ԵԱՏՄ-ից ՀՀ-ի հեռացման հարց չի կարող քննարկվել, քանի դեռ մենք նման ցանկություն չենք ներկայացրել. Միրզոյան
21/05/2026 10:36
Հայաստանի՝ ԵԱՏՄ-ն լքելու հարցը չի կարող քննարկվել, քանի դեռ Հայաստանն այդպիսի հայտ ու ցանկություն չի ներկայացրել, իսկ մենք այդպիսի ցանկություն չենք ներկայացրել, հետևաբար, չի կարող մեր հեռացման հարցը քննարկվել, Aysor.am-ի հետ զրույցում, անդրադառնալով Օվերչուկի հայտարարությանը, ասաց ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը։
Հարցին՝ ՀՀ-ն ե՞րբ որոշում կկայացնի՝ Միրզոյանը պատասխանեց. «Երբ հարցի քննարկման անհրաժեշտություն լինի։ Ես ոչ մի ժամկետ չեմ կարող ասել, այդպիսի խնդիր մեր օրակարգում դրված չի այսօր»։
Դիտարկմանը՝ հնարավո՞ր է ԵԱՏՄ-ում ՀՀ-ի անդամակցությունը սառեցվի, մինչև ՀՀ-ն կողմնորոշվի, Միրզոյանն  արձագանքեց. «Չի կարող այդպիսի բան լինել։ Դա ՀՀ-ի կոնսենսուսային ձայներով որոշվող, առաջնորդվող կազմակերպություն է, ինչպե՞ս կարող է այդպիսի բան լինել»։
Հիշեցնենք, որ երեկ Ռուսաստանի փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը հայտարարել էր, որ Հայաստանը կանգնած է ԵԱՏՄ-ի և ԵՄ-ի միջև ընտրության առջև։

Вопрос о выходе Армении из ЕАЭС не может обсуждаться, пока Ереван сам не выразит такого желания: Мирзоян
21/05/2026 10:47
Вопрос выхода Армении из Евразийского экономического союза не может обсуждаться до тех пор, пока сама Армения не подаст соответствующую заявку и не выразит такого желания. Об этом в беседе с Aysor.am, комментируя заявление вице-премьера РФ, заявил министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян.
«Пока Армения не заявила о подобном намерении, вопрос о нашем выходе обсуждаться не может. А такого желания мы не выражали», — подчеркнул Мирзоян.
На вопрос о том, когда Армения может принять соответствующее решение, глава МИД ответил:
«Когда возникнет необходимость обсуждать этот вопрос. Я не могу назвать никаких сроков, сегодня такой проблемы в нашей повестке нет».
Комментируя предположение о возможной заморозке членства Армении в ЕАЭС до принятия окончательного решения, Мирзоян заявил:
«Такого быть не может. Это организация, решения в которой принимаются консенсусом, в том числе голосом Армении. Как такое вообще возможно?»
Напомним, что накануне вице-премьер России Алексей Оверчук заявил, что Армения стоит перед выбором между Евразийским экономическим союзом и Европейским союзом.