s intention to nationalize AraratCement
21/05/2026 14:29
Economy Minister Gevorg Papoyan stated that the authorities have not only now remembered the AraratCement factory, adding that the Prosecutor’s Office has only recently identified the legal grounds for action.
“If we had found those grounds in 2018, we would have acted then. If anyone thinks we will not pursue illegal property now and guarantee them immunity in 2028, they are mistaken, because we will go after all illegal assets,” he said during a briefing with journalists after the government session.
Gevorg Papoyan emphasized that there can be no compromise with any oligarch.
During the election campaign, Prime Minister Nikol Pashinyan announced the intention to nationalize the AraratCement factory, stating that the enterprise would become the property of the Republic of Armenia.